null

Skwer przy Kępnej w nowym wydaniu

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Mieszkańcy Pragi-Północ mają nowe miejsce do wypoczynku. Na skwerze przy ul. Kępnej i Jagiellońskiej pojawił się nowy plac zabaw oraz latarnie solarne, ławki i miejsce do kreatywnej zabawy wśród zieleni. Ogrodnicy zadbali też o dodatkową roślinność.

Nowe elementy ożywiły pustą przestrzeń Starej Pragi. Realizacja powstała dzięki zwycięskim projektom z Budżetu Obywatelskiego i w oparciu o wyniki konsultacji społecznych, które odbyły się jesienią 2019 r.

Miejsce na dziecięce rozrywki

Naturalny plac zabaw został podzielony na dwie strefy: dla najmłodszych oraz starszych dzieci.  Czeka tu na nie kilka huśtawek, urządzenie do wspinaczki z tunelem i żaglem, wieża ze zjeżdżalnią, jak również sprzęt do zabawy w piasku np. wciągarka z wiaderkiem, pnie, szałas - otoczone płotkiem wiklinowym. Nawierzchnia na placu zabaw – z piasku, drewna oraz trawy syntetycznej – zapewnia dzieciom bezpieczeństwo. Jeśli zimą spadnie śnieg, będzie można śmiało skorzystać z górki saneczkowej.

Ogród do zabawy i spacerowania

Skwer wzbogacił się o nowe ścieżki wykonane z naturalnej nawierzchni, przepuszczające wodę opadową. Spacerowicze będą mogli usiąść na ławkach. Pojawiły się też schody, chodniki i pochylnia, ułatwiająca dojście do placu zabaw. Zamontowano stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz latarnie solarne, które zapewnią bezpieczeństwo również po zmroku. Odnowę przeszła też „Pragórka”, czyli naturalny ogród do zabawy i wypoczynku, w którym znalazły się drewniane ławy, szałas wiklinowy oraz byliny.

Skwer pełen zieleni

Ważnym elementem projektu była roślinność. Ogrodnicy wymienili ziemię, posadzili ozdobne kwiaty i założyli trawniki. Na skwerze przybyło też 36 drzew: klony pospolite i czerwone, świdośliwy, jesiony pensylwańskie, platany klonolistne i jarzęby szwedzkie. Teren ozdobi  1310  krzewów, 2430 bylin i traw w różnych odmianach i kolorach.

Efekty pomysłów z Budżetu Obywatelskiego

Nad modernizacją na Skwerze Kępna-Jagiellońska pracował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ramach realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego: Praskie Zielone Skwery (nr 1721); 600 ławek dla Warszawy;  Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st. Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka; Kwiaty dla Warszawy, aby Warszawa była jeszcze piękniejsza; 2020 drzew dla Warszawy. Teraz o teren będzie dbała dzielnica Praga-Północ wraz z Zarządem Praskich Terenów Publicznych. Działanie to wpisuje się w realizację celów: 1.2. Wspólnie decydujemy o naszym mieście, 2.2. Aktywnie spędzamy czas wolny blisko domu, 3.1. Korzystamy z atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz 3.2. Żyjemy w czystym środowisku przyrodniczym.  plac zabaw siłownia plenerowa miejsce do odpoczynku