null

Festiwale na kanapie także w grudniu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Instytucje kultury, czyli teatry, kina, muzea i galerie pozostają zamknięte także w grudniu. Wydarzenia kulturalne już na dobre przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. W domowym zaciszu można śledzić kolejne festiwale.

Dokumenty o prawach człowieka, kinematografia rosyjska, przegląd filmów poświęconych Afryce, a może najlepsze polskie spektakle teatralne? Koniec pandemicznego roku obfituje w ciekawe festiwale. Warszawa od lat wspiera i współfinansuje te wydarzenia.

WATCH DOCS

Już po raz 20. odbędzie się jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. WATCH DOCS to najstarszy festiwal filmów dokumentalnych w Warszawie, jego pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku. Jednak ten rok jest wyjątkowy, bo wszystkie pokazy odbędą się w przestrzeni wirtualnej. Od 4 do 13 grudnia będzie można obejrzeć kilkadziesiąt światowej klasy dokumentów. Od 14 grudnia na www.vod.pl pojawi się wybór filmów z poprzednich edycji festiwalu w kolekcji „20 lat WATCH DOCS” - te filmy będzie można oglądać bezpłatnie do 30 grudnia. Więcej o festiwalu WATCH DOCS 2020.

Sputnik nad Polską

Po raz 14. Odbędzie się Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, tym razem w całości na platformie www.mojekino.pl. Termin festiwalu (12-20 grudnia), a także jego program, zostały w tym roku zmienione, ale organizatorzy zapewniają, że będzie to prawdziwa uczta dla miłośników kina rosyjskiego. Jak zwykle rozstrzygnięte zostaną konkursy filmów fabularnych i dokumentalnych, odbędzie się też przegląd twórczości wybranego artysty – w tym roku to mistrz animacji, Andriej Chrżanowski. Online dostępne będą też wydarzenia towarzyszące - spektakle, debaty i warsztaty. Dla najmłodszych widzów i młodzieży Mały Sputnik przygotował zestaw najnowszych rosyjskich produkcji. Cały program znaleźć można na stronie Festiwalu.

AfryKamera

W dniach 21-30 grudnia na platformie www.mojeekino.pl zagości największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce - 15. Festiwal AfryKamera. Wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią - przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię. W tegorocznej edycji festiwalu znalazły się między innymi filmy o tanecznej kulturze Afryki w cyklu Africa Moving, czy blok Chinafryka, poświęcony wpływowi Chin na tamtejsze rejony. W planie są też pokazy filmów krótkometrażowych czy wyjątkowych filmów dokumentalnych. Nie zabraknie też polskiego punktu widzenia na Afrykę (blok krótkich metraży „W polskim obiektywie”). Więcej informacji na temat festiwalu można przeczytać na stronie www.afrykamera.pl Działanie to wpisuje się w realizację celu 2.2. Aktywnie spędzamy czas wolny blisko domu. plakat wydarzenia