null

Pierwsza umowa na tramwaj z Dworca Zachodniego do Grójeckiej podpisana

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Podziemny przystanek tramwajowy pod Dworcem Zachodnim, półkilometrowy tunel pod parkiem Zachodnim i nowa trasa do Grójeckiej. Tramwaje Warszawskie podpisały pierwszą umowę związaną z tą inwestycją.

Warszawscy tramwajarze podpisali umowę na dokumentację potrzebną do wybudowania połączenia o długości około 1,6 km ze stacji Warszawa Zachodnia do ul. Grójeckiej. Wykonawca, krakowska firma Progreg, będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie projektu i na zdobycie zgód i pozwoleń administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę. Koszt wykonania dokumentacji wraz z nadzorem autorskim wyniesie blisko 5,5 mln zł. Najważniejsze prace budowlane zaplanowane zostały na lata 2022 i 2023. Inwestycja łączy się z zaplanowaną przez kolejarzy z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przebudową stacji Warszawa Zachodnia. Obydwa zadania są ze sobą skoordynowane.

Schemat nowej trasyJaka będzie trasa tramwajowa z Warszawy Zachodniej do Grójeckiej?

Nowa trasa tramwajowa rozpocznie się  pod dworcem Warszawa Zachodnia, gdzie zbudowany zostanie podziemny przystanek połączony z przejściem podziemnym i stacją kolejową.  Stąd tramwaje pojadą tunelem o długości około 500 metrów pod parkiem Zachodnim. Wyjazd z tunelu i kolejny przystanek znajdować się będzie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. na wysokości hotelu Ibis. Następnie trasa pobiegnie wzdłuż tej ulicy aż do ul. Grójeckiej, gdzie zbudowany zostanie węzeł rozjazdowy tzw. pełna gwiazda, pozwalającą tramwajom skręcać w każdym kierunku tj. do centrum, w kierunku al. Krakowskiej lub pojechać na wprost do pętli Banacha.

Trzy podziemne przystanki tramwajowe

Docelowo pasażerowie, przesiadający się na stacji Warszawa Zachodnia skorzystają aż z trzech podziemnych zespołów przystankowych, dwa kolejne w północnej części stacji ,na które dojadą tramwaje z  Woli i Odolan, zbudowane zostaną po 2023 roku. Jak to będzie wyglądać? Dokładny opis wraz z rysunkami i wizualizacjami znajduje się na blogu Tramwajów Warszawskich.

Tramwaj do Wilanowa – największy projekt tramwajowy w Polsce

Budowa trasy w ciągu ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r.  i pod stacją Warszawa Zachodnia to część projektu, podzielonego na sześć części. Trasa o łącznej długości blisko 19 km, docelowo połączy Wolę, Odolany, Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów i Wilanów. Czas przejazdu tramwajem z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie ok. 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie – ok. 18 minut, a do Dworca Zachodniego – ok. 30 minut. Projekt realizacji trasy tramwaju do Wilanowa jest dofinansowany z środków unijnych na lata 2014 – 2020. Projektem objęta jest także budowa nowej zajezdni na Annopolu oraz kupno nowych niskopodłogowych tramwajów, na które umowa została podpisana w czerwcu 2019 roku. Działanie to wpisuje się w realizację celu 3.3. Korzystamy z przyjaznego systemu transportowego.