null

Kulturalne VOD

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawskie teatry działają, mimo wprowadzonych obostrzeń epidemiologicznych. Część z nich już prezentuje swoją ofertę w Internecie. Wkrótce spektakli online będzie więcej, bo powstaje platforma VOD dla warszawskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Stołeczne teatry zmieniły zasady działania już w strefie żółtej, a obecnie w strefie czerwonej. Niektóre realizują ofertę stacjonarną w ramach dopuszczalnego ograniczenia widowni na sali do 25 proc., działają online lub w formule hybrydowej. W przypadku spotkań stacjonarnych zachowany jest rygor sanitarny. Jednak dodatkową formą dotarcia do widzów z ofertą kulturalną są platformy VOD. Kilka warszawskich teatrów już je uruchamia.

Teatr Ateneum

Platforma VOD ruszyła we wrześniu. Pod adresem https://www.vod.teatrateneum.pl można oglądać cykl dziesięciu krótkich opowiadań Sławomira Mrożka (co tydzień dodawane są nowe odcinki). Korzystanie z platformy wymaga rejestracji. W tym momencie jest bezpłatne, ale w miarę dodawania tam nowych treści teatr zapowiada wprowadzenie opłat.

Teatr Dramatyczny 

Spektakl online „Tajny dziennik” na podstawie M. Białoszewskiego można oglądać na stronie https://online.teatrdramatyczny.pl. Aby to zrobić, trzeba wykupić bilet i wpisać otrzymany kod. Bilet umożliwia obejrzenie filmu przez 24 godziny od zakupu. Aktualnie cena za bilet to 15 zł.

Teatr Powszechny

24 października teatr uruchomi swoją platformę pod adresem https://www.vod.powszechny.com. Start platformy zainauguruje transmitowany live spektakl „Mein Kampf” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Spektakl będzie emitowany 24 października od godz. 19:00 w czasie rzeczywistym i dostępny dla wszystkich, którzy w systemie VOD zakupią online bilety z kodem.

TR Warszawa

Na platformie transmitowane będą ze scen TR Warszawa zarówno repertuarowe spektakle, jak i nowe produkcje TR Warszawa. Oprócz streamingów na żywo, w programie TR Online znajdą się też m.in. spotkania z twórcami, nagrania spektakli w systemie VOD oraz m.in. archiwalne wydarzenia artystyczne, spotkania, warsztaty i webinary. Platforma dostępna będzie od 29 października br. Pierwszym spektaklem pokazywanym tam na żywo będzie “2020: Burza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (na platformie 7 listopada).

Miejska platforma VOD

Jednocześnie budujemy platformę VOD dla warszawskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Na ten cel przeznaczyliśmy 1,3 mln zł. Projekt koordynuje Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Potrzeba takiej realizacji pojawiła się w nowej sytuacji związanej z pandemią i przymusową kwarantanną, podczas której kultura przeniosła się do sieci, a instytucje stanęły w obliczu nowych wyzwań. Platforma powstaje z myślą o organizatorach kultury w Warszawie, ma służyć upowszechnianiu kultury i działać na rzecz jej dostępności. W przyszłości będzie to centralne miejsce do prezentowania cyfrowych treści kulturalnych oraz szansa na zdobywanie środków finansowych. Jesteśmy na wstępnym etapie tworzenia rekomendacji funkcjonalności wspólnego portalu. Działanie to wspiera realizację celu 2.2. Aktywnie spędzamy czas blisko domu. czerwony plakat inicjatywy