null

Warszawskie Dni Sąsiada – święto społeczności lokalnych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
tańczący ludzie

Warszawa zachęca do sąsiedzkiego świętowania. Miasto stworzyło ku temu szereg możliwości w ramach rozpoczynających się dziś obchodów Warszawskich Dni Sąsiada. To okazja do organizacji sąsiedzkich spotkań, lepszego poznania i obudzenia zwykłych kontaktów międzyludzkich.

Pandemia uświadomiła nam znaczenie więzi sąsiedzkich. Co więcej, pokazała że nawet w tak dużym mieście jak Warszawa, gdzie od lat mówi się, że więzi społeczne osłabły – one jednak istnieją. To sąsiedzi w największym stopniu wspierali  mieszkających obok seniorów czy przebywających na kwarantannie. Obchody Dnia Sąsiada są okazją, żeby te więzi  mogły się pogłębiać. Nie tylko sprzyjają inspirowaniu aktywności lokalnej, ale pokazują też, że w razie potrzeby możemy liczyć na wsparcie kogoś, kto mieszka obok nas – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Dzień Sąsiada to największe święto społeczności lokalnych w Europie, objęte patronatem Komisji Europejskiej i wspierane przez Komitet Regionów. Święto zwyczajowo obchodzone jest w ostatni wtorek maja, w tym roku przypada 25 maja. Najczęściej jednak cały ostatni tydzień maja i czerwiec są pretekstem do sąsiedzkiego świętowania.

 Miasto pomaga w świętowaniu

Od 24 do 30 maja w obchody Warszawskich Dni Sąsiada można się włączyć m.in. w Warsztacie Warszawskim, gdzie mieszkańcy Śródmieścia wspólnie z Fundacją Kulturotwórczą “Grupa w Działaniu” uruchomią wymiennik roślin i Jadłodzielnię. W programie także spacer i malowanie muralu.

Organizując sąsiedzkie świętowanie warto skorzystać ze Spółdzielni Kultury (www.spoldzielniakultury.waw.pl). Portal ułatwia znalezienie i nieodpłatne wypożyczanie rzeczy potrzebnych do realizacji pomysłów na lokalne działania (wyłącznie niekomercyjne) np. stołów, leżaków i namiotów, ale również przestrzeni, w których można zorganizować spotkanie z okazji Dnia Sąsiada oraz przeróżnych gier i sprzętów animacyjnych.

 Czasem wystarczy drobny gest

W Dzień Sąsiada organizowane są także oddolne wydarzenia i akcje, będące okazją do tego, aby się poznać i lepiej poczuć we własnym gronie. Spotkania można organizować na podwórku, na ulicy, w ogródku, przed blokiem albo na okolicznym skwerku. Można z tej okazji urządzić piknik, sąsiedzkiego grilla, gry i zabawy podwórkowe, akcję sadzenia kwiatów, wymianę garażową czy wydarzenie kulturalne np. koncert lub wystawę zdjęć. Dzień Sąsiada można uczcić składając sąsiadom i sąsiadkom życzenia, czasem też wystarczy drobny gest - serdeczny uśmiech.

Zapraszamy także facebook’owy profil Warszawa lokalnie, który prezentuje jak mieszkańcy i mieszkanki świętują Dzień Sąsiada, ale i na co dzień zmieniają swoje najbliższe otoczenie! Miasto zachęca sąsiadów zachęcamy do odwiedzania Miejsc Aktywności Lokalnej w okolicy.

Działanie to wpisuje się w realizację celów: 1.1. Dbamy o siebie nawzajem oraz 2.2. Aktywnie spędzamy czas wolny blisko domu.