Żłobek w Wesołej, Warszawski Szpital dla Dzieci, EKOpark w Ursusie, osiedle na Marymoncie, budynek biurowo-hotelowy na Mokotowie i książka zdobywają Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Nagrody przyznajemy w sześciu kategoriach. Najlepsze inwestycje i wydarzenia z 2019 roku wybieraliśmy z naszym 10-osobowym jury.
Oto zwycięzcy w 6. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy:
- Najlepszy budynek użyteczności publicznej – żłobek publiczny nr 67 w Wesołej, ul. Antoniego Pankracego Łaguny 1; - Najlepsza architektura komercyjna – kompleks P4 z hotelem Vienna House Mokotów Warsaw, ul. Postępu 4; - Najlepszy obiekt mieszkalny – Osiedle Mickiewicza II, ul. Rudzka 5; - Nowe życie budynków – Warszawski Szpital dla Dzieci, przebudowa i rozbudowa budynku A, ul. Mikołaja Kopernika 43; - Najlepsza przestrzeń publiczna – EKOpark w Ursusie, ul. Kazimierza Gierdziejewskiego; - Najlepsze wydarzenie architektoniczne – książka „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus”.
Żłobek w Wesołej potrójnym zwycięzcą
Żłobek publiczny w Wesołej zdobywa trzy nagrody. Oprócz nagrody w kategorii architektury użyteczności publicznej autorom tego projektu przyznajemy jeszcze dwie: - Grand Prix, - Nagrodę Mieszkańców. Ta ostatnia nagroda ma szczególną wartość. O jej przyznaniu decydują mieszkańcy Warszawy w głosowaniu internetowym. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 2860 głosów. Gratulujemy architektom z pracowni xystudio, którzy zaprojektowali żłobek w Wesołej. To projekt, który przede wszystkim uwzględnia potrzeby dzieci, jest mądry i piękny, służy najmłodszym warszawiakom.
Nagrody specjalne dla EKOparku i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci
Przyznajemy też dwie nagrody specjalne – za rozwiązania proekologiczne i za dostępność. Jedna grupa naszych ekspertów sprawdza najlepsze realizacje pod kątem rozwiązań odpowiedzialnych klimatycznie. Druga grupa specjalistów sprawdza czy nie ma barier architektonicznych. Po zebraniu wszystkich materiałów jury postanowiło nagrodzić: - EKOpark w Ursusie za rozwiązania proekologiczne, - Warszawski Szpital dla Dzieci za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności i percepcji.
6. edycja Nagrody w liczbach
Na konkurs w ramach Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy wpłynęło łącznie 100 zgłoszeń. Po ich weryfikacji jury rozpatrywało 62 z nich. Na liście końcowej znalazło się 18 najlepszych budynków, przestrzeni publicznych i wydarzeń, po trzy w każdej z sześciu kategorii.
Działanie to wpisuje się w realizację celu 3.1. Korzystamy z atrakcyjnej przestrzeni publicznej.