null

Wybudowaliśmy 156 mieszkań komunalnych na Targówku

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kolejna inwestycja mieszkaniowa na Targówku oddana do użytkowania. Przy ulicy Odrowąża powstał blok ze 156 mieszkaniami komunalnymi.

- Oddaliśmy do użytkowania w ciągu ostatnich miesięcy kolejny, nowy budynek wielorodzinny. To ważna inwestycja, która m.in. na Targówku zwiększa dostępność mieszkań dla rodzin najbardziej potrzebujących, którzy oczekują na lokale na wynajem o umiarkowanym czynszu - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

156 mieszkań i 140 miejsc parkingowych

Inwestycja przy ulicy Odrowąża 23 była realizowana przez Urząd Dzielnicy Targówek. Obejmuje 156 lokali mieszkalnych o powierzchni od 25 do 60 m2. Wyposażenie 8 mieszkań jest dostosowane dla potrzeb rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Ponadto w budynku powstanie przedszkole o powierzchni 1011 m2 oraz poradnia pedagogiczno-psychologiczna o pow. 832 m2.

Do dyspozycji mieszkańców jest 118 miejsc parkingowych w garażu podziemnym (wjazd od strony ulicy Pożarowej) oraz 32 miejsca na parkingu naziemnym od strony ul. Oliwskiej.

Budynek wielorodzinny powstał na planie litery L. Ma zróżnicowaną wysokość od 3 do 8 kondygnacji. W mieszkaniach od strony ulic Odrowąża i Budowlanej zamontowaliśmy dźwiękochłonne okna.

Przedszkole i poradnia dla dzieci

Cały budynek dostosowaliśmy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dodatkowo 8 mieszkań wyposażyliśmy z dbałością o potrzeby rodzin, których członkiem jest osoba z niepełnosprawnościami. Dojazd do budynku zaprojektowany został od strony ul. Pożarowej z małym parkingiem ogólnodostępnym oraz garażami na poziomie piwnic i na poziomie parteru. Garaże zostały wyposażone w nowoczesny system wentylacji. Jeszcze jesienią zasadziliśmy w sąsiedztwie budynku 140 drzew.

Przedszkole wydzielone na parterze budynku będzie przedszkolem integracyjnym z dostępem do wydzielonego wewnętrznego dziedzińca. Dodatkowo w budynku swoją siedzibę znajdzie poradnia psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci. Przy budynku w marcu br. powstanie jeszcze plac zabaw. Aktualnie trwają prace w zakresie zagospodarowania „zielonego” dachu nad garażem.

Koszt powstania budynku mieszkalnego przy ul. Odrowąża 23 to ok. 53 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło ok. 7,2 mln zł.

Polityka mieszkaniowa Warszawy

Inwestycja przy ul. Odrowąża 23 jest efektem realizacji „Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy” i wpisuje się w realizację programu prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego o dostarczeniu mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Program ten obejmuje budowę mieszkań oraz dalszą poprawę stanu technicznego istniejącego zasobu.

W latach 2018-2020 r. oddaliśmy do użytkowania 673 mieszkania, w tym: 171 mieszkań komunalnych i 502 mieszkania w systemie TBS. W latach 2018-2020 przygotowaliśmy do realizacji kolejnych 751 mieszkań i wytypowaliśmy do przygotowania na następne lata 394 mieszkania. Łącznie daje to liczbę 1 145, w tym: 379 mieszkań komunalnych i 766 mieszkań w systemie TBS.

W tym czasie na obszarze działań rewitalizacyjnych wykonaliśmy kompleksowe modernizacje 23 budynków mieszkalnych z 390 lokalami. Aktualnie modernizujemy 17 budynków z 275 lokalami.

Doposażyliśmy w instalacje centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody z sieci ciepłowniczej 2 206 lokali z zasobu lokalowego m.st. Warszawy. Na przyłącze czekają kolejne 874 lokale.

Staramy się, aby poziom remontowanych lokali wynosił nie mniej niż 2000 lokali rocznie, co pozwala na realizację potrzeb mieszkaniowych osób oczekujących na mieszkanie z zasobu miasta. W latach 2018-2020 na remonty pustych lokali przeznaczyliśmy 147 mln zł.

Działanie to wpisuje się w realizację celu 2.1. Mamy dostęp do szerokiej oferty mieszkań.

Dom komunalny