Warszawa Sąsiedzka – sąsiedzka strona stolicy

Warszawa rozwija się dzięki aktywnym mieszkańcom i mieszkankom – ludziom,  organizacjom i instytucjom, którzy ożywiają i integrują lokalne społeczności. Warszawa Sąsiedzka jest po to, by ich wspierać! Zobacz jak to robimy i zacznij działać!

 

Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL)

Odkryj MAL-e, czyli miejsca, w których możesz za darmo wziąć udział w różnych zajęciach, warsztatach czy wydarzeniach. W MAL-u możesz też dzielić się z innymi swoimi umiejętnościami oraz realizować lokalne inicjatywy. Do MAL-u możesz też po prostu przyjść na kawę, poznać nowe osoby, poczuć się częścią społeczności. Przyjdź do MAL-u sam, ze znajomymi lub rodziną. To osoby takie jak Ty tworzą program tych miejsc! W dniach 16-24 września 2023 r. odbędą się Dni Otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej! To okazja by bliżej poznać sieć ponad 110 miejsc w całej Warszawie, w których każdy może wziąć udział w bezpłatnych zajęciach i wydarzeniach, poznać swoich sąsiadów i sąsiadki, zrealizować własne działania lokalne. Zobacz mapę MAL-i i sprawdź, gdzie Ci najbliżej!

Rozwój warszawskiej sieci MAL wspiera Urząd m.st. Warszawy wraz z Fundacją Kulturotwórczą Grupa w Działaniu.

 

Spółdzielnia (portal internetowy)

Organizujesz piknik sąsiedzki, ale nie wiesz skąd wziąć stoły i krzesła? Szukasz darmowej przestrzeni na lokalny projekt? W Spółdzielni znajdują się zasoby, które możesz pożyczać nieodpłatnie na organizację działań lokalnych/kulturalnych/społecznych, które są niekomercyjne i otwarte dla mieszkańców Warszawy. Z zasobów Spółdzielni może korzystać każda osoba, realizująca działania na powyższych zasadach, na rzecz społeczności lokalnej. Każdy też może dodać do bazy swoje zasoby. Pomagamy sobie bezpłatnie i budujemy sieć lokalnej współpracy. W Spółdzielni znajdziesz m.in. przedmioty (np. leżaki, namioty) i przestrzenie (w tym Miejsca Aktywności Lokalnej), ale i wystawy, spektakle czy umiejętności. Wejdź na www.spoldzielnia.waw.pl i nabierz nowej energii do działania!

Portal Spółdzielnia (d. Spółdzielnia Kultury) prowadzony jest przez Urząd m.st. Warszawy przy wsparciu Domu Kultury Dorozkarnia.

 

Inicjatywy Sąsiedzkie

 

Jeśli masz pomysł na działania sąsiedzkie, ten program jest dla Ciebie! Inicjatywy Sąsiedzkie to program wspierający lokalne działania mieszkańców i mieszkanek, w jego ramach możesz dostać wsparcie organizacyjne, animacyjne oraz finansowe dla swojego pomysłu. Spacery nordic walking, piknik dla mieszkańców, warsztaty rękodzielnicze, ustawianie siedzisk na podwórku, a może inne aktywności? Dowiedz się więcej o Inicjatywach Sąsiedzkich, zainspiruj się zrealizowanymi już projektami i przygotuj do kolejnego naboru!

Inicjatywy Sąsiedzkie ze środków m.st. Warszawy organizuje w Fundacja Stocznia.
 

 

Dzień Sąsiada

Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie, którego celem jest wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Każde sąsiedztwo może świętować tak jak chce! Można więc spotkać się na pikniku, sąsiedzkim śniadaniu, potańcówce, kinie plenerowym czy garażówce. Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania. W ramach corocznej akcji możecie liczyć na nasze wsparcie(otwiera się w nowej karcie): mamy dla Was bezpłatne warsztaty, indywidualne doradztwo dla początkujących, a także szeroki katalog podpowiedzi, inspiracji i gotowych materiałów do pobrania(otwiera się w nowej karcie). Wszystkie lokalne wydarzenia zbieramy na jednej ogólnowarszawskiej mapie. Dzień Sąsiada świętujemy zawsze w maju. Zobacz jak świętowali warszawscy sąsiedzki i sąsiadki w 2023 roku.

DzieńDDCoroczne obchody Dnia Sąsiada organizują m.st. Warszawa wraz z Fundacją Kulturotwórczą Grupa w Działaniu.

 

Inicjatywa lokalna

To sposób na zrealizowanie lokalnego pomysłu dzięki partnerskiej współpracy mieszkańców i urzędu. Celem inicjatyw lokalnych są wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej. Jeśli masz pomysł ważny dla twojej okolicy i chcesz razem z sąsiadkami i sąsiadami lub znajomymi go zrealizować, możesz złożyć do Urzędu m.st. Warszawy wniosek o jego wsparcie w ramach inicjatywy lokalnej. W ramach inicjatywy lokalnej możesz zorganizować np. piknik sąsiedzki, ogród społeczny czy Dzień Sąsiada. Wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie roku. Nie ma limitu kwoty wsparcia. Dowiedz się więcej o inicjatywie lokalnej i weź sprawy w swoje ręce.

Inicjatywy lokalne wspiera Urząd m.st. Warszawy.

 

Stołeczne Sojusze

To cykl sieciujący dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Spotkania dedykowane są przede wszystkim chętnym osobom zaangażowanym w działania oddolne na rzecz miasta Warszawy i rozwoju społeczności lokalnych. Niezależnie jednak czy działasz w pojedynkę, czy w grupie, czy jest to nieformalny oddolny byt czy organizacja pozarządowa lub instytucja, czy działasz w kulturze, w pomocy społecznej, czy jesteś wolontariuszem czy pełnoetatowo umilasz mieszkańcom i mieszkankom Warszawy życie w mieście - dołącz do nas i poznaj innych aktywnych i aktywne! Sprawdź termin i temat najbliższego spotkania.

Spotkania Stołeczne Sojusze ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu.
 

 

Akademia Sąsiedzka

To bezpłatny kurs, podczas którego m.in. nauczysz się jak diagnozować lokalne problemy/potrzeby oraz zasoby, poznasz techniki animacji społecznej, angażujące do wspólnego działania, poznasz miejskie narzędzia partycypacji, dowiesz się jak prowadzić komunikację i promocję działań w lokalnej społeczności oraz jak prowadzić planowanie i ewaluacje działań. Dowiesz się jakie są źródła finansowania działań lokalnych. Więcej o Akademii Sąsiedzkiej.

Akademię Sąsiedzką ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Idylla.

 

Partnerstwa lokalne

Partnerstwo lokalne to grupa organizacji, instytucji, mieszkanek i mieszkańców, którzy wspólnie działają na rzecz rozwoju danego miejsca i społeczności. Każdy z partnerów wnosi inne doświadczenie, wiedzę i perspektywę ̰w myśl zasady: razem można więcej! Dowiedz się więcej o partnerstwach lokalnych i sprawdź czy jakieś działa w Twojej okolicy.

Rozwój warszawskich partnerstw lokalnych wspiera Urząd m.st. Warszawy wraz z Stowarzyszeniem Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS.

 

Warszawa po mojemu

Chcesz działać i zmieniać swoje miasto? Realizować własne pomysły, opiniować miejskie projekty, realnie wpływać na rozwój miasta i swojej okolicy? Poznaj Warszawę po mojemu! Jest to przewodnik, który podpowie, z jakich narzędzi możesz korzystać przy podejmowaniu swoich działań. Znajdziesz tu informacje, jak funkcjonuje nasze miasto, jak możesz zabierać w jego sprawach głos i jak współdziałać z innymi, realizując swoje pomysły. Przejrzyj lub pobierz poradnik “Warszawa po mojemu”. (Dostępna jest także jego poprzednia wersja – Niezbędnik aktywnych mieszkańców – w języku angielskim, ukraińskim i wietnamskim oraz polski audiobook).

Poradnik “Warszawa po mojemu” (oraz jego poprzednik “Niezbędnik aktywnych mieszkańców”) zostały przygotowane przez Urząd m.st. Warszawy.