Wczoraj odbyło się pierwsze z cyklicznych co miesięcznych spotkań Korpusu. Każde spotkanie, poza omawianiem bieżących spraw, będzie okazją do dzielenia się specjalistyczną wiedzą między członkami Korpusu. Pierwsze spotkanie w dużej mierze miało charakter organizacyjny.
Korpus składa się z 55 osób, które zaczynają dopiero się poznawać. Współpraca w tak dużym zespole wymaga ustalenia podstawowych kwestii organizacyjnych czy komunikacyjnych. Dlatego w pierwszej części spotkania omówiliśmy przygotowywane zarządzenie o sposobie funkcjonowania Korpusu, zakres przedmiotowy regulaminu Korpusu oraz strukturę formularza osobowego członków Korpusu. Wszystko to pozwoli nam zebrać niezbędną wiedzę do sprawnego organizowania późniejszej pracy.
Spotkanie było też czasem dyskusji i odpowiedzi na pytania uczestników o plany na najbliższe tygodnie. A będzie się działo, ponieważ już w styczniu czekają nas warsztaty analityczne prowadzone przez jednego z Partnerów Korpusu, Uniwersytet Warszawski. Warsztaty będę skupione wokół tematu pandemii i jej skutków dla różnych wymiarów funkcjonowania miasta. Efektem pracy będzie raport, którego wyniki planujemy zaprezentować na wiosennej konferencji poświęconej tej tematyce. Wyraźnie wyczuwalna była w powietrzu chęć i gotowość do działania, o czym mogą świadczyć liczne pomysły uczestników Korpusu dotyczące zagadnień, które powinny znaleźć się w planowanych analizach.
Ożywiona merytoryczna dyskusja dotycząca pracy Korpusu dobrze nastroiła wszystkich do drugiej części spotkania, w której mogliśmy wysłuchać błyskotliwego wykładu dotyczącego statystyki pod wiele mówiącym tytułem „Statystyka. Najbardziej niekochane dziecko dyscyplin naukowych (a niesłusznie!)”. Do tego, że niczego w życiu nie potrzebujemy tak bardzo jak właśnie statystyki, starała się przekonać nas Janina Bąk, która nie tylko w leki sposób przeprowadziła nas przez kluczowe pułapki i meandry statystyki, ale sprawiła, że czekamy na dalszy ciąg opowieści statystycznych.