Ogródek na półpiętrze [Zrób to sam/a]

Co to jest

Pomysł opiera się na wspólnym hodowaniu roślin na klatce schodowej, szczególniez iół, roślin jadalnych i leczniczych. Polega na dzieleniu się odpowiedzialnością i wspólnej opiece nad roślinami, nawymianie nasion, sadzonek, szczepek, ale także przepisów i porad jak je wykorzystywać.

 

Dostęp

Ogródek na półpiętrze. Doniczki na klatce schodowej.Należy pamiętać aby ogródek mieścił się w zasięgu wszystkich mieszkańców - najlepiej jak najbliżej wejścia do klatki i wejścia do wind. Lokalizacja musi być zgodna z zasadami BHP i przepisami przeciwpożarowymi, warto skonsultować ją z administracją. Półpiętro jest doskonałym miejscem na klatkach w niskich budynkach bez wind, w blokach z windami powinno być to półpiętro pomiędzy parterem i pierwszym piętrem lub inne miejsce, do którego “po drodze” mają wszyscy mieszkańcy. Dostępny powinien być też sam ogródek - dobór donic lub skrzynek (na podwyższeniu, wyniesionych w górę) jest bardzo ważny, by umożliwić dotykanie, opiekę, wąchanie i zebranie roślin osobom starszym, osobom, które nie mogą się schylać itp. I wreszcie musimy także zadbać o dostęp roślin do światła i powietrza. Niektóre rośliny potrzebują więcej słońca, inne dobrze rosną w cieniu. Wszystkim dobrze robi dostęp do świeżego powietrza.

 

Dzielenie się opieką

Rośliny oczywiście wymagają opieki, choć na całe szczęście w wydaniu ogródka wewnętrznego w donicach i skrzynkach nie jest to bardzo czasochłonne zajęcie. Kluczowe jest chyba dogadanie się z sąsiadami, kto i kiedy podlewa rośliny, zasila ekologicznymi odżywkami. Pomocne mogą być karteczki lub komunikaty pozostawione w ogródku, np. tabliczki, na których kredą można wpisywać informacje o kolejnej dacie podlewania  „Podlej mnie: ...12.10...”. 

 

Zrób to sam/a

Warto postawić na rozwiązania, które umożliwią niskokosztowe, samodzielne rozwijanie ogródka. Dobrze sprawdzą się realizacje w duchu Do It Yourself (DIY). Można skorzystać z niedrogich materiałów (lub dostępnych za darmo), np. skrzynek na owoce czy wiaderek i w prosty sposób zmontować samemu miejsce na nasadzenia. Jednocześnie ogródek powinien być estetyczny i zachęcać różne grupy do korzystania z jego dobrodziejstw.  Jeśli zbite własnoręcznie skrzynki będą się wydawać niektórym sąsiadom ryzykowne, można poszukać innych rozwiązań lub zastanowić się co powoduje największe opory. Czasami pomalowanie drewna na jasny kolor zmienia od razu charakter przedmiotu, staje się bardziej przyjazny. 

 

Dobór roślin

Ważne, aby dobrać rośliny w stu procentach jadalne i bezpieczne. Prawie wszystkie zioła spożywane w nadmiarze mogą wywoływać skutki uboczne (i np. szałwia jest ogólnie bezpiecznym ziołem, ale może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami, a ciąża lub padaczka są przeciwskazaniem do jej regularnego stosowania). Niektóre rośliny (np. aloes czy groszek pachnący) może być trujący dla kotów, jeśli zostanie przez nie zjedzony. Koniecznie informujmy o tym ludzi.

W internecie można znaleźć bardzo wiele stron, blogów i tutoriali poświęconych uprawie ziół, ich właściwościom, modzie na rośliny jadalne, przepisom roślinnym itd. Są to np.:  ziolove.pl/blog, http://www.bezogrodek.com, dobrezielsko.pl/uprawa-ziol-na-balkonie/

 

Otwarta komunikacja

Nawet przy realizacji tak niekontrowersyjnych i przyjaznych pomysłów jak Ogródek na półpiętrze mogą pojawić się konflikty lokalne. Klatka schodowa jest wspólną przestrzenią, na której często ścierają się interesy różnych mieszkańców. W przypadku organizowania ogródka trzeba choćby zadbać o miejsce, w którym staną skrzynki czy donice. Warto przedyskutować zmiany w gronie sąsiadów i szukać sposobów na jak najbardziej przyjazne rozwiązania. Pozostawienie listów i wiadomości, spotkania i otwarte dyskusje zazwyczaj sprawdzają się najlepiej.

 

Pobierz przydatne materiały:

Ogródek na półpiętrze - opis mechanizmu

Kompozycje - materiał z inspiracjami do dyskusji z mieszkańcami

Logo - znaczek Ogródek na półpiętrze