null

Czego nauczyła nas pandemia?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dyrektor Biura Strategii i Analiz Urzędu m.st. Warszawy stoi na mównicy i przemawia do zgromadzonych na sali uczestników konferencji

Mniej pasażerów w komunikacji, mniej turystów, więcej kurierów i użytkowników Internetu – dwa lata pandemii w Warszawie to zmiany w życiu codziennym, przestrzeni i biznesie. Podczas konferencji „Życie w mieście – na co pandemia otworzyła nam oczy” samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy i aktywiści starali się podsumować dwuletni okres obostrzeń w przestrzeni miasta oraz zastanawiali się w jaki sposób zmiany, które zaobserwowaliśmy wpłynęły na mieszkańców, na nasze organizacje oraz na Warszawę.

Konferencję otworzyła wiceprezydentka m.st. Warszawy Renta Kaznowska. Wystąpienia otwierające wygłosili dr hab. Aleksandra Przegalińska, która opowiedziała jak w wyniku pandemii zmieniła się rola i postrzeganie technologii, w szczególności sztucznej inteligencji oraz dr hab. Piotr Michoń, który w swoim wystąpieniu poszukiwał pozytywnych zmian społecznych, które dokonały się na skutek pandemii. W dziewięciu panelach dyskusyjnych – poza samorządowcami z całej Polski – udział wzięli naukowcy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.

Podczas konferencji zaprezentowano wstępne wyniki raportu covidowego, który przygotowuje Korpus analityków Urzędu m.st. Warszawy. Wynika z niego, że pandemia miała ogromny wpływ na korzystanie mieszkańców Warszawy z komunikacji miejskiej. W 2020 r. wpływy ze sprzedaży biletów spadły o 37% (z 874 mln do 552 mln zł). Trend spadkowy był kontynuowany w 2021 roku. Dopiero w ostatnich miesiącach Zarząd Transportu Miejskiego raportuje wzrost dochodów i liczby przewiezionych pasażerów. Co ciekawe w 2020 r. ruch rowerowy w Warszawie wzrósł o 18% w porównaniu do 2019 r.

Przez COVID-19 drastycznie spadła liczba turystów. W 2020 r. największy spadek – bo aż 75-procentowy – dotyczył turystów zagranicznych. Krajowy ruch turystyczny zmniejszył się natomiast o 64% w porównaniu do 2019 r.

Zbadano także zwyczaje sportowe i kulturalne warszawiaków. Okazało się, że z powodu pandemii ponad dwukrotnie spadła liczba osób nieuprawiających aktywności fizycznej, a na popularności zdecydowanie zyskały aktywności na świeżym powietrzu, tj. spacery i jazda na rowerze. Z kolei czasowe zamknięcie instytucji kultury oraz ograniczenia w zapełnieniu widowni spowodowało wyraźny kryzys i zmniejszenie liczby osób korzystających z oferty kulturalnej. Szacuje się, że warszawskie instytucje kultury w czasie pandemii utraciły ok. 110 milionów złotych przychodów.

W czasie pandemii mocno ucierpiała też gastronomia. W 2019 r. w Warszawie było 2 651 punktów gastronomicznych, a w 2020 r. o 270 mniej – głównie restauracji. Z mapy Warszawy zniknęło też 132 barów i stołówek.

W 2020 r. zarejestrowano 25% więcej nowych firm z branży pocztowo–kurierskiej, a Warszawa ma rekordową liczbę punktów odbioru przesyłek i automatów paczkowych – blisko 2 317. Pandemia przyśpieszyła nieprawdopodobnie trend cyfryzacji oraz e-handlu oraz zyski warszawskich firm m.in. IT.

Także model pracy uległ zmianie. Najwięcej pracowników pracowało zdalnie na tle innych miast i regionów właśnie w Warszawie - prawie 20%, a średnia polska to 9%. Temat pracy i nauki zdalnej był tym, który najczęściej pojawia się na konferencji.

Ważność tego tematu potwierdzają również wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników konferencji. W ich życiu pandemia najbardziej zmieniła właśnie sposób pracy, jak również relacje rodzinne/towarzyskie oraz tempo życia. Ponad 70% uczestników konferencji, którzy wypełnili ankietę, chciałoby w dalszym ciągu pracować zdalnie lub hybrydowo, a 40% korzystać z teleporad medycznych.

Maseczka, codzienne statystyki zachorowań, dystans społeczny, ograniczenia w podróżowaniu oraz praca zdalna, to najczęstsze skojarzenia uczestników konferencji z pandemią. COVID-19 jest doświadczeniem, do którego większość z nas na pewno raz na jakiś czas będzie wracać myślami, a wyżej wymienione hasła będą się nam z nim kojarzyć do końca życia. Z perspektywy ponad dwóch lat od rozpoczęcia pandemii, można pokusić się o stwierdzenie, że mimo bogatych doświadczeń i głębokich emocji z nią związanych, zmiany jakie wywołała w dłuższym okresie nie były rewolucyjne i stosunkowo szybko stały się normą. Życie w mieście toczy się dalej, a my nadal mamy oczy szeroko otwarte!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, że byli z nami. Podziękowania należą się również panelistom, którzy podzielili się swoją wartościową wiedzą i bogatym doświadczeniem.

Nagranie konferencji będzie dostępne do 1 czerwca na kanale Urzędu m.st. Warszawy na YouTubie:

Z przyczyn technicznych nagranie ze ścieżki BIZNES nie jest dostępne. Cały czas można też pobrać program konferencji. 

 

Kilku uczestników panelu dyskusyjnego prowadzi dyskusję, której przesłuchują się zgromadzeni na sali uczestnicy konferencji
Zobacz galerię (4 zdjęć)
 Kilku uczestników panelu dyskusyjnego prowadzi dyskusję w sali konferencyjnej
 Kilku uczestników panelu dyskusyjnego prowadzi dyskusję w sali konferencyjnej
 Kilku uczestników panelu dyskusyjnego prowadzi dyskusję, której przesłuchują się zgromadzeni na sali uczestnicy konferencji