Zielona inicjatywa lokalna

Jak można zrealizować zielone, ekologiczne pomysły w Warszawie? Możesz wykorzystać do tego inicjatywę lokalną!

 
Zielono miZielona inicjatywa lokalna. Grafika. 2 postaci siedzą na zielonym tle.

„Zielono mi” to trzy artykuły opisujące zrealizowane zielone inicjatywy lokalne w Warszawie. Łąki, ogródki edukacyjne w przedszkolu, czy zielony labirynt na środku betonowego podwórka to tylko kilka przykładów realizacji różnorodnych, kreatywnych i lokalnych pomysłów mieszkanek i mieszkańców.

Pierwsze kroki z zieloną inicjatywą

W pierwszym artykule znajdziemy podstawowe informacje o tym, jak miłośnicy ekologii i zieleni miejskiej odkryli narzędzie, jakim jest inicjatywa lokalna. Poznamy podstawy działania narzędzia, ale przede wszystkim liczne przykłady jego wykorzystania w Warszawie.

Oni użyli inicjatywy lokalnej

Kolejny artykuł to już rozmowy z wnioskodawcami, czyli osobami, które postanowiły wziąć sprawę w swoje ręce. Uporządkować sąsiedzką przestrzeń, zrobić warsztaty ekologiczne, założyć ogródek edukacyjny, czy ogród społecznościowy.

Zielone inicjatywy przyszłości

Zieloną odsłonę cyklu zamknie artykuł – inspiracja, w którym wnioskodawcy ale też ogrodnicy, czy po prostu entuzjaści zieleni podzielą się pomysłami, które dopiero można wykorzystać przy składaniu wnioseku o realizacje inicjatywy lokalnej.

Artykuły zostały przygotowane dla Centrum Komunikacji Społecznej przez Łukasza Skopa.

 

Zielony kurs inicjatywy lokalnej

Warszawa to bogate siedlisko roślin i zwierząt. Tworząc warunki sprzyjające dzikiej przyrodzie odwzajemni się ona nam świeżym powietrzem, kolorami, zapachami i odgłosami. Jak jednak o nią dbać, żeby było w niej wystarczająco dużo przestrzeni dla naturalnych procesów przyrodniczych? Żeby ułatwić życie miejskim owadom, ptakom czy płazom wystarczą proste działania, które mogą samodzielnie podejmować mieszkańcy i mieszkanki.

Od 2017 roku organizujemy co roku tzw. zieleony kurs inicjatywy lokalnej, w ramach którego podpowiadamy jak tworzyć i realizować inicjatywy lokalne związane z zielenią, przyrodą i ekologią.