null

Zielona fala dla autobusów na Radzymińskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Pięć skrzyżowań w ciągu ul. Radzymińskiej od piątku, 26 lutego, obejmie „zielona autobusowa fala”. Sygnalizacje, które już dziś pozwalają na wygodny przejazd samochodom osobowym poruszającym się z przepisową prędkością, będą dostosowane na potrzeby autobusów miejskich. Dzięki temu płynniej i szybciej przejadą 1,5-kilometrowy odcinek.

„Zielona fala” obejmie skrzyżowania ul. Radzymińskiej z ulicami: Gorzykowską, Trocką, Rozwadowskiego, Jórskiego (wraz z przejściem dla pieszych przy markecie budowlanym OBI) i Tarnogórską. Znajdujące się tam sygnalizacje zostaną przeprogramowane tak, aby uwzględniały przejazdy autobusów.

Cykl pracy „świateł” będzie opierał się na danych dostarczanych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Każdy autobus wyposażony jest w komputer pokładowy, który rejestruje szereg informacji, m.in. aktualną lokalizację pojazdu, a następnie poprzez system GPS przesyła je ZTM-owi. Zarząd na ich podstawie komputerowo prognozuje, w jakim czasie autobus dojedzie do danego skrzyżowania i o której godzinie – z dokładnością co do sekundy – na nim będzie. Te dane będzie przesyłał firmie Siemens Mobility, która właśnie zakończyła prace dotyczące zmiany akomodacji sygnalizacji na pięciu skrzyżowaniach ul. Radzymińskiej. Potem Siemens informacje będzie przekazywał do sterownika tych sygnalizacji, aby dostosował ich działanie na potrzeby autobusów. Kiedy więc autobusy będą zbliżać się do skrzyżowań, system będzie starał się wydłużyć czas zielonego światła lub je przywołać skracając czas czerwonego.

Co istotne, cykl pracy „świateł” zostanie wydłużony o 10 sekund do 120 sekund i stanie się spójny z cyklem, w jakim działają sygnalizacje na innych skrzyżowaniach ul. Radzymińskiej. Chodzi o to, by autobusy nie traciły „wypracowanego” wcześniej czasu i płynniej, a przede wszystkim szybciej przejeżdżały całą ulicę.

ZTM szacuje, że dzięki uruchomieniu „zielonej fali” na pięciu skrzyżowaniach ul. Radzymińskiej autobusy zyskają nawet do 20 proc. czasu w porównaniu z dotychczasowymi przejazdami. Tak stało się w przypadku skrzyżowań ul. Wał Miedzeszyński z ulicami Przewodową i Ogórkową, gdzie autobusowe ułatwienia działają już od kilku tygodni. Pozostałe dwa skrzyżowania, na których sygnalizacja zwraca baczniejszą uwagę na autobusy, dotyczą ulic Wałbrzyskiej z Puławską i Puławskiej z Niedźwiedzia.

Wdrożenie „zielonej fali” dla autobusów na pięciu skrzyżowaniach ul. Radzymińskiej nastąpi w piątek ok. godz. 10.

Działanie to wpisuje się w realizację celu 3.3. Korzystamy z przyjaznego systemu transportowego.

autobus na ulicy