Warszawa Sąsiedzka – poczuj się dobrze w swojej okolicy!

Czarny napis "Warszawa Sąsiedzka", nad nim kolorowe daszki.

Warszawa rozwija się dzięki aktywnym mieszkańcom i mieszkankom – ludziom,  organizacjom i instytucjom, którzy ożywiają i integrują lokalne społeczności. Warszawa Sąsiedzka jest po to, by ich wspierać! Zobacz jak to robimy i zacznij działać!

 

 

 

Stołeczne Sojusze (spotkania)

Spotkanie. Kobieta i mężczyzna siedzą na krzesłach i słuchają w zamyśleniu. W tle zielona ściana.

To cykl sieciujący dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Spotkania dedykowane są przede wszystkim osobom zaangażowanym w działania oddolne na rzecz miasta Warszawy i rozwoju społeczności lokalnych. Niezależnie jednak czy działasz w pojedynkę, czy w grupie, czy jest to nieformalny oddolny byt czy organizacja pozarządowa lub instytucja, czy działasz w kulturze, w pomocy społecznej, czy jesteś wolontariuszem czy pełnoetatowo umilasz mieszkańcom i mieszkankom Warszawy życie w mieście - dołącz do nas i poznaj innych aktywnych i aktywne!

Spotkania mają na celu sieciowanie ale także wspólne dzielenie się doświadczeniami i próbę stworzenia narzędzi i form współpracy, które mogą wesprzeć osoby działające na rzecz wspólnego miasta. Możesz wpaść na jedno ze spotkań, możesz dołączyć do nas na dłużej.  Sprawdź termin i temat najbliższego spotkania.
 

Spotkania Stołeczne Sojusze ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu.

 

Akademia Sąsiedzka (kurs)

Grupa uczestników II edycji kursu Akademia Sąsiedzka

To kurs, podczas którego m.in. nauczysz się jak diagnozować lokalne problemy/potrzeby oraz zasoby, poznasz techniki animacji społecznej, angażujące do wspólnego działania, poznasz miejskie narzędzia partycypacji, dowiesz się jak prowadzić komunikację i promocję działań w lokalnej społeczności oraz jak prowadzić planowanie i ewaluacje działań. Dowiesz się jakie są źródła finansowania działań lokalnych.

III edycja Akademi Sąsiedzkiej trwa (18.01-29.03.2023). Kolejna edycja na jesieni. Więcej o Akademii Sąsiedzkiej.

Akademię Sąsiedzką ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Idylla.

 

 

 

Dzień Sąsiada (akcja)

Dzień Sąsiada. Grupa osób w różnym wieku siedzi przy wspólnym stole. Po prawej młoda kobieta w kolorowej sukience. W tle kolorowy proporczyk.

Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie, którego celem jest wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Każde sąsiedztwo może świętować tak jak chce! Można więc spotkać się na pikniku, sąsiedzkim śniadaniu, potańcówce, kinie plenerowym czy garażówce. Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania.

W ramach corocznej akcji możecie liczyć na nasze wsparcie(otwiera się w nowej karcie): mamy dla Was bezpłatne warsztaty, indywidualne doradztwo dla początkujących, a także szeroki katalog podpowiedzi, inspiracji i gotowych materiałów do pobrania(otwiera się w nowej karcie). Wszystkie lokalne wydarzenia zbieramy na jednej ogólnowarszawskiej mapie.

Dzień Są(otwieDzień Sąsiada świętujemy zawsze w maju. Zobacz jak świętowali warszawscy sąsiedzki i sąsiadki w 2022 roku.

Coroczne obchody Dnia Sąsiada organizują m.st. Warszawa wraz z Fundacją Kultotwórczą Grupa w Działaniu.

 

Spółdzielnia (portal)

Organizujesz piknik sąsiedzki, ale nie wiesz skąd wziąć stoły i krzesła? Szukasz darmowej przestrzeni na lokalny projekt? W Spółdzielni znajdują się zasoby, które możesz pożyczać nieodpłatnie na organizację działań lokalnych/kulturalnych/społecznych, które są niekomercyjne i otwarte dla mieszkańców Warszawy. Z zasobów Spółdzielni może korzystać każda osoba, realizująca działania na powyższych zasadach, na rzecz społeczności lokalnej. Każdy też może dodać do bazy swoje zasoby. Pomagamy sobie bezpłatnie i budujemy sieć lokalnej współpracy.

W Spółdzielni znajdziesz m.in. przedmioty (np. leżaki, namioty) i przestrzenie (w tym Miejsca Aktywności Lokalnej), ale i wystawy, spektakle czy umiejętności.

Wejdź na www.spoldzielniakultury.waw.pl i nabierz nowej energii do działania!

Portal Spółdzielnia (d. Spółdzielnia Kultury) prowadzony jest przez Urząd m.st. Warszawy przy wsparciu Domu Kultury Dorozkarnia.

 

Śniadania w Dobrym Towarzystwie ze Spółdzielnią

Śniadania są okazją do sieciowania osób i instytucji, dla których idea dzielenia się różnymi zasobami jest ważna. Zapraszamy na spotkania pełne inspiracji, pozytywnej energii i wymiany doświadczeń. Za każdym razem spotykamy się w innym miejscu, z innym gościem, wokół innego tematu przewodniego. Listę dotychczasowych śniadań znajdziesz na stronie Spółdzielnia(otwiera się w nowej karcie).

Śledź profil(otwiera się w nowej karcie) Spółdzielni i nie przegap kolejnego inspirującego śniadania!

Śniadania w Dobrym Towarzystwie ze Spółdzielnią organizowane są przez Urząd m.st. Warszawy.

 

 

 

Inicjatywy Sąsiedzkie (minigranty)

 

Jeśli masz pomysł na działania sąsiedzkie, ten program jest dla Ciebie! Inicjatywy Sąsiedzkie to program wspierający lokalne działania mieszkańców i mieszkanek, w jego ramach możesz dostać wsparcie organizacyjne, animacyjne oraz finansowe dla swojego pomysłu.

Spacery nordic walking, piknik dla mieszkańców, warsztaty rękodzielnicze, ustawianie siedzisk na podwórku, a może inne aktywności? Dowiedz się więcej o Inicjatywach Sąsiedzkich, zainspiruj się zrealizowanymi już projektami i przygotuj do kolejnego naboru!
 
 
Inicjatywy Sąsiedzkie ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Stocznia.
 

 

Inicjatywa lokalna

 

To sposób na zrealizowanie lokalnego pomysłu dzięki partnerskiej współpracy mieszkańców i urzędu. Celem inicjatyw lokalnych są wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej. Jeśli masz pomysł ważny dla twojej okolicy i chcesz razem z sąsiadkami i sąsiadami lub znajomymi go zrealizować, możesz złożyć do Urzędu m.st. Warszawy wniosek o jego wsparcie w ramach inicjatywy lokalnej.

W ramach inicjatywy lokalnej możesz zorganizować np. piknik sąsiedzki, ogród społeczny czy Dzień Sąsiada. Wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie roku. Nie ma limitu kwoty wsparcia. Dowiedz się więcej o inicjatywie lokalnej i weź sprawy w swoje ręce.

Inicjatywy lokalne wspiera Urząd m.st. Warszawy.

 

Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL)

 

To miejsca blisko domu współtworzone przez sąsiadów pasjonatów. Możesz tu skorzystać z bezpłatnej oferty oraz przestrzeni na sąsiedzkie działania. Wybieraj spośród ponad 100 różnych miejsc w całej Warszawie! Znajdziesz je m.in. w lokalnych domach kultury, kawiarniach, bibliotekach czy organizacjach pozarządowych.

W MAL-ach możesz np.: wziąć udział w różnych warsztatach, wspólnym gotowaniu, zagrać w planszówki, wspólnie z sąsiad(k)ami założyć ogródek społecznościowy. Możesz korzystać z darmowych zajęć, ale też samemu realizować tu swoje pomysły i projekty. Możesz też po prostu przyjść i pobyć, poczuć się częścią społeczności.

Zobacz mapę MAL-i i sprawdź, gdzie Ci najbliżej!

Dla animatorów/ek warszawskich MAL-i organizowane są szkolenia oraz superwizje. Co roku od 2017 roku organizowana jest Ogólnopolska Konferencja “Miejsca Otwarte. Rozmowy o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich”.

Rozwój warszawskiej sieci MAL wspiera Urząd m.st. Warszawy wraz z Fundacją Kultotwórczą Grupa w Działaniu.

 

Dni Otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

 

Między 15 a 23 października 2022 odbyły się pierwsze ogólnowarszawskie Dni Otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej! Była to okazja do lepszego poznania MAL-i – miejsc otwartych na pomysły i potrzeby mieszkańców  mieszkanek Warszawy. Kolejna edycja Dni Otwartych MAL już jesienią.

Dni Otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej organizuje Urzęd m.st. Warszawy wraz z Fundacją Kultotwórczą Grupa w Działaniu.

 

 

Partnerstwa lokalne (grupy)

Partnerstwo lokalne to grupa organizacji, instytucji, mieszkanek i mieszkańców, którzy wspólnie działają na rzecz rozwoju danego miejsca i społeczności. Każdy z partnerów wnosi inne doświadczenie, wiedzę i perspektywę ̰w myśl zasady: razem można więcej! Zazwyczaj taka lokalna koalicja funkcjonuje jako inicjatywa niesformalizowana i nie jest nigdzie zarejestrowana. Partnerstwo działa w oparciu o zasadę dialogu i wzajemnego szacunku, ma elastyczną strukturę i wiele możliwości, a kierunki działań określa w zależności od lokalnych potrzeb.

Jeśli w twojej okolicy działa partnerstwo lokalne, możesz przyjść na jedno z regularnie organizowanych spotkań (online lub offline), posłuchać, poznać ludzi. Być może będzie ktoś z sąsiedztwa! Możesz również obserwować je na portalach społecznościowych. Może przedstawisz swój pomysł? Może dołączysz do partnerstwa? Lokalne grupy dają szansę na poznanie mieszkanek i mieszkańców, osób reprezentujących różne  firmy i organizacje z twojej okolicy.

Dowiedz się więcej o partnerstwach lokalnych i sprawdź czy jakieś działa w Twojej okolicy.

Rozwój warszawskich partnerstw lokalnych wspiera Urząd m.st. Warszawy wraz z Stowarzyszeniem Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS.

 

Warszawa po mojemu (poradnik)

Warszawa po mojemu- tytuł czarnymi literami.

Chcesz działać i zmieniać swoje miasto? Realizować własne pomysły, opiniować miejskie projekty, realnie wpływać na rozwój miasta i swojej okolicy? Poznaj Warszawę po mojemu! Jest to przewodnik, który podpowie, z jakich narzędzi możesz korzystać przy podejmowaniu swoich działań. Znajdziesz tu informacje, jak funkcjonuje nasze miasto, jak możesz zabierać w jego sprawach głos i jak współdziałać z innymi, realizując swoje pomysły.

Przejrzyj lub pobierz poradnik “Warszawa po mojemu”. (Dostępna jest także jego poprzednia wersja – Niezbędnik aktywnych mieszkańców – w języku angielskim, ukraińskim i wietnamskim oraz polski audiobook).

Poradnik “Warszawa po mojemu” (oraz jego poprzednik “Niezbędnik aktywnych mieszkańców”) zostały przygotowane przez Urząd m.st. Warszawy.

 

Cykl #sąsiedzkiweekend

Cotygodniowy facebookowy cykl #sąsiedzkiweekend poleca co piątek sąsiedzkie wydarzenia i zachęca do spędzania czasu wolnego w swojej okolicy. Polub profil Warszawa Sąsiedzka.

Cykl #sąsiedzkiweekend prowadzi Urząd m.st. Warszawy.

 

 

Sąsiedzka wymiana (inspiracje)

 

Jadłodzielnie, wyminanki książek i roślin, garażówki, ogrody społeczne... Zobacz jak lokalnie możesz wymieniać i dzielić się z sąsiad(k)ami. Poznaj inspiracje i gotowe do wykorzystania pomysły.

Rozwój sąsiedzkich form wymiany wspiera Urząd m.st. Warszawy.

 

 

 

 

 

 

Od Warszawy lokalnie do Warszawy Sąsiedzkiej

Czarny napis "Warszawa Sąsiedzka", nad nim kolorowe daszki.Na wiosnę 2022 roku profil Warszawa lokalnie prowadzony na Facebooku przez Urząd m.st. Warszawy zmienił nazwę na Warszawa Sąsiedzka. Dlaczego? Bo to aktywni sąsiedzi i sąsiadki i ich oddolne działania są dla nas najważniejsze.

Nowy wspólny znak

Działania Warszawa Sąsiedzka w sierpniu 2022 roku zyskały nową identyfikację graficzną. Za nową identyfikację odpowiedzialne jest biuro Marketingu Urzędu m.st. Warszawy. Wspólnym znakiem oznaczamy działania prowadzone oraz zlecone przez Urząd m.st. Warszawy, których celem jest integracja sąsiedzka oraz wspieranie oddolnych działań lokalnych.