Zrealizowane inicjatywy

Poznaj część inicjatyw zrealizowanych w tym roku przez 
mieszkanki i mieszkańców Warszawy.

Daj się zainspirowac lokalności. 

Zielonomi – sadzimy żywopłot na Jadwisinie

w dzielnicy: Włochy

Polegała na: utworzeniu estetycznej i przyjaznej mieszkańcom przestrzeni, w miejscu wydeptanego trawnika. Wnioskodawcy posadzili 80 długo kwitnących krzewów (tawuła spiraea douglasi), które obok walorów wizualnych mają również działania zdrowotne (obniżanie temp w czasie upałów) i ekologiczne (lepsze nawodnienie gleby, nektar dla pszczół i schronienie dla ptaków).

Wartość inicjatywy: 7 380 zł

w tym wkład urzędu to: 35%     

osoba do kontaktu: Dariusz Ciesielski
mail: dciesielski@um.warszawa.pl 
telefon: 22 443 43 13
Wydział Kultury oraz Inicjatyw Obywatelskich

grupa mieszkańców, trzy kobiety i trzech mężczyzn z narzędziami ogrodniczymi, łopaty, grabie, konewka. Cztery os i obsypane korą. oby stoją, dwie kucnęły. Jeden z mieszkańców głaszczę psa. W tle posadzone krzewy
Zobacz galerię (2 zdjęć)
mieszkańcy przy różnych czynnościach, kopanie, noszenie ziemi ogrodowej w workach, sadzenie krzewów. Po prawej widoczny pas przekopanej ziemi, gotowej do sadzenia krzewów, po lewej sadzonki krzewów w doniczkach i czarne worki z ziemią ogrodniczą

Jesienny Horyzont Marzeń

Inicjatywa: Jesienny Horyzont Marzeń

w dzielnicy: Włochy

Polegała na: Wspólna zabawa i uczestnictwo mieszkańców podczas koncertów.
Zespół składający się z mieszkańców dzielnicy zaprezentował autorskie utwory napisane przez członków zespołu, a także znane pieśni żeglarskie. Zespół zaprosił osoby zainteresowane tematyką żeglarską i mające chęć spróbować swoich sił wokalnych do wspólnych prób. W zespole wystąpiły osoby z niepełnosprawnościami, a ich potencjał i zdolności oklaskiwali wszyscy.

Wartość inicjatywy: 16 162 zł

w tym wkład urzędu to: 34%

osoba do kontaktu: Dariusz Ciesielski
mail: dciesielski@um.warszawa.pl 
telefon: 22 443 43 13
Wydział Kultury oraz Inicjatyw Obywatelskich

Na zdjęciu scena w Okęckiej Sali Widowiskowej. Na scenie występuje 15 osób, wszyscy śpiewają, 4 osoby grają na gitarach, jeden pan siedzi i gra na bębnach. Na pierwszym planie jak rekwizyt, koło sterowe.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Na zdjeciu scena Okęckiej Sali Widowiskowej. Na scenie wystepuje 4 osobowy, męski zespół. Od lewej strony (nieco z tyłu) osoba gra na organach elektronicznych, kolejny osoba śpiewa grając na gitarze, w kolejności pan siedząc i grajac na bębnie również śpiewa i po prawej stronie sceny pan gra na gitarze.

XXV Olimpiada Sportowa w Choszczówce

Inicjatywa: XXV Olimpiada Sportowa w Choszczówce

w dzielnicy: Białołęka 

Polegała na: XXV Olimpiada Sportowa w Choszczówce skupiła wokół siebie mieszkańców dzielnicy integrując ich zarówno podczas przygotowywań, jak i bezpośredniej organizacji imprezy. Osoby zaangażowane w przygotowania podzielono na zespoły ds. organizacyjnych, sportowych, wolontariatu oraz uczestników. Zawody przeprowadzono w 9 konkurencjach ogólnorozwojowych, były wśród nich m.in. bieg przez płotki, rzut piłką, konkurencja na egometrze wioślarskim, konkurencja na urządzeniach dmuchanych. Chętne dzieci wraz z rodzicami mogły rywalizować w sztafecie rodzinnej. Poszczególnymi grupami zawodników opiekowali się nieco starsi wolontariusze. Uczestnicy i wolontariusze otrzymali pamiątkowe koszulki i medale, dla zwycięzców w każdej kategorii przygotowano puchary. Inicjatywa zaangażowała dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców dzielnicy w działania sportowe oraz społeczne poprzez bogaty program i ciekawe atrakcje.

Wartość inicjatywy: 47 150 zł

w tym wkład urzędu to: 60%

osoba do kontaktu: Anna Kostkowska
mail: akostkowska@um.warszawa.pl,
telefon 22 325 42 02,
Wydział Sportu i Rekreacji 

Chłopiec wykonujący skok w dal. Po lewej stronie sędzia dokonujący pomiaru. W tle przyglądające się dzieci oraz kibicujący dorośli.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Dwie dziewczynki podczas konkurencji na ergomatrze wioślarskim. W tle dzieci czekające na swoją kolej, dwóch wolontariuszy, oraz kibicujący rodzice.

Moje Szmulki, moja rzeczywistość

Inicjatywa: Moje Szmulki, moja rzeczywistość

w dzielnicy: Praga-Północ          

Polegała na: Inicjatywa lokalna polegała na zaangażowaniu podopiecznych świetlicy Arka Fundacji Dzieci w działanie twórcze. Młodzież, pod okiem profesjonalisty, odbyła cykl warsztatów filmowych i nauki polegającej na zdobyciu wiedzy, jak korzystając z urządzeń mobilnych stworzyć dobrej jakości film. Po cyklu warsztatów, młodzież razem z filmowcem udała się na ulice Pragi, gdzie podopieczni Fundacji przeprowadzali wywiady z mieszkańcami, a następnie wspólnie zmontowali film, który opublikowany jest na stronie internetowej Fundacji oraz na kanale YouTube Urzędu Dzielnicy Praga-Północ (link do filmu). Młodzież miała okazję poznać tajniki tworzenia filmów, ale też obsługi urządzeń mobilnych, co z pewnością przyda im się w dalszych działaniach twórczych.  

Wartość inicjatywy: 16 780,63 zł 

w tym wkład urzędu to: 40%

Relacja na YouTube

osoba do kontaktu: Joanna Gilewska
mail: jgilewska@um.warszawa.pl      
telefon: 22 443 79 13 
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej

Filmowiec omawia z młodzieżą plan warsztatów prowadzonych w plenerze.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Grupa dzieci i młodzieży uczestnicząca w animacjach podczas pikniku kończącego inicjatywę.

Wielkanocna Iskra 2021

Inicjatywa: Wielkanocna Iskra 2021

w dzielnicy: Praga-Południe

Polegała na: Projekt miał na celu udekorowanie ozdobami wielkanocnymi - jajkami, zajączkami, barankami, koszyczkami przestrzeni osiedlowej: drzew przy placu zabaw i ogrodzenia boiska na Osiedlu Iskra. Styropianowe jajka i motyle oraz kosze podarowane przez mieszkańców zostały pomalowane w wielkanocne wzory. Na pergolach przyczepionych do ogrodzeń placów zabaw zamontowano baranki i zajączki.

Część elementów do dekoracji przekazali mieszkańcy, a część zakupiona została przez miasto stołeczne Warszawa. Sąsiedzi z Osiedla Gocław wspólnie zamontowali wszystkie ozdoby, co zintegrowało społeczność lokalną.

Wartość inicjatywy: 2 782,20 zł

w tym wkład urzędu to: 36%     

Relacja na Facebooku 

osoba do kontaktu: Karolina Stępniewska
mail: karolina.stepniewska@um.warszawa.pl
telefon: 22 44 35 205
Wydział Promocji, Sportu i Kontaktów z Mediami

Dekoracje wielkanocnew postaci kolorowych jajek, zajączków, koszyczków zamontowanych do ogrodzenia boiska. Na górze napis Wielkanocna Iskra 2021.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Duże kolorowe jajka, motyli, pluszaki zamontowane do pergoli osiedlowych. Na górze napis Wielkacna Iskra 2021-realizacja plac zabaw dla dzieci na Iskrze.

Waligrill – czyli wspólne biesiadowanie

Inicjatywa: Waligrill  czyli wspólne biesiadowanie

w dzielnicy: Białołęka 

Polegała na: W drugi weekend czerwca mieszkańcy okolic ul. Waligóry we współpracy z urzędem dzielnicy przygotowali spotkanie przy grillu. Była to świetna okazja, aby poznać się nawzajem. Wszyscy przynieśli smakołyki na wspólny stół: ciasta, owoce, sałatki, ogórki kiszone, a nawet domowej roboty chleb... Oczywiście na grillu nie mogło zabraknąć kiełbaski i kaszanki. Menu uzupełniały popcorn i lody. Podczas gdy dorośli nawiązywali nowe znajomości, maluchy z sąsiedztwa mogły wyszaleć się na dmuchanej zjeżdżalni albo wybrać zabawy z animatorkami. Było malowanie buziek, zabawy z chustą, śpiewanie i taniec oraz puszczanie gigantycznych baniek mydlanych. Tego popołudnia nawet kiepska pogoda nie pokrzyżowała planów, a uczestnicy licznie dopisali. Zabawa trwała do późnego wieczora.

Wartość inicjatywy: 8 289,40 zł

w tym wkład urzędu to: 47%

osoba do kontaktu: Dorota Nowakowska
mail: d.nowakowska@um.warszawa.pl,
telefon 22 443 8 334,
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej

Pod namiotami ogrodowymi, stoły zastawione jedzeniem grillowym i napojami. Uczestnicy siedzą na krzesłach lub stoją i rozmawiają.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Dzieci bawiące się z animatorami przy pomocy kolorowej chusty. W tle żarówka dmuchana - symbol inicjatywy, ulica z zaparkowanymi samochodami i domu jednorodzinne.

Poćwicz z nami, sąsiadami

Inicjatywa: Poćwicz z nami, sąsiadami

w dzielnicy: Włochy

Polegała na: Ćwiczenia rozpoczęła grupa ośmiu osób, do których dołączały kolejne osoby, a nawet całe rodziny z dziećmi. Spotkania odbywały się systematycznie raz w tygodniu, w każdą środę o godz. 19.00, od 19 maja do 14 lipca, pod okiem fachowca – trenera. Uczestnicy poznawali kolejne przyrządy na siłowni plenerowej oraz sposób ich prawidłowego wykorzystania, aby wspomagały wysiłek w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej. Najmłodszy uczestnik liczył 2 lata, a najstarsi  60+. 

Wartość inicjatywy: 4 630 zł

w tym wkład urzędu to: 26%     

osoba do kontaktu: Dariusz Ciesielski
mail: dciesielski@um.warszawa.pl 
telefon: 22 443 43 13
Wydział Kultury oraz Inicjatyw Obywatelskich

Osiem osób, sześć pań i dwóch panów w strojach sportowych stoją w dużym półkolu. Wszyscy stoją na trawie, tern siłowni plenerowej. Uśmiechnięci z podniesionymi ramionami podczas ćwiczenia.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Siedem osób stoi w dużym kręgu na trawie, na terenie siłowni plenerowej. Pięć pań i dwóch panów w strojach sportowych. Dłonie zaplecione przed sobą - uczestnicy wykonują ćwiczenia polegające na rozluźnieniu i rozgrzaniu nadgarstków.

Zagospodarowanie zieleni wokół drzew przy ul. Mianowskiego, Ochota, Warszawa

Inicjatywa: Zagospodarowanie zieleni wokół drzew przy ul. Mianowskiego, Ochota, Warszawa

w dzielnicy: Ochota

Polegała na: Inicjatywa na Mianowskiego to efekt inspiracji przywiezionej z Nowego Jorku. Projekt pięknych ogrodzeń miniklombów wokół drzew po obu stronach bram wjazdowych do kamienic pod numerami 14 i 16 powstał w pracowni architektonicznej jednego z wnioskodawców, a pracami instalacyjnymi i ogrodniczymi mieszkańcy podzielili się z Urzędem Dzielnicy Ochota. Inicjatywa zintegrowała lokalną społeczność, która zadeklarowała systematyczną opiekę i dbałość o dobrostan nasadzeń. Projekt zyskał akceptację Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jako godne poparcia działanie na rzecz rewitalizacji zabytkowej przestrzeni miejskiej.

Wartość inicjatywy: 13 300 zł

w tym wkład urzędu to: 53%

Relacja z inicjatywy

osoba do kontaktu: Radosław Puśko
mail: rpusko@um.warszawa.pl 
telefon: 22 578 34 32
Wydział Komunikacji Społecznej i FE dla Dzielnicy

Dwie osoby montują wokół klombów płotki, dwie inne zamiatają ulicę.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Osoba sadzi rośliny na mini klombie otaczającym drzewo.

Łąka kwietna na Okęciu

Inicjatywa: Łąka kwietna na Okęciu

w dzielnicy: Włochy

Polegała na: Sąsiedzi z budynków przy ul. Strubiczów 1 i 3 oraz Alei Krakowskiej 268 przybyli z grabiami i łopatami, aby wspólnie utworzyć łąkę kwietną. Mieszkańcy pod czujnym okiem eksperta zagrabili wcześniej przygotowaną i wyrównaną ziemię, oczyścili ją z resztek traw i kamieni, wałowali, siali i ponownie wałowali obsiany teren przyszłej łąki. Na nowo utworzonym przez mieszkańców mini klombie zasadzono 3 miskanty - sadzonki włoskich traw ozdobnych. Po zakończeniu prac uprzątnięto teren, a podlewanie odbyło się dopiero wieczorem.

Wartość inicjatywy: 10 209,22 zł

w tym wkład urzędu to: 41%

osoba do kontaktu: Dariusz Ciesielski
mail: dciesielski@um.warszawa.pl 
telefon: 22 443 43 13
Wydział Kultury oraz Inicjatyw Obywatelskich

Zdjęcie grupowe po zakończeniu prac. 12 osób stoi w półkolu. 3 osoby kucnęły wraz z 2 dzieci. Jeden pan trzyma na ręku psa. Na pierwszym planie fragment założonej łąki kwietnej. W tle duże kasztanowce.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Na pierwszym planie mieszkaniec wałuje obsiany teren pchając przed sobą specjalne urządzenie. Nieco dalej grupa mieszkańców łopatami kopie ziemię pod mini klomb gdzie posadzą 3 sadzonki dużych traw ozdobnych.

Zielone sąsiedzkie spotkania w Ogrodach Mehoffera

Inicjatywa: Zielone sąsiedzkie spotkania w Ogrodach Mehoffera

w dzielnicy: Białołęka

Polegała na: Inicjatywa lokalna pn.„Zielone sąsiedzki spotkania w Ogrodach Mehoffera” miała na celu zintegrowanie lokalnej społeczności poprzez edukacyjne spacery ornitologiczne, warsztaty na temat owadów zapylających oraz wspólne sadzenie roślin na uprzednio przygotowanej rabacie. Podczas cyklu spotkań ornitologicznych mieszkańcy mieli możliwość poznać różne gatunki ptaków zamieszkujące Park Ogrody Mehoffera, ich zwyczaje oraz zagrożenia, które na nie czyhają. Podczas warsztatów z pszczelarzem można było spróbować miodu, jak również z bliska przyjrzeć się pszczelej rodzinie. Całość inicjatywy zwieńczyło sadzenie roślin na uprzednio przygotowanej „rabacie Mehoffera” oraz wspólne piknikowanie.

Wartość inicjatywy: 17 487,60 zł

w tym wkład urzędu to: 46%

osoba do kontaktu:  Agata Polakowska-Zawiska
mail: apolakowska@um.warszawa.pl 
telefon: 22 3254233
Wydział Ochrony Środowiska

Po wspólnym sadzeniu roślin ustawiono tabliczkę z informacją o zrealizowaniu projektu w ramach inicjatywy lokalnej
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Grupa osób z zainteresowaniem słucha jak Pani Ornitolog opowiada na temat różnych gatunków ptaków bytujących w Parku Ogrody Mehoffera

V Piknik Muranów leży nam na sercu

Inicjatywa: V Piknik Muranów leży nam na sercu 

w dzielnicy: Wola

Polegała na: Integracji społeczności lokalnej. Piknik miał miejsce na podwórku przy ul. Miłej 22, gdzie we wrześniu 2013 r. odbył się pierwszy piknik. W V pikniku “Muranów leży nam na sercu” ważnym elementem była prezentacja członków partnerstwa "Przepis na Muranów", zainicjowanego cztery lata temu przez Fundację Jeden Muranów. Mieszkańcy mogli korzystać z wielu atrakcji m.in biegu dla dzieci (w wieku 3-14 lat) MURATON, koncertów, występów teatralnych, warsztatów (m.in. zielarskich, druku 3D). W wydarzenia uczestniczyło 400-450 osób.

Wartość inicjatywy: 66 120 zł

w tym wkład urzędu to: 67%

Relacja na Facebooku

osoba do kontaktu: Magdalena Antonik
telefon: 22 443 57 95
mail: Mantonik@um.warszawa.pl
Wydział Obsługi Rady Dzielnicy i Inicjatyw Lokalnych

Na ławce siedza trzy osoby trzymając tablice z napisami: bez ławki nie ma podwórka, wzorowa sąsiadka, jestem z muranowa. Nad ławką widnieje napis “Ławka na jeden dzień”
Zobacz galerię (2 zdjęć)
dwie osoby tańczą swinga, pozostałe oglądają pokaz

Włochowski Dzień Pizzy – Bijemy Rekord

Inicjatywa: Włochowski Dzień Pizzy Bijemy Rekord

w dzielnicy: Włochy

Polegała na: zorganizowaniu w sobotę, 28 sierpnia 2021 r. imprezy sąsiedzkiej pn.: „Włochowski Dzień Pizzy – Bijemy Rekord”. W imprezie wzięło udział około 200 osób. W ramach wydarzenia zorganizowano warsztaty kulinarne z przygotowania największej pizzy w Polsce, pokazy i animacje taneczne, warsztaty i pokazy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, udostępniono dmuchane place zabaw. Ponadto zorganizowano mecz piłki nożnej oraz pokaz judo. Realizatorzy zaprosili do współpracy organizacje pozarządowe oraz lokalne firmy. Organizacje te włączyły się w działania logistyczne i organizacyjne. Impreza została bardzo dobrze odebrana przez mieszkańców dzielnicy Włochy. 

Wartość inicjatywy: 20 280 zł

w tym wkład urzędu to: 38%

Relacja na Facebooku 

osoba do kontaktu: Anna Przybysz
mail: aprzybysz@opswlochy.waw.pl
telefon: 22 863 91 75
Ośrodek Pomocy Społecznej