null

Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Trwa II nabór do miejskiego projektu „Dobrze u Siebie”, w ramach którego dla warszawiaków z niepełnosprawnością ruchową jest dostępnych 6 mieszkań na wynajem. Pierwsze trzy rodziny odebrały już klucze do swoich mieszkań.

W I edycji programu wyłoniliśmy 3 rodziny, które otrzymały mieszkanie na wynajem w nowym budynku Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Południe przy ul. Skaryszewskiej 3 w Warszawie. I nabór zakończył się 27 listopada, a już po dwóch tygodniach rodziny te odebrały klucze do mieszkań. Mieszkania są dostępne w ramach programu „Dobrze u Siebie”. To pierwszy taki projekt w Warszawie. Obejmuje 9 mieszkań dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Mieszkania są dwupokojowe (salon z aneksem kuchennym i sypialnią).

Uczestnicy programu

O wynajem mieszkania mogą starać się mieszkańcy Warszawy z niepełnosprawnością ruchową, ale nie wymagający wsparcia w całodobowym funkcjonowaniu. Powinny to być osoby aktywne zawodowo. Istotna jest również realizacja kryteriów wynikających z ustawy o niektórych formach budownictwa mieszkaniowego.

Trwa II nabór

Do 21 grudnia trwa II nabór na pozyskanie mieszkania w programie „Dobrze u Siebie”. W odróżnieniu od I edycji programu zostały rozszerzone kryteria uczestnictwa, w których osoby: - mają nie więcej niż 39 lat - posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (w szczególności ruchowej) lub są opiekunami prawnymi dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności (w szczególności ruchowej). Oryginały dokumentów w wersji papierowej należy dostarczyć do 22 grudnia.

Mieszkania bez barier

Dostępne mieszkania są bez barier architektonicznych, zarówno w mieszkaniu, jak i w budynku. Wolna od barier jest również trasa dojścia do zabudowy. Chodnik jest kontrastowy względem miejsc do parkowania rowerów. Na obszarze zagospodarowania terenu nie występują schody ani pochylnie. W części podziemnej budynku przewidziano 5 miejsc parkingowych o wymiarach 3,6 x 5 m dla osób niepełnosprawnych, do parkowania prostopadłego. Odległość od nich do wejścia do klatek schodowych nie przekracza 25 m. Posadzka garażu w całości zaprojektowana została jako antypoślizgowa. Schody w budynku można ominąć, używając windy. Mieszkania wyposażone są w liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową: brodzik w powierzchni posadzki z odpływem liniowym, wszystkie osprzęty elektryczne (videofon, gniazdka elektryczne) zamontowane są na obniżonej wysokości, a klamki okienne na wysokości 127 cm. Wnętrza posiadają przestrzeń manewrową dla osoby na wózku.

Nowoczesne budownictwo społeczne

Wielorodzinny budynek mieszkalny przy Skaryszewskiej 3 jest siedmiokondygnacyjny, oddano go do użytkowania kilka tygodni temu. Przestrzeń budynku to 85 lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni użytkowej. W budynku zastosowano nowoczesne rozwiązania, m.in. użytkowy dach z retencją wody, zieloną ścianę oraz światłowód. Inwestycja jest częścią realizowanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego „Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy”, obejmującego nowe inwestycje mieszkaniowe oraz dalszą poprawę stanu technicznego istniejącego zasobu. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Projektu „Dobrze u Siebie” oraz na stronie http://politykaspoleczna.um.warszawa.pl/aktualnosci/nab-r-wniosk-w-do-projektu-dobrze-u-siebie-uzupe-niaj-cy Działanie to wpisuje się w realizację celu 2.1. Mamy dostęp do szerokiej oferty mieszkań. osoba z niepełnosprawnością odbiera mieszkanie