null

Bezpłatne webinaria dla rodziców na temat depresji

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Uczniowie spędzili już przed monitorami 30 tygodni. W czasie nauki i pracy zdalnej dzieci oraz ich rodzice pozbawieni są kontaktu z innymi ludźmi - żyją w narzuconej izolacji. Warszawa zna problemy obu grup, dlatego stale pomaga w ich rozwiązywaniu. Tym razem zorganizowaliśmy m.in. bezpłatne webinaria.

- Pandemia kompletnie wywróciła nasze życie do góry nogami. Szczególnie dotyka to dzieci i młodzież, które tracą bardzo ważny czas dla ich rozwoju. Uczniowie pozbawieni bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, zamknięci w domach, nie mają przestrzeni, żeby dać ujście swojej energii i swoim emocjom. Rodzice, często mimo najlepszych chęci, nie potrafią im pomóc. Dlatego robimy jako miasto wszystko, żeby nie pozbawić ich wsparcia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

Jedną z propozycji są webinaria, które rozpoczynają się już w piątek, 26 lutego. Podejmowane będą tematy związane z depresją u dzieci i młodzieży, zwłaszcza w warunkach pandemii. Otwarte i bezpłatne spotkania poprowadzi dr Konrad Ambroziak z Fundacji Psycho-Edukacja.  

Nauka zdalna to duże wyzwanie, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Obserwujemy narastające problemy związane z alienacją, przygnębieniem czy apatią. Pomagamy już od marca ubiegłego roku, a teraz przygotowaliśmy cykl spotkań dla rodziców dotyczący depresji wśród dzieci i młodzieży. Mogą z nich skorzystać rodziny z całej Polski – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Plan spotkań:

  • 26 lutego 18.00-20.00 - Czym jest depresja? Specyfika depresji u dzieci i nastolatków (edycja I), dołącz do zdarzenia na żywo;
  • 9 marca 18.00-20.00 - Czym jest depresja? Specyfika depresji u dzieci i nastolatków (edycja II), dołącz do zdarzenia na żywo;
  • 15 marca 18.00-20.00 - Jak zapobiegać depresji? Zasady dobrostanu psychicznego u dzieci i młodzieży w warunkach pandemii (edycja I), dołącz do zdarzenia na żywo;
  • 17 marca 18.00-20.00 - Jak zapobiegać depresji? Zasady dobrostanu psychicznego u dzieci i młodzieży w warunkach pandemii (edycja II), dołącz do zdarzenia na żywo.

Nie obowiązują zapisy.

Psychologiczne Centrum Wsparcia dla rodziców i uczniów

Warto przypomnieć, że miasto już w marcu 2020 r. uruchomiło Psychologiczne Centrum Wsparcia dla rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy mogą skorzystać z pomocy psychologów, pedagogów, psychoterapeutów z czterech specjalistycznych poradni psychologiczno-pedagogicznych (specjaliści od poniedziałku do piątku pełnią dyżury telefoniczne). Można tam znaleźć pomoc w trudnych sytuacjach związanych z pandemią koronawirusa.

Pomoc dla dzieci i młodzieży w miejskich przychodniach

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne na terenie całego miasta świadczą bieżącą pomoc w sytuacjach kryzysowych. Nasi specjaliści diagnozują poziom rozwoju, możliwości i potrzeby dzieci oraz młodzieży, pomagają w efektywnym uczeniu się, rozwijają umiejętności skutecznego rozwiązywania konfliktów i problemów. Wspierają też rodziców i nauczycieli w działaniach wychowawczych i edukacyjnych.

Przykładem takiej placówki jest Centrum TOGO prowadzone przez Warszawski Szpital dla Dzieci SP ZOZ. Ośrodek posiada oddziały na Białołęce (w poradni przy ul. Przykoszarowej 16) oraz w Śródmieściu (al. Wyzwolenia 6). Opieką TOGO są objęte dzieci i młodzież do 21 roku życia oraz ich rodziny i opiekunowie prawni.

W miejskiej przychodni w Ursusie przy ul. Sosnkowskiego 18 (filia SZPZLO Warszawa–Ochota) funkcjonuje dzienny oddział opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej oraz psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Młodzi pacjenci mogą skorzystać z leczenia oraz rehabilitacji; także inne dzielnicowe przychodnie prowadzą Poradnie Zdrowia Psychicznego, z których mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci.

Miasto prowadzi także stronę poświęconą najnowszym informacjom dotyczącym wsparcia rozwoju dziecka: http://pomocdziecku.um.warszawa.pl/. Zamieszczono na niej bezpłatną ofertę placówek publicznych, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz ciekawe informacje o warsztatach psychoedukacyjnych dla rodziców, aktualności o naborze do grup terapeutycznych dla dzieci, o wykładach i spotkaniach ze specjalistami.  

Projekty wsparcia psychologicznego dzieci w budżecie obywatelskim

Wielomiesięczna izolacja i jej skutki są często tematami projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Wiele z nich dotyczy wsparcia po pandemii. Tytuły niektórych pomysłów to ”Pomóżmy dzieciom wyjść z izolacji po pandemii - pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży” czy „Kampania psychoedukacyjno-informacyjna dla mieszkańców Warszawy o wpływie pandemii Covid-19 na zdrowie psychiczne”. Autorzy projektu zauważają, że stres i strach w równym stopniu dotyczą dzieci i młodzieży. Teraz pomysły są oceniane, w drugiej połowie czerwca mieszkańcy będą mogli na nie głosować.