null

Kopciuchy - ostatnia chwila na złożenie wniosku o 100 proc. dotacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rok 2020 jest ostatnim rokiem, w którym chętni do wymiany pieca mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania na wymianę urządzenia na nową, ekologiczną wersję.

Warszawa sukcesywnie likwiduje tzw. kopciuchy. W ramach nowego programu dotacyjnego zostało złożonych już 1601 wniosków o wymianę źródła ogrzewania. Najwięcej wniosków wpłynęło z dzielnic: Wawer (520), Białołęka (306), Rembertów (169), Wesoła (142), Targówek (109). Jak widać ułatwiony proces udzielania miejskich dotacji przynosi efekty - mieszkańcy aktywnie włączyli się do walki z zanieczyszczeniem powietrza. – Pomagamy warszawiakom, którzy mają obowiązek zlikwidować tzw. kopciuchy do końca 2022 r. Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania. Teraz mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100 procent pokrycia kosztów wymiany – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. Rok 2020 jest ostatnim rokiem, gdy przewidziane są najbardziej atrakcyjne kwoty dotacji – dofinansowanie może pokryć nawet 100 proc. kosztów inwestycji (od 12 tys. do 200 tys. zł). Później, w 2021 r., kwota dotacji będzie zmniejszona do 90 proc. kosztów inwestycji, a w roku 2022 r. – do 70 proc. Dlatego warto skorzystać i jeszcze w tym roku złożyć wniosek.

Dotacje bez wychodzenia z domu

Mieszkańcy  cały czas mogą ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach warszawskiego programu antysmogowego. Mimo ograniczeń związanych z epidemią, niezmiennie mają możliwość skorzystania z miejskich dotacji - cały proces formalności odbywa się teraz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Wnioski na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przesłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) na trzy sposoby: • mailowo - wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać na adres bopipk@um.warszawa.pl, •    telefonicznie - dzwoniąc pod numer 22 325 96 06 w godz. 8.00-16.00. Dyżurujący specjaliści odpowiedzą na pytania i wypełnią papierowy wniosek na podstawie danych, które zostaną podyktowane. Wniosek będzie można uzupełnić i podpisać w późniejszym terminie. •    korespondencyjnie - można przesłać wypełniony wniosek w wersji papierowej na adres: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa. Ewentualne braki w przesłanym wniosku nie powodują jego odrzucenia. Będzie on procedowany. Wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione telefonicznie lub mailowo. Wnioski będą przyjmowane w trybie zdalnym aż do odwołania. Warszawa prowadzi kontrole inwestycji również w trybie zdalnym. Pracownicy najpierw kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie, umawiają termin kontroli oraz instruują, w jaki sposób przeprowadzić ją przy pomocy smartfona.

Zlikwiduj kopciucha z warszawską dotacją

Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha i  instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Oblicz ekodotację i złóż dokumenty

Zachęcamy również do skorzystania z internetowego kalkulatora dotacji, który umożliwia obliczenie online wysokości dotacji na wymianę „kopciucha”. Dokumenty przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.). Formularz dotacji i więcej informacji o miejskim programie znajdują się na stronie zielona.um.warszawa.pl. Działanie to wpisuje się w realizację celu 3.2. Żyjemy w czystym środowisku przyrodniczym. ulotki informacyjne