PANEL Od klienta do współgospodarza. Jak przejść od świadczenia usług do miejsca współtworzonego przez mieszkańców. [23 listopada 2021 godz. 13.00-14.30]
O sesji
Rewolucyjne metamorfozy czy ciche ewolucje? Czego trzeba, by z sukcesem otworzyć miejsce na pomysły i potrzeby mieszkańców? W trakcie panelu posłuchamy jak w praktyce wygląda droga do otwartości. O swoich doświadczeniach i sposobach opowiedzą Magdalena Popłońska-Kowalska - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dopiewie oraz Grzegorz Zmarzły - Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Bierutowie. W ramach sesji, po rozmowie z gośćmi, w podpokojach na zoom będziemy wspólnie wypracowywać rekomendacje dla otwierania miejsc na mieszkańców/ki.
Moderatorka

Anna Żelazowska-Kosiorek - trenerka, facylitatorka, badaczka, koordynatorka programów społecznych. Zwolenniczka uruchamiania zasobów społeczności lokalnych i metodologii badania w działaniu.Obecnie koordynatorka programów w Fundacji Robinson Crusoe, rozwijających mentoring społeczny, jako metodę wspierającą młodzież z domów dziecka i rodzin zastępczych. W wolnych chwilach rozwija współpracę sąsiedzką na warszawskim Zielonym Ursynowie.
Goście
Magdalena Popłońska-Kowalska - absolwentka Uniwersytetu im. A .Mickiewicza w pedagog pracy socjalnej, coach , trener i ekspert Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, współautorka MODELU Organizowania Społeczności Lokalnych wypracowanego w ramach projektu systemowego MPiPS 1.18 „tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej „. Związana ze środowiskiem poznańskich Centr Aktywności Lokalnej jako mentor i trener a także ze systemem pomocy społecznej w Polsce , pasjonatka metody środowiskowej , zmiany społecznej i pracy na zasobach i potencjałach mieszkańców. Aktualnie dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dopiewie.
Grzegorz Zmarzły - animator i koordynator wielu działań oraz projektów na rzecz społeczności lokalnej miasta i gminy Bierutów. Od 2005 r. promuję aktywny wolontariat w Stowarzyszeniu Rozwoju Ziemi Bierutowskiej im. Romka Kazimierskiego. Zawodowo z kulturą związany jestem od 2012 r. Od 2019 r. pełnię funkcję dyrektora w Ośrodku Kultury i Sportu w Bierutowie, starając się we współpracy i porozumieniu z mieszkańcami działać, zarażać i pobudzać potencjał społeczny. Jestem uczestnikiem XVII edycji Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W czasie trwania twardego lockdownu pandemii Covid-19 byłem inicjatorem i organizatorem onlinowych spotkań sieciujących „Przy kulturalnej kawie” dla pracowników, dyrektorów i ludzi kultury z terenu całej Polski. Ponadto członek Zespołu Pieśni i Tańca "Bierutowianie Bis", (który kontynuuje wspaniałą tradycję zespołu "Bierutowianie" działającego od 1946 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Bierutowie) gdzie poprzez występy sceniczne - taniec i śpiew - promuję polski folklor w kraju i za granicą.
Notatka z sesji
Uczestnicy panelu dzielili się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi rozwiązaniami na otwieranie instytucji pomocy społecznej i kultury.
Magdalena Popłońska-Kowalska - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej (który nazywa Ośrodkiem MOCy Społecznej) w Dopiewie mówiła o tym, że w obszarze pomocy społecznej odchodzi się od sformułowania klient na rzecz myślenia o mieszkańcu, funkcjonującym w pewnym otoczeniu społeczno-instytucjonalnym, którego powinien czuć się częścią, który zanim poczuje się współgospodarzem w OPS-ie musi poczuć się współgospodarzem swojego życia.
Wg Grzegorza Zmarzłego współgospodarz to osoba, która może współdecydować w instytucji o tym co, dla kogo i po co się dzieje. Bliska mu jest idea społecznego domu kultury, który działa wspólnie z mieszkańcami a nie dla mieszkańców.
Punktem wyjścia do realizacji takiego planu jest wspólna wizja, stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców, do której chce się wracać, otwarcie się na media społecznościowe i komunikację z otoczeniem oraz szerokie partnerstwo - sieciowanie z innymi organizacjami/ instytucjami.
Ważne narzędzia otwierania instytucji- szczególnie w pomocy społecznej:
-
Empowerment - odejście od klienta na rzecz partnera, który przeżywa trudności ale ma wiele zasobów.
-
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach - skupienie na tym co można zrobić lepiej w przyszłości.
-
OSL- Organizowanie Społeczności Lokalnych www.osl.org.pl (stanowisko organizatora społeczności lokalnej, praca sołectwami, oferta dla wszystkich mieszkańców).
-
Wspólne szkolenia dla pracowników różnych instytucji i liderów.
-
Praca procesem (od diagnozy przez cele do działania).
Ważne narzędzia otwierania instytucji- szczególnie w kulturze:
-
Wolontariat - oddawanie inicjatywy grupom nieformalnym.
-
Stałe poszukiwanie inspiracji i dodatkowe projekty (a za nimi finansowanie) na realizację lokalnych, oddolnych inicjatyw. (min. Dom Kultury+, Seniorzy w Akcji, Bardzo młoda kultura).
-
Angażowanie lokalnych liderów.
-
Kawiarenka społeczna (lokalne stowarzyszenia, OSP, kluby seniora, KGW, radni, sołtysi, aktywni mieszkańcy, przedstawiciele instytucji wypracowali wspólnie rekomendacje do wspólnych, wartościowych działań).
-
Elastyczne godziny pracy i dostępność dla mieszkańców.
W drugiej -zamkniętej - części spotkania uczestnicy dzielili się też swoimi sprawdzonymi sposobami na otwieranie instytucji, organizacji, miejsca. Są to:
-
współpraca z władzami,
-
konsultacje przed tworzeniem otwartego miejsca,
-
ustalenie kwestii finansowania miejsca, szczególnie etatu administracyjnego,
-
w kalendarzu działań danego miejsca, warto zachować miejsce/przestrzeń na działania mieszkańców, nie przeładowywać oferty,
-
stworzenie stanowiska animatora w ramach struktury instytucji/organizacji/miejsca,
-
podział zadań między koordynatorem miejsca a animatorem,
-
ograniczenie zjawiska multizadaniowości pracowników,
-
elastyczny grafik, czynne do późna wieczorami i w weekendy, możliwość otwarcia miejsca w weekendy,
-
współpraca międzysektorowa. Rozpoznanie partnerów społecznych (instytucje, organizacje, grupy nieformalne, liderzy lokalni) - które są w stanie wesprzeć nas w działaniach dla mieszkańców i z mieszkańcami,
-
wyjście do społeczności, wyjścia poza mury, duże otwarte imprezy w tym plenerowe
-
danie możliwości różnorodnej formy finansowania tego miejsca (partnerstwo, działalność gospodarcza, wynajem),
-
chodzenie od drzwi do drzwi, poświęcanie czasu indywidualnie,
-
plakaty, harmonogramy dostępne w wielu miejscach i różne w charakterze by przyciągały wzrok,
-
diagnoza/badanie potrzeb mieszkańców - pytanie ludzi czego potrzebują, chcą, co mogą zrobić dla innych, jakie mają talenty,
-
angażowanie do odpowiedzialności za miejsce - wspólne urządzanie, meblowanie,
-
różnorodność oferty - różne grupy wiekowe, oferty dla rodzin,
-
angażowanie do wolontariatu na rzecz innych mieszkańców,
-
różne formy promocji - social media to nie wszystko,
-
oferta kompletna - dostosowana do różnych grup odbiorców
-
ewaluacja podejmowanych działań (jeśli można z uczestnikami cyklicznych działań)
-
niekomercyjność - (bezpłatne zajęcia, ale też brak opłat dla prowadzących - robimy coś wspólnie); ale to trzeba wypracować - wymaga czasu; niebezpieczeństwo polega na tym, że takie zajęcia nie dotrą wszyscy którzy się zapowiadali
-
powtarzalność!!!
-
zacząć od małych kroków
-
nie zrażać się
-
stała grupa to ważna wartość - dać prawo, że niektórzy mają wąskie zainteresowania! nie muszą brać udziału we wszystkim