null

Pasaże w centrum Warszawy zyskają nowe patronki

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Pasaże w centrum stolicy zyskają nazwy sławnych kobiet. Złożenie wniosku w tej sprawie zapowiedział dziś prezydent Rafał Trzaskowski.

Do Wisławy Szymborskiej, która od kilku lat jest patronką pasażu prowadzącego od wejścia do stacji metra Centrum do Dworca Centralnego, mają szansę dołączyć inne wspaniałe kobiety: poetki - Zuzanna Ginczanka, Kazimiera Iłłakowiczówna, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska; pisarka, publicystka i działaczka - Irena Krzywicka; aktorka teatralna i kabaretowa oraz publicystka - Maria Morska, a także Maria Dulębianka - niezwykle zasłużona dla walki o prawa wyborcze Polek. Pomysł uhonorowania wyjątkowych warszawianek prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił, podsumowując dotychczasowy stopień realizacji największego, samorządowego programu wspierającego kobiety, który zainicjował na początku kadencji.

- Chciałbym bardzo, by centrum Warszawy było szczególnym miejscem uhonorowania wybitnych twórczyń, artystek i aktywistek zasłużonych dla historii i kultury Polski. Zwłaszcza, że jest to symboliczne miejsce dla wielu kobiet, które w ostatnich miesiącach bronią swojej wolności – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, uzasadniając decyzję.

Podsumowując stopień wdrożenia programu wsparcia kobiet w Warszawie, prezydent Rafał Trzaskowski powiedział, że jesteśmy już po półmetku jego realizacji. Na program składa się między innymi pomoc dla ofiar przemocy, schronienia i miejsca całodobowego wsparcia dla kobiet z dziećmi, programy wspierające proces usamodzielniania się kobiet, unikalny na międzynarodową skalę program żłobkowy, programy szczepień, dofinansowania zabiegów in vitro, aktywizacja zawodowa kobiet, działania na rzecz równości w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn czy Rada Kobiet i Pełnomocniczka ds. kobiet.

- 8 marca to dobry moment na podsumowanie wszystkich inicjatyw, które podejmujemy każdego dnia, by poprawić sytuację kobiet w stolicy. Realizujemy projekty dotyczące ich zdrowia, bezpieczeństwa, dostępu do edukacji i rozwoju zawodowego. Wszystko po to, by Warszawa stała się dla wszystkich warszawianek idealnym miejscem do życia – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Więcej informacji