null

Ekoedukacja nad Wisłą

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W letnim sezonie Warszawa zachęca do ekologicznych działań nad rzeką. Warsztaty w duchu „zero waste”, spacery ze sprzątaniem plaż oraz czytanki dla najmłodszych o ratowaniu przyrody – to kilka z wielu animacji organizowanych przez Dzielnicę Wisła pod hasłem „Odżyj rzeko”. Oba brzegi Wisły wypełnią się w najbliższy weekend ekologicznymi atrakcjami.

Wielkie sprzątanie nad rzeką

W niedzielę, 23 sierpnia, o godz. 10.00 startuje druga zbiórka porzuconych odpadów, które szkodzą przyrodzie. Happening odbędzie się w jednym momencie na pięciu miejskich plażach – Poniatówka, Saska, ZOO/Rusałka, Romantyczna oraz Białołęka. Uczestnicy spacerów otrzymają rękawiczki, worki na śmieci oraz maseczki.  Wydarzenie organizowane w ramach projektu z budżetu obywatelskiego „Szanujmy naszą Wisłę” ma zachęcić mieszkańców do dbania o wspólną przestrzeń i troskę o czystość naturalnych siedlisk zwierząt. Na każdej z plaż obecny będzie ekspert z dziedziny ekologii, który poruszy temat prawidłowej segregacji. Z kolei przyrodnicy opowiedzą ciekawostki o nadwiślańskiej faunie. Na tych, którzy zbiorą chociaż jeden pełen worek śmieci, czekają niespodzianki - plakaty z tegorocznej i poprzednich kampanii Dzielnicy Wisła oraz bandamki.

Nie wyrzucaj, wykorzystaj ponownie

Na bulwarze Karskiego działa Punkt Edukacji Ekologicznej – tam warszawiacy mogą przyjść na warsztaty z recyklingu, upcyclingu oraz praktycznych wskazówek w stylu „zero waste”. Pawilon działa w piątki w godz. 16.00-20.00, w soboty i niedziele w godz. 12.00-20.00. W najbliższy weekend odbędzie się tam seria wydarzeń:
  • piątek, 21 sierpnia, godz. 18.30 - "Eko ozdoby z juty i mchu" – uczestnicy warsztatów mają okazję nauczyć się wykonywania ozdób z liny i worków jutowych, mchu oraz porostów. Prowadzący opowiedzą o możliwościach kreatywnych, jakie daje używanie naturalnych komponentów;
  • sobota, 22 sierpnia, godz. 16.00 - "Warsztaty z przetwarzania plastikowych nakrętek na przedmioty użytkowe" - z ok. dwóch garści nakrętek od butelek (koniecznie czystych i suchych) uczestnicy za pomocą specjalnej maszyny będą tworzyć podstawki pod kubki, figurki rybek i inne użytkowe przedmioty;
  • niedziela, 23 sierpnia, godz. 13.00 - "Domki dla owadów" - sierpień, jako miesiąc, w którym obchodzimy Wielki Dzień Pszczół, to okazja na zbudowanie schronień dla owadów zapylających. Prowadzący zdradzą jak dużo i co konkretnie zawdzięczamy skrzydlatym zwierzętom, powiedzą o ich zwyczajach oraz dadzą porady jak być przyjaznym pszczołom. Każdy uczestnik zbuduje domek dla zapylaczy i będzie mógł go zabrać ze sobą.
Organizatorzy zapewniają wszelkie niezbędne materiały. W warsztatach może wziąć udział ograniczona liczba osób, decyduje kolejność przyjścia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, organizowane w ramach projektu obywatelskiego „Szanujmy naszą Wisłę”. Szczegóły dostępne są na fanpage’u Dzielnicy Wisła.

Ekoopowieści dla najmłodszych

W sobotę, 22 sierpnia, w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” (Wybrzeże Puckie) dzieci wysłuchają bajek i opowiadań na temat mocy przyrody, o którą warto dbać. Program wydarzenia:
  • godz. 12.00 „EKO opowieści #nadWisłą” – czytanie „Uratuj Ziemię!” Patricka George’a, „Śmieciogród” Oli Woldańskiej-Płocińskiej, „Wielka Księga Klary” Marcina Wicha, „(Nie)spokojny czas” Zosi Bulsiewicz.
  • godz. 13.30 "Nadwiślańska fauna - kogo można spotkać nad Wisłą?" opowiadanie o zwierzakach, które żyją na nadrzecznych terenach. Wydarzenie jest otwarte oraz bezpłatne.
Szczegóły spotkania dostępne są również w wydarzeniu na Facebooku.

Przypominamy – nad Wisłą sprzątamy

Jak co roku mieszkańcy i turyści mogą spotkać na brzegach ekoedukatorów, przypominających o zachowaniu czystości nad Wisłą. Ekipy Dzielnicy Wisła, rozdające w weekendy worki na śmieci, przekazują też wskazówki o zasadach ochrony przed koronawirusem. Również na plaży Poniatówka, Saskiej i Żoliborz wypoczywający nad Wisłą mogą wziąć z budek Warszawskich Plażowych ekopopielniczki na niedopałki. Harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na fanpage’u Dzielnicy Wisła. Działanie to wpisuje się w realizację celu 3.2. Żyjemy w czystym środowisku przyrodniczym. ludzie zbierają śmieci nad Wisłą