Tablica sąsiedzka [Zrób to sam/a]

Co to jest

Tablica sąsiedzka jest miejscem wymiany ogłoszeń, komunikatów, informacji lokalnych dla mieszkańców i szerszej społeczności lokalnej - sklepikarzy, aktywistów, przedstawicieli instytucji. Jest zaproszeniem do włączenia się w proces wymieniania mieszkanek i mieszkańców, którzy dotychczas tego nie robili lub którym nie wystarczają istniejące kanały komunikacyjne. Tablica może zawisnąć lub stanąć na osiedlu lub podwórku, najlepiej w pobliżu lub wwitrynie lub na ścianie lokalnej instytucji lub punktu (handlowego, gastronomicznego, usługowego). Została pomyślana jako uniwersalny, prosty i niedrogi w produkcji nośnik, możliwy do dostosowania do lokalnych warunków.

Pozwolenia i zgody

Wieszając tablicę, należy wziąć pod uwagę wszystkie osoby/instytucje, które powinny udzielić zgody.

Warto podpisać prosty dokument lub dostać taką zgodę drogą mailową, żeby w razie problemów (lub np. zmiany składu zarządu wspólnoty, nowego administratora czy zarządcy) był dowód na to, że tablica została powieszona w porozumieniu z odpowiednimi osobami.

 

Opiekun/ka

Tablica musi mieć lokalnego opiekuna/opiekunów, który będzie co 2-3 dni  po drodze do pracy, albo przy okazji spaceru z psem zaglądał na nią i patrzył co tam się dzieje, np. usuwał nieadekwatne treści (reklamy rolet masowo rozklejane po mieście), ewentualnie wulgarne treści, naklejki, nieaktualne ogłoszenia, układał je, aby wszystko było przyjazne i estetyczne i zachęcało do korzystania.

 

Kontakt

Warto założyć adres mailowy dla tablicy, na który można zgłaszać ewentualne uwagi/potrzebę interwencji. Lepiej założyć nowe konto mailowe, dedykowane tylko sprawom związanym z tablicą, aby swobodnie można było przekazywać dane do logowania kolejnym opiekunom. Adres mailowy powinien się znaleźć w widocznym miejscu na tablicy.

 

Reguły i komunikaty

Na Tablicy napisaliśmy trzy podstawowe zasady:

  • Szanujmy się i przestrzegajmy prawa. 
  • Promujmy biznesy i inicjatywy lokalne. 
  • Dbajmy o wygląd tablicy.

W wyniku testowania widzimy, że zabrakło informacji o tym, jak długo ogłoszenia komunikat może wisieć na tablicy czy też co stanie się ze starymi komunikatami. Każda społeczność może o tym sama decydować, do rozważenia jest dodanie komunikatu np.: 

  • Usuwajmy nieaktualne ogłoszenia.

 

Animowanie i zarządzanie treściami

Warto umieszczać na tablicy treści, które ożywią komunikację, zachęcą do interakcji, zapoczątkują nowe sposoby komunikacji. Mogą to być, np. życzenia dla sąsiadów przy okazji świąt, pozdrowienia, przepisy na coś smacznego.

Dobrym pomysłem jest także poinformowanie lokalnych instytucji o tablicy (bibliotek, domów kultury czy innych Miejsc Aktywności Lokalnej), aby mogły tam zamieszczać niektóre swoje informacje. Ważne jednak, aby ich plakaty nie zdominowały tablicy.

 

Zrób to sam i modułowość

Tablica została zaprojektowana w sposób modułowy, aby każda społeczność mogła sama dopasować jej format do potrzeb. Otwory nawiercone na całej powierzchni tablicy pozwalają zamontować na niej wieszaki, koszulki pleksi, klipsy czy kołeczki drewniane w dowolnym układzie.  Załączony schemat i specyfikacja techniczna umożliwiają

zamówienie tablicy w profesjonalnej firmie lub w warsztacie stolarskim, ale także ułatwiają samodzielne wykonanie tablicy w domowym warsztacie lub w ogólnodostępnym warsztacie czy fablabie.

Pobierz przydatne materiały:

Tablica Sąsiedzka - opis mechanizmu

Tablica sąsiedzka – schemat i specyfikacja techniczna

tablica sąsiedzka nadruk szablon

tablica sąsiedzka nadruk biały

tablica sąsiedzka nadruk kolor