DEBATA Jakie miejsca otwarte za kolejne 5 lat? Wyzwania i strategie na przyszłość [23 listopada 2021 godz. 10.00-11.00]
O sesji
Jak zmienił się krajobraz miejsc otwartych w Polsce od 2017 roku? Jakie są obecne potrzeby animatorów i animatorek miejsc, a jakie mieszkańców i mieszkanek? Z czym miejsca ruszają dalej i jaką strategię budowania więzi wybierają - teraz i na przyszłość?
Zapraszamy na debatę wprowadzającą 5. Ogólnopolskiej Konferencji Miejsca Otwarte.
Moderatorka:
Magdalena Dudkiewicz - dr hab. socjologii, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w problematyce organizacji pozarządowych, animacji kultury, społeczeństwa obywatelskiego oraz metodologii badań jakościowych. Wspólnie z mężem, Markiem Dudkiewiczem prowadzi firmę badawczą MMD Milanowa S.C.
Goście

Ewelina Knajdek-Marcinkowska - prezeska Stowarzyszenia Multi.Art organizującego od 15 lat Multi Art Festival, koordynatorka pierwszego w Kaliszu Domu Sąsiedzkiego Podgórze 2-4, specjalistka ds. projektów w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, założycielka i szefowa grupy Revo:Home & friends. - edukatorów w obszarze zrównoważonego rozwoju. Od ponad 20 lat "robi kulturę" w Kaliszu i nadal widzi w tym sens. Wraz z ekipą Stowarzyszenia Multi. Art pod koniec 2019 roku podjęła się poprowadzenia pierwszego w Kaliszu, pilotażowego projektu Domu Sąsiedzkiego w Kaliszu. Nie przewidziała, że po 4 miesiącach od otwarcia będzie musiała zamknąć Dom Sąsiedzki ze względu na pandemię i - przez kolejne zamrożenia i odmrożenia - wraz z drugą koordynatorką Kaliną, będzie realizować coś całkiem innego niż zaplanowały. Mimo tych przeciwności Dom Sąsiedzki ma się dzisiaj bardzo dobrze, a sąsiedzkie kontakty nawiązane w czasie zamknięcia pokazują wielką moc i potrzebę istnienia takich miejsc.

Krzysztof Mikołajewski - Od 2018 r. dyrektor Wolskiego Centrum Kultury. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku swojej kariery zawodowej związany z upowszechnianiem kultury. Wcześniej pracował w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Centrum Nauki Kopernik, w latach 2011-2013 był Zastępcą Burmistrza Dzielnicy Targówek, a 2014-2015 dyrektorem Białołęckiego Ośrodka Kultury. W 2015 przeszedł do pracy na stanowisko dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Warszawy, gdzie koncentrował się głównie na rozwoju budżetu partycypacyjnego, rozwoju sieci Miejsc Aktywności Lokalnej oraz wspieraniu rozwoju wolontariatu. Współautor projektu „Spółdzielnia Kultury”, Członek Forum Kultury Mazowsze, uczestnik licznych kongresów kultury i konferencji. W 2008 r uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Od lat związany jest z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego gdzie jest członkiem Rady Konsultacyjnej. Był wykładowcą akademickim m.in.: na Uniwersytecie Warszawskim, w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu, w Akademii Humanistycznej w Pułtusku, w Wyższej Szkole im. B. Jańskiego w Warszawie. Od 2017 roku związany z Wydziałem Nauk Społecznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest autorem dwóch monografii i kilku artykułów naukowych z zakresu teorii polityki, partycypacji i komunikacji społecznej.
Dr inż. Michał Łapiński - twórca i prezes Kaczego Bagna - Miejsca Inicjatyw Pozytywnych Spółdzielnia Socjalna. Michał jeśli nie pracuje w biurze, to szkoli, prowadzi warsztaty szczudlarskie, pieczenia chleba, tańca z ogniem lub buduje domy z gliny i słomy. Z wykształcenia doktor inżynier agronomii – ekspert od biologii molekularnej, pedagog, animator i lider. Skończył Szkołę Umiejętności Coachingowych i Trenerskich. Założyciel i członek: Stowarzyszenia „Edukacja pod Żaglami”, Stowarzyszenia Forum Animatorów Społecznych, Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska. Kapitan jachtowy, zorganizował kilkanaście Szkół pod Żaglami, sam w wieku 17 lat popłyną na 4-miesieczną wyprawę morską, która zmieniła jego życie.