null

Nowy wygląd "obwodnicy" Gocławia - przetarg na zagospodarowanie przestrzeni ulic

Drukuj otwiera się w nowej karcie
ulica z drogą rowerową i przejściem dla pieszych

Jezdnie ulic Umińskiego, Meissnera i Jugosłowiańskej już się zmieniły, a za chwilę czeka to jezdnie ul. Abrahama. Ale to nie koniec, bo transformację przejdą całe ulice tzw. „obwodnicy" Gocławia. Właśnie rozpisaliśmy przetarg na zagospodarowanie ich przestrzeni w tym miejscu. Ulice staną się zielone i przyjazne mieszkańcom. To kolejny element i dopełnienie prac, jakie przeprowadziliśmy i jeszcze przeprowadzimy na Gocławiu.

Przetarg dotyczy zagospodarowania przestrzeni czterech ulic stanowiących „obwodnicę” Gocławia, które już od wielu miesięcy przechodzą kompleksową zmianę. W zeszłym roku na Jugosłowiańskiej wyremontowaliśmy chodnik i wytyczyliśmy brakujący fragment drogi rowerowej. W tym roku na całej długości ulic Messnera i Umińskiego zmieniliśmy organizację ruchu, wyznaczając pas do parkowania i pasy rowerowe, w efekcie poprawiając bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Dodatkowo wymieniliśmy nawierzchnię na Meissnera. Jeszcze w tym roku podobne zmiany ma przejść ulica Abrahama.

Ale kompletna miejska ulica to taka, która gwarantując funkcjonalność wszystkim uczestnikom ruchu jednocześnie pięknie wygląda. Ten drugi walor zapewnia zieleń. Rośliny upiększają i urozmaicają przestrzeń publiczną, a także zwiększają retencję wody. Dodatkowo drzewa, zwłaszcza te starsze, dają latem cień. 

W ramach przetargu na Umińskiego, Abrahama, Meissnera i Jugosłowiańską trafią nowe drzewa, dużo niższej zieleni, a także pojawią się tam ogrody deszczowe, które pełnią istotną rolę retencyjną. Przy okazji prac na Meissnera i Umińskiego przy wyjazdach z dróg osiedlowych skuliśmy asfalt i wyznaczyliśmy powierzchnie wyłączone z ruchu. Te z widocznymi kamykami zostały zabezpieczone z myślą o przekształceniu w ogrody deszczowe, których powstanie łącznie 20 – 11 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 3 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 348 m kw.

Na „obwodnicy” stanie 208 nowych drzew – 103 grusze drobnoowocowe, 61 lip drobnolistnych, 42 jesiony pensylwańskie i dwa jarzęby szwedzkie. Na ul. Umińskiego posadzimy 39 drzew, na ul. Abrahama – 81, na ul. Meissnera – 85, a na ul. Jugosłowiańskiej – 3.  W wielu miejscach posadzimy mieszanki bylin z krzewami. W sumie kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin.

Przetarg na wykonanie robót już przygotowaliśmy. Formalnie zostanie ogłoszony po publikacji w dzienniku urzędowym UE, co powinno nastąpić do końca tygodnia. Na oferty będziemy czekać do 6 września. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, pierwsze zmiany pojawią się jesienią tego roku – na początek na ulicach Umińskiego, Meissnera i Jugosłowiańskiej. Ulica Abrahama najpierw zostanie przebudowana na wzór pozostałych.