
Strategia #Warszawa2030 to cztery główne kierunki rozwoju stolicy i kilkanaście programów poprawiających najważniejsze sfery życia mieszkańców. Jeden z nich, Program kultura blisko domu ma na celu zwiększenie możliwości angażowania się osób mieszkających w Warszawie w aktywność kulturalną w pobliżu domu, a tym samym przyczynić się do poprawy ich samopoczucia oraz zadowolenia z życia.
Program będzie realizował wizję Warszawy jako miasta policentrycznego, czyli takiego, które ma wiele lokalnych centrów. Taka wizja rozwoju miasta jest istotna miedzy innymi z dwóch powodów. Po pierwsze, jako sposób zmniejszania bariery, jaką jest odległość dzieląca mieszkańców od miejsc aktywności. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, którym najtrudniej jest się przemieszczać. Do tej grupy należą małe dzieci i ich opiekunowie, osoby starsze i osoby, którym funkcjonowanie utrudnia zły stan zdrowia.
Przybliżenie oferty kulturalnej do miejsca zamieszkania przyczyni się do przezwyciężania dwóch najczęściej wskazywanych barier, które ograniczają udział warszawianek i warszawiaków w uczestniczeniu w życiu kulturalnym – tymi barierami są brak czasu i zmęczenie. Przybliżenie oferty do domu pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i siły potrzebne na pokonanie większej odległości. Po drugie, rozwijanie możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu blisko domu zmniejsza obciążenie systemu transportowego i związane z nim koszty ekologiczne (i również w ten sposób wpływa pozytywnie na stan zdrowia warszawianek i warszawiaków).
W ramach programu zostały wyszczególnionych 4 cele. Pierwszy – Zainteresowani mieszkańcy polega na promowaniu aktywnego spędzanie czasu wolnego oraz upowszechniane są informacje o lokalnej ofercie kulturalnej. Dzięki temu rozwijane jest zainteresowanie mieszkańców aktywnym spędzaniem czasu w okolicy, w której mieszkają i przezwyciężana bariera niewiedzy o dostępnych możliwościach w tym zakresie. Drugi cel – Różnorodna i dopasowana oferta służy rozwojowi oferty aktywnego spędzania czasu wolnego, m.in. poprzez różne formy włączania mieszkańców w jej współtworzenie. W ten sposób rozwijane będą działania szczególnie bliskie mieszkańcom ze względu na ich lokalny charakter. W ramach trzeciego celu – Dostępne miejsca aktywności blisko domu – zwiększane będą dostępność i wykorzystanie infrastruktury. Czwarty – Realizatorzy z potencjałem jest nastawiony na rozwój kadry i kultury organizacyjnej oraz współpracy podmiotów, które tworzą możliwości aktywnego spędzania czasu blisko domu.
Przeczytaj:
- projekt programu "Kultura blisko domu" >>>(otwiera się w nowej karcie)
- diagnozę do programu "Kultura blisko domu"(otwiera się w nowej karcie)
- koncepcję rozwoju infrastruktury(otwiera się w nowej karcie)
- katalog projektów(otwiera się w nowej karcie)
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>>(otwiera się w nowej karcie)
Konsultacje społeczne trwają od 26 kwietnia do 18 maja 2021 roku
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
1. Porozmawiajmy na spotkaniu on-line 18 maja (wtorek) godz. 17:00:
- na YouTube(otwiera się w nowej karcie) – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
- na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z wizją i fonią. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na kultura@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym
2. Porozmawiajmy podczas dyżurów telefonicznych:
"Kultura blisko domu" pod nr tel. 22 443 03 52
- 11 maja, w godz. 9 – 15
- 14 maja, w godz. 16 – 19
3. Możesz napisać opinię o programach na adres kultura@um.warszawa.pl