Ogród społeczny
Mieszkańcy Warszawy coraz chętniej biorą sprawy miejskiej zieleni w swoje ręce. Samodzielnie lub przy wsparciu instytucji publicznych i organizacji obywatelskich zakładają ogrody społecznościowe – miejsca służące uprawie warzyw i kwiatów, spotkaniom i integracji, wypełnione działaniami edukacyjnymi i wydarzeniami kulturalnymi.
Znajdź ogród blisko domu! Zobacz MAPKĘ warszawskich ogrodów społecznościowych!
Ogrody społeczne (lub społeznościowe) to ogrody pielęgnowane i animowane przez społeczność, z dużym udziałem zagospodarowanej zieleni, położone na terenach będących we władaniu grup nieformalnych, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych lub podmiotów prywatnych, dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób według zasad określonych przez społeczność, tworzone w celu ekologicznej uprawy warzyw, owoców, ziół lub roślin ozdobnych, integracji i animacji społeczności lokalnej, realizacji działań edukacyjnych i kulturalnych, poprawy jakości przestrzeni publicznej, w trosce o bioróżnorodność oraz dobrostan mieszkańców miast.
Polecamy "Program Bujna Warszawa", który powstał po to, by wspierać inicjatorów i opiekunów warszawskich ogrodów społecznościowych w ich bezcennej pracy na rzecz bardziej przyjaznej przestrzeni. "Dążymy do tego celu poprzez promocję ogrodnictwa społecznościowego, ułatwianie dostępu do kluczowych zasobów, wsparcie ekspertów oraz popularyzację idei i praktyki ogrodnictwa wśród nowych grup mieszkańców".
Więcej o programie Bujna Warszawa
(Tekst ze strony http://bujnawarszawa.pl/).
Jak stworzyć ogród społeczny?
-
Przeczytaj poradnik "MIASTO OGRODÓW. Jak stworzyć ogród społecznościowy?" (Bujna Warszawa, 2021)
- Przeczytaj jak stworzyć ogród społeczny we współpracy z wolontariuszami (przejdź do artykułu na ngo.pl).
- Zobacz nagranie ze spotkania online "Ogród Współdzielony- o ogrodach społecznościowych, czym są jak i z kim je tworzyć?" (Spotkanie 14.6.2021 przez portal Spółdzielnia Kultury)
- "Zrób to sam? Zróbcie to razem! Nawet bez dużego doświadczenia jesteśmy w stanie zbudować w ogrodzie wiele potrzebnych i ułatwiających życie konstrukcji, korzystając z powszechnych materiałów. Ogrody społeczne to prawdziwi przodownicy rozwiązań w duchu DIY (ang. zrób to sam)". Zobacz video z inspiracjami.