HYDE PARK Miejsce otwarte na... plener [24 listopada 2021 godz. 10.00-11.00]

O sesji

Budowanie społeczności miejsca otwartego podczas działań w plenerze – nowatorskie rozwiązanie, na dłużej czy strategia na przetrwanie epidemii COVID-19? Z jakich niestandardowych form plenerowej współpracy z sąsiadkami i sąsiadami w ostatnim czasie korzystały miejsca otwarte w Polsce? Przygotujcie się na konferencyjny HYDE PARK, czyli na przegląd najciekawszych plenerowych inspiracji, które przedstawi Adam Kadenaci z Wolskiego Centrum Kultury, a o swoich działaniach opowiedzą Restart Lab z Konina (sąsiedzki plener rzeźbiarski)i Dom Sąsiedzki „Moje Szmulki” z Warszawy (projekt “Eksplozja włóczki na Szmulkach”). 

Moderator

 

Zdjecie przedstawiajace Adama Kadenaci
 

Adam Kadenaci - badacz społeczny, animator i praktyk partycypacji społecznej. Ukończył Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwenta XX Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Członek Sieci Latających Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, w ramach której wspiera animatorów, instytucje kultury i Uniwersytety Trzeciego Wieku z całej Polski. Wspólnie z Fundacją Na Miejscu organizuje procesy konsultacyjne, które pomagają uwzględnić potrzeby mieszkańców w planach modernizacji przestrzeni publicznej w Warszawie. Nad realizację własnych pomysłów ceni sobie bardziej wspieranie mieszkańców w podejmowaniu ich własnych działań społeczno-kulturalnych – szczególnie jeśli jest to ich debiut.

 

 

 

 

Goście

 

Zdjęcie przedstawiające Sylwestra Klimiuka

Sylwester Klimiuk - Członek Zarządu Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”, współtwórca projektu Domu Sąsiedzkiego „Moje Szmulki”, realizator aktywności sąsiedzkich. Lubi działać na rzecz społeczności lokalnych, otwarty na każdego i na każdy pomysł, nie ma dla niego trudnych spraw a urzędnicze przeszkody tylko motywują do działania. Prywatnie mąż i ojciec z 20 letnim stażem, pasjonat nowych technologii, fotografii i ekonomii współdzielenia.

 

 

 

 

 

Zdjęcie przedstawiające Agatę Kuźmińską

Agata Kuźmińska – Fundatorka i Prezeska Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości, lokalnej organizacji działającej na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a także prowadzącej Kreatywne Centrum Spotkań i Rozwoju Kompetencji dla Młodych “Restart Lab” w Koninie. Wcześniej zajmowała się prognozowaniem przyszłości w Pracowni Miejskiej w Koninie, realizując w ramach projektu Miasta2050 trzy Foresighty dla miast i regionów (Konin 2050, Lublin 2050 i Powiat Turecki 2033). Absolwentka gospodarki przestrzennej ze specjalizacją rewitalizacja miast i obszarów wiejskich na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtwórczyni i gospodarzyna Kreatywnego Centrum Spotkań i Rozwoju Kompetencji dla Młodych “Restart Lab” w Koninie. Inauguracja Labu odbyła się na początku 2021 roku i zakładała uruchomienie czterech przestrzeni dla Młodych: przestrzeń techniczną, przestrzeń krawiecką, ogród i świetlicę/salon. Po niedługim czasie dołączona została jeszcze przestrzeń muzyczna. Miejsce to jest przeznaczone dla młodych mieszkańców Konina i okolic w wieku 16 - 35 lat i pełni funkcję centrum spotkań i rozwoju.

 

Notatka po sesji

Pandemia zachęciła miejsca otwarte do wyjścia z działaniami w plener. Jednak mniejsze ryzyko zakażenia i możliwość prowadzenia działań mimo obostrzeń nie jest jedyną wartością dodaną realizacji projektów w przestrzeni miejscowości. Na początku sesji przedstawiono powody, dla których warto wychodzić w przestrzeń publiczną:

  • Działania w plenerze pozwalają przezwyciężyć ograniczenia lokalowe, z jakimi mierzą się miejsca otwarte (za mała liczba pomieszczeń w stosunku do liczby działań mieszkańców/dla mieszkańców lub za mały metraż pokoju w stosunku do skali działania).
  • Dzięki wyjściu w przestrzeń publiczną gospodarze/gospodynie miejsca otwartego mogą poznać nowych mieszkańców/nki i zachęcić ich do korzystania z przestrzeni.
  • Pojawienie się w przestrzeni miejscowości pokazuje też ideę, która przyświeca miejscom otwartym – radykalną otwartość na mieszkańców. Jest to świetny sposób na promowanie Waszego miejsca w społeczności lokalnej.
  • Są grupy mieszkańców (np. rowerzyści, osoby interesujące się ogrodnictwem), dla których naturalną przestrzenią działania jest plener. Warto wyjść w przestrzeń proponując działania dla tych środowisk. Zawiązane znajomości mogą przerodzić się na kolejne działania (o innej tematyce) realizowane w Waszym miejscu otwartym.
  • Wyjście w przestrzeń jest świetną okazją do zorganizowania małego badania wśród mieszkańców, podczas którego możecie poznać ich potrzeby. W ten sposób dotrzecie w głównej mierze do osób, które nie korzystają z Waszego miejsca otwartego.

W dalszej części hyde parku swoje pomysły na wyjście w plener prezentowały dwa miejsca otwarte. Agata Kuźmińska z Kreatywnego Centrum Spotkań i Rozwoju Kompetencji „Restart Lab” w Koninie opowiedziała o inspirujących działaniach, które realizują w ogrodzie znajdującym się na tyłach ich siedziby. Pierwszym pomysłem było utworzenie ogrodu społecznego. Z czasem okazało się, że ogród ma dużo większy potencjał. Restart Lab zorganizował cykl plenerowych pchlich targów, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród młodzieży. Pod okiem lokalnego artysty (Łukasza Trusewicza) mieszkańcy stworzyli w ogrodzie rzeźbę społeczną. Nowy obiekt upiększył ogród oraz dał szansę na zwiększenie jego bioróżnorodności. Rzeźba została stworzona w taki sposób, żeby w środku ptaki mogły uwić swoje gniazdo.

Sylwester Klimiuk z Domu Sąsiedzkiego „Moje Szmulki” zaprezentował działania realizowane wspólnie z mieszkańcami w przestrzeni Warszawy m.in. spacery, zajęcia gimnastyczne czy Rodzinny Dzień Dziecka. Najbardziej inspirujące były projekty związane z grupą włóczkową działającą w ich miejscu otwartym. W ramach projektu „Eksplozja włóczki na Szmulkach” mieszkańcy zrealizowali tzw. yarnbombing – działanie street artowe polegające na pokrywaniu elementów przestrzeni publicznej ręcznie wykonanymi dzianinami. Grupa włóczkowa przygotowała różnorodne „ubranka” dla słupków znajdujących się na ulicy Kawęczyńskiej, czym wywołali duże zainteresowanie mieszkańców i lokalnych mediów. W ramach kolejnego działania gospodarze miejsca otwartego wraz z grupą włóczkową przygotowali fotograficzną grę miejska, podczas której mieszkańcy musieli odnaleźć w przestrzeni Szmulowizny wydziergane grzyby. „Miejskie grzybobranie” cieszyło się dużym powodzeniem.

Na koniec sesji zaprezentowano uczestnikom inne, inspirujące działania plenerowe realizowane przez miejsca otwarte z całej Polski m.in. malowanie sąsiedzkiego muralu, tworzenie domków dla zapylaczy czy budowa placu dzikich zabaw.