Wsparcie i rozwój dla animatorów/ek MAL

Dni Otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej 2022

Informacje o Dniach Otwartych MAL 2022 dla animatorów/ek MAL.

 

OPEN CALL DLA MAL: Tablice sąsiedzkie

Na zgłoszenia czekamy do 12 października 2022 r. Link do formularza zgłoszeniowego i więcej informacji.

 

MALletter

Czarny napis: MALletter. Dzień dobry! Cześć!

Comiesięczny newsletter skierowany do koordynatorek/koordynatorów i animatorek/animatorów Miejsc Aktywności Lokalnej w Warszawie, w którym znajdziesz informacje o planowanych na cały miesiąc szkoleniach, spotkaniach i dyżurach. Z MALletteru dowiesz się także co działo się w poprzednim miesiącu, otrzymasz linki do wspólnie wypracowywanych materiałów i inspiracji.

MALletter redaguje Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu.

MALletter na sierpień 2022

 

Grupa Facebook “MAL-e w Warszawie”

Miejsce biezącej wymiany informacji, inspiracji i oświadczeń. Grupa zamknięta. Dołącz do grupy.

Grupę prowadzi Urząd m.st. Warszawy.

 

Superwizje (indywidualne, zespołowe, grupowe)

To bezpłatne spotkania, na które możesz się umówić z naszymi superwizorkami – Kasią Sekutowicz i/lub Martą Henzler. Podczas spotkania możesz porozmawiać o wyzwaniach związanych z pracą w MAL-u, przyjrzeć się swojej praktyce pracy w MAL, porozmawiać na temat trudności i sytuacji kryzysowych związanych z prowadzeniem MAL-u. Możesz umówić się na spotkanie indywidualne, zespołem Twojego MAL-u lub grupowe dla osób z kilku różnych MAL-i; na żywo lub online. Superwizorki obowiązuje zasada poufności. Więcej o superwizjach i kontakt do superwizorek.

Superwizje dla animatorów/ek i koordynatorów/ek MAL-i na zlecenie Urzedu m.st. Warszawy prowadzą Marta Henzler i Katarzyna Sekutowicz.


Spotkania (eksperckie)

Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu: Martyna Klejnowska-Cziszewska, Małgosia Załuska, Joanna Tabaka

Spotkania na tematy, które zgłaszacie Wy! Na każdym spotkaniu jest czas na szkolenie eksperckie, wymianę doświadczeń oraz sieciowanie. Po każdym szkoleniu organizowany jest także godzinny dyżur dla chętnych z Grupą w Działaniu. Sprawdź termin najbliższego szkolenia w aktualnym MALletterze. MALletter na sierpień 2022

Spotkania eksperckie ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu. #WsparcieMAL

 

Spotkania eko-edukacyjne “MAL z klimatem”

Spotkania z ekspert(k)ami i prakty(cz)kami, którzy opowiadają jak ciekawie podejmować temat ekologii i zmian klimatu w MAL, a także jak MAL może stać się miejscem edukacji ekologicznej i klimatycznej. Sprawdź termin najbliższego dyżuru w aktualnym MALletterze. MALletter na sierpień 2022

Spotkania “MAL z klimatem” ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu. #EkoWsparcieMAL

 

Dyżur ekspercki “MAL z klimatem”

Eko edukatorka Joanna Tabaka (Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu)

Masz pomysł na działanie, ekopytanie, kwestię do przedyskutowania nt. jak ograniczać negatywny wpływ miejsc sąsiedzki na środowisko? Zapisz się na dyżur ekspercki z EKOedukatorką Joanną Tabaką. Dyżury mają na celu podniesienie wiedzy z zakresu zmian klimatu i roli, jaką w edukacji mieszkańców mogą odegrać miejsca sąsiedzkie. Sprawdź termin najbliższego dyżuru w aktualnym MALletterze. MALletter na sierpień 2022

Dyżury “MAL z klimatem” ze środków m.st.Warszawy organizuje Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu. #EkoWsparcieMAL

 

 

 

 

Grupa Facebook “MAL z klimatem”

Grupa skierowana do Miejsc Aktywności Lokalnej, które pragną wymieniać się dobrymi praktykami i podnosić wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej oraz tego, jak wspierać tworzenie przyjaznych środowisku społeczności. Dołącz do grupy.

Grupę “MAL z klimatem” ze środków m.st.Warszawy prowadzi Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu. #EkoWsparcieMAL

 

Konferencja Miejsca Otwarte

Logo konferencji Miejsca Otwarte

Ogólnopolska Konferencja “Miejsca Otwarte. rozmowy o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich” organizowana od 2017 roku. Jej celem jest zbieranie i wymiana doświadczeń przedstawicieli różnych miejsc (m.in. domy kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, urzędy, organizacje pozarządowe), które otworzyły się na potrzeby i pomysły mieszkańców. Wydarzenie składa się z debat i warsztatów poruszających najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem i rozwojem miejsc otwartych z całej Polski. Konferencja skierowana jest zarówno do pracowników samorządów i instytucji lokalnych, jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych i lokalnego biznesu.

Najbliższa, szósta, konferencja odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2022 roku w Warszawie. Zapoznaj się z nagraniami i notatkami z poprzednich edycji wydarzenia. 

Konferencję Miejsca Otwarte organizuje Urząd m.st. Warszawy.

 

 

Wolontariat w MAL

Brakuje Ci rąk do działania w MAL? A może masz osoby, które prowadzą społecznie regularne zajęcia? Skorzystaj z wolontariatu. Dzięki platformie https://ochotnicy.waw.pl/ możesz znaleźć wolontariuszy do stałych działań lub jednorazowych akcji. Zespół projektu “Ochotnicy Warszawscy” doradzi Ci także jak stworzyć Porozumienia z wolontariusz(k)ami. Dzięki takim porozumieniom zarówno Twój MAL, jak i wolontariusze/ki będa mogli korzystać z bezpłatnych szkoleń i funduszy. Dowiedz się więcej. Masz pytania? Skontaktuj się z Karoliną Kłosińską z zespołu Ochotników Warszawskich (ochotnicy@um.warszawa.pl).

Rozwojem wolontariatu w Warszawie, w tym wsparciem wolontariatu w MAL-ach, zajmuje się Urząd m.st. Warszawy – zespół projektu Ochotnicy Warszawscy.

 

Praktyki studenckie w MAL

Trzy młode osoby stoją w strojach sportowych na tle ściany z rysunkami wykonanymi kredą i wołają w stronę kamery.

Miejsca Aktywności Lokalnej to idealne miejsce praktyk studenckich dla studntów/ek wielu kierunków studiów. Dzięki swojemu otwartemu i elastycznemu charakterowi MAL-e pozwalają na, często pierwsze, działania studentów/ek dla lub ze społecznością.

Od 2017 roku dzieki współpracy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy dla studentów/ek spacjalizacji animacja kultury i edukacja nieformalna organizowane są praktyki studenckie w Miejscach Aktywności Lokalnej. Dowiedz się więcej o praktykach studenckich w warszawskich MAL-ach.

Praktyki studenckie MAL-ach wspiera Urząd m.st. Warszawy.

 

Zoom dla MAL

Na niełatwy czas epidemii (i nie tylko!)  warszawskie MAL-e mogą darmowo skorzystać ze specjalnego konta "Zoom dla MAL", dzięki któremu mogą spotykać się z mieszkańcami online. Dowiedz się więcej i zarezerwuj termin na spotkanie online.

Zoom dla MAL działa dzięki wsparciu Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Wolskm Centrum Kultury.

 

Znak sieci MAL

 

To wspólny znak graficzny, którym posługiwać się mogą wszystkie należące do sieci MAL(otwiera się w nowej karcie) miejsca. Znak informuje o tym, że dane miejsce oficjalnie należy do sieci miejsc otwartych na działania i inicjatywy sąsiedzkie i lokalne. Znak MAL nie ma na celu zastąpienia indywidualnej identyfikacji poszczególnych miejsc. Tożsamość miejsca przejawiająca się m.in. w logo czy nazwie, niejednokrotnie wypracowanych wraz z mieszkańcami, pełni rolę pierwszoplanową. Dowiedz się więcej i pobierz pliki ze znakiem.

Za wspólny znak MAL odpowiada Urząd m.st. Warszawy.

 

MAL-e dla Ukrainy

Niebiesko-białe serce z napisem "MAL-e dla Ukrainy". Po lewej stronie logo "Zakochaj się z Warszawie lokalnie", po prawej znka sieci MAL z napisem "Miejsce Aktywności Lokalnej"

Lekcje języka polskiego, zbiórki ubrań, integracja sąsiedzka z nowymi sąsiad(k)ami... MAL-e wspierają działania pomocowe na rzecz osób chodźczych z Ukrainy, a także dbają o integrację i włączanie naszych nowych sąsiadów w lokalne społeczności. Sprawdź bazę informacji, podpowiedzi i inspiracji.

Za bazę wiedzy i podpowiedzi odpowiada Urząd m.st. Warszawy.

 

(otwiera się w nowej karc

 

Stołeczne Sojusze (spotkania)

To cykl sieciujący dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Spotkania dedykowane są przede wszystkim osobom zaangażowanym w działania oddolne na rzecz miasta Warszawy i rozwoju społeczności lokalnych. Stołeczne Sojusze to dobra okazja by poznać aktywnych i aktywne, opwoiedzieć o swoim MAL-u, nawiązać nowe współprace. Sprawdź termin i temat najbliższego spotkania.

Spotkania Stołeczne Sojusze ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu. #StołeczneSojusze

 

Śniadania w Dobrym Towarzystwie ze Spółdzielnią Kultury

Śniadania są okazją do sieciowania osób i instytucji, dla których idea dzielenia się różnymi zasobami jest ważna. Zapraszamy na spotkania pełne inspiracji, pozytywnej energii i wymiany doświadczeń. Za każdym razem spotykamy się w innym miejscu, z innym gościem, wokół innego tematu przewodniego. Listę dotychczasowych śniadań znajdziesz na stronie Spółdzielnia Kultury(otwiera się w nowej karcie). Sprawdź termin i temat najbliższego śniadania.

Śniadania w Dobrym Towarzystwie ze Spółdzielnia Kultury organizowane są przez Urząd m.st. Warszawy.

 

Kawka miesiąca dla MAL (spotkania z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy)

Co miesiąc z chętnymi spotykamy się (online) żeby nieformalnie porozmawiać o tym, co u Was słychać, co dzieje się w Waszych miejscach, jakie macie wyzwania.

Spotkania prowadzi Urząd m.st. Warszawy.

 

Dyżur projektowe ABC

Małgosia Załuska (Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu)

Chcesz czuć się jeszcze lepiej w przestrzeni swojego MAL-u? Walczysz o ładną i funkcjonalną przestrzeń, ale masz ograniczone zasoby? A może od dłuższego czasu mierzysz się z jakimś innym wyzwaniem, na które trudno jest znaleźć rozwiązanie? Zaczynamy konsultacje z zakresu designu (w tym także projektowania przestrzeni) oraz design thinking! Zapisz się na dyżur ekspercki z projektantką Małgosią Załuską.  Sprawdź termin najbliższego dyżuru w aktualnym MALletterze. MALletter na sierpień 2022

Celem “projektowego ABC” jest wykorzystanie praktycznej wiedzy z zakresu designu do poprawy jakości współ_bycia w MAL-ach. W ramach spotkania możemy np. zająć się bezkosztową zmianą aranżacji wnętrza, w którym chcecie poczuć się lepiej lub w trybie kreatywnego sprintu opracować rozwiązanie wybranego przez Was problemu/wyzwania.

Projektowe ABC ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu. #WsparcieMAL

 

Inspiracje

Prowadzenie MAL-u jest nie lada wyzwaniem. Wiemy o tym i chcemy Cię wesprzeć. Skorzystaje ze zbioru przydatnych informacji, podpowiedzi, inspiracji i kontaktów.

Inspiracje zebrane przez Urząd m.st. Warszawy.

 

Wizyty studyjne w Polsce

Okazja do wspólnego odwiedzenia miejsc podobnych do MAL-i w innych miastach. Pierwsza wizyta w 2023 roku.

Wizyty studyjne dla MAL ze środków m.st. Warszawy organizuje Fundacja Kultotwórcza Grupa w Działaniu. #WsparcieMAL

 

Wsparcie od animatorów/ek sieci MAL

Pamietaj, że zawsze możesz też do nas napisać lub zadzownić. Jako animatorzy/ki sieci warszawskich MAL od 2015 roku dbamy o rozwój sieci – doradzamy instytucjom, dzielnicom, organizacjom i mieszkańcom/kom jak tworzyć i prowadzić miejsce otwarte na pomysły i potrzeby społeczności lokalnej. 

Adam, Asia, Greta i Zuza z Wydziału Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.