Jak rozwijać system wsparcia osób zakładających własną działalność gospodarczą oraz rozwoju firm w poszczególnych dzielnicach, aby efektywniej wykorzystywać zasoby dzielnic oraz stymulować lokalne rynki pracy? W osiągnięciu tych celów ma nam pomóc "Program przedsiębiorcza Warszawa".
Najważniejsze obszary programu to:
- rozwijanie potencjału administracji m.st. Warszawy dla wspierania rozwoju przedsiębiorczości,
- wspieranie powstawania nowych firm,
- zapewnienie infrastruktury do rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej,
- wsparcie warszawskich firm.
Podczas prac nad programem wyznaczyliśmy dla niego cztery cele szczegółowe, których realizacja zapewni lepsze warunki do zakładania i rozwijania działalności gospodarczej w Warszawie:
- Doskonalimy się dla przedsiębiorców – działania realizowane w ramach tego celu zwiększą przygotowanie Urzędu m.st. Warszawy oraz jego pracowników do świadczenia przedsiębiorcom oraz osobom przedsiębiorczym wartościowego wsparcia.
- Wspieramy powstawanie nowych firm – działania realizowane w ramach tego celu ułatwią zakładanie działalności gospodarczej oraz zachęcą do zakładania firm, uwzględniają również promowanie warszawskiej przedsiębiorczości i premiowanie sukcesów firm.
- Zapewniamy przestrzeń dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – działania realizowane w ramach tego celu wpłyną na zmniejszanie bariery rozwoju nowych firm, jaką jest znalezienie przestrzeni do prowadzenia swojej działalności.
- Wspieramy warszawskie firmy – działania realizowane w ramach tego celu zapewnią odpowiedni dostęp do informacji oraz bezpłatnych usług doradczych i szkoleniowych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz ułatwią sieciowanie MŚP.
Program wpisuje się w cel 2 "Strategii #Warszawa2030" Wygodna lokalność i realizuje cel operacyjny 2.4. Działamy w warunkach przyjaznych dla rozwoju biznesu.
"Program przedsiębiorcza Warszawa" na lata 2021-2025 został przyjęty Zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy 1945/2021 9 grudnia 2021 roku.
Cel 2.4. Działamy w warunkach przyjaznych dla rozwoju biznesu
Codzienna aktywność związana z działalnością zawodową mieszkańców wymaga dostępu do miejsc pracy lub możliwości prowadzenia własnego biznesu. Ważnym celem jest zapewnienie korzystnych warunków rozwoju istniejących i tworzenia nowych firm, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Z uwagi na tworzenie miejsc pracy ważne są również organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej. Zapewnienie dobrych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości wymaga wprowadzenia systemowych rozwiązań dostosowanych do potencjału i specyfiki poszczególnych dzielnic. Planuje się poprawę dostępu do informacji, wiedzy biznesowej oraz usług doradczych. Tworzone będą warunki do inkubowania i sieciowania przedsiębiorstw, m.in. z wykorzystaniem miejskich lokali użytkowych. Podjęta zostanie promocja terenów inwestycyjnych. Wspierane będą inicjatywy nawiązywania i rozwijania współpracy przedsiębiorców z partnerami z sektora biznesowego, ale także edukacji, nauki i kultury. Propagowane będą postawy społecznej odpowiedzialności biznesu.
Więcej o celach strategii znajdziesz na stronie Strategia #Warszawa2030.