Lista obchodów Dnia Sąsiada 2022

Lista

IV Urodziny MAL "Dwa Jelonki"

sobota 4 czerwca godz. 10:00-21:00, MAL Dwa Jelonki, ul. Powstańców Sląskich 44

Organizuje MAL Dwa Jelonki

“Wydarzenie organizowane jest w "ogrodzie" i przestrzeni MAL. Zapraszamy lokalnych artystów oraz mieszkańców i grupy współpracujące z Bemowskim Centrum Kultury. W trakcie wydarzenia wystąpi Chór Mam, Teatr "Być Może", będzie malowanie buziek, malowanie płócien, rysowanie kredą po chodniku, gra w gumę i klasy, mini dyskoteka oraz skromny poczęstunek, a w godzinach przedpołudniowych będzie wymiana książek”.

piknik sąsiedzki;potańcówka;koncert, teatr improwizacji, chór

 

Sąsiedzki Jarmark Rękodzieła

piątek 27 maja godz. 15:00-19:00, MAL Spotykalnia, ul. Powstańców Śląskich 126

Organizuje grupa sąsiadów

Tego jeszcze u nas nie było. Biżuteria, ceramika, obrazy, ekokosmetyki, przedmioty domowego użytku. To wszystko znajdziecie w najbliższy piątek w MAL Spotykalnia. Serdecznie zapraszamy do udziału w Sąsiedzkim Jarmarku Rękodzieła.

jarmark rękodzieła

Szczegóły dla sąsiadów - wystawców i więcej o wydarzeniu.

Paskuda Powraca - Po sąsiedzku

niedziela 19 czerwca w godz. 17:00-19:00

Organizuje Białołęcki Ośrodek Kultury na zaproszenie i we współpracy ze Wspólnotą Mieszkaniową Marywilska 46 .

“Spotykamy się na trawniku pod zielonym blokiem (Marywilska 46). Wspólnie muzykujemy - improwizujemy, opowiadamy i bawimy się. Jeśli jesteś muzykiem, możesz przynieść instrument, na którym grasz. Jeśli nie masz instrumentu - możesz przynieść cokolwiek - i będziemy budować instrumenty razem! Jeśli Twoje dziecko gra w w domu na garnkach - to świetnie! przynieście garnek! W zależności od pogody będziemy albo bliżej placu zabaw, albo bliżej paczkomatu. Zapraszamy wszystkich! Gościem specjalnym będzie Laboratorium Opowieści I CO BYŁO DALEJ”.

piknik sąsiedzki; wspólne muzykowanie

Więcej informacji

 

Piknik Rodzinny

wtorek 31 maja godz. 17:00-20:00, Szkoła Podstawowa nr 110, ul. Bohaterów 41

Organizuje grupa sąsiadów

“Planujemy grila, loterię fantowa, będzie można kupić ciasta, będą występy rodziców, dzieci, nauczycieli ze szkoły oraz zaproszonycj gości (szkoły tańca, karate)”.

piknik sąsiedzki

 

Kulturalne Zamieszanie na Marywilskiej

sobota 21 maja godz. 12.00-21:00, Osiedle Ronson Miasto Moje ul. Marywilska 62

Organizuje Związek Dużych Rodzin Trzy Plus – Koło Białołęka

Zapraszamy na kolejną imprezę z cyklu KULTURALNE ZAMIESZANIE organizowaną przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus. To fantastyczne otwarte, plenerowe wydarzenie na białołęckim osiedlu. Tym razem zapraszamy dzieci, rodziców i wszystkich chętnych mieszkańców Białołęki do odwiedzenia osiedla Ronson MIASTO MOJE na ulicy Marywilskiej 62”.

potańcówka, piknik sąsiedzki, atrakcje artystyczne

Więcej o wydarzeniu.

 

 

Dzień Sąsiada w 3 pokojach z kuchnią

środa 18 maja godz. 17.00-20.00, MAL 3 pokoje z kuchnią, ul. Głębocka 84

Organizuje MAL 3 pokoje z kuchnią

Dzień Sąsiada to wyjątkowe święto dla 3 pokoi z kuchnią. Z tej okazji czekać na Was będą: Grill składkowy - część potraw przygotujemy wspólnie podczas pobitych garów, skosztujemy też jedzenia przyniesionego przez Sąsiadów ; Warsztaty tworzenia osłonek / doniczek z recyklingu ; Tworzenie Sąsiedzkiej mapy Zielonej Białołęki ; Wymiana ubrań - przyniesiona odzież trafi do wspólnej puli, z której można wybrać dla siebie dowolną ilość ubrań. Fontanna czekolady Świętujemy w środę 18.05 od godziny 17:00, planowy koniec wydarzenia o godzinie 20:00
 

piknik sąsiedzki

Więcej o wydarzeniu.

Święto Starych Bielan

niedziela 26 czerwca w godz. 14:00-20:00, Plac Konferederacji

Organizują Nasze Bielany, Urząd Dzielnicy Bielany, Dom Spotkań z Historią oraz Bielańska Fototeka

Po krótkiej przerwie i w nieco zmienionej formie wracamy do rozpoczętej w 2017 roku tradycji sąsiedzkich spotkań na Placu Konfederacji. W programie m.in.: dwa spacery historyczne, rodzinna gra miejska „Odkryj Zdobycz”, spotkanie z warszawskim kataryniarzem, spektakl teatru ulicznego, stoiska lokalnych artystów, quiz historyczny, warsztaty architektoniczne, konkursy z nagrodami. Zwieńczeniem „Święta Starych Bielan” będzie potańcówka”.

piknik sąsiedzki; potańcówka

Więcej informacji

 

 

UPS! Urodzinowy Piknik Sąsiedzki / Cусідський пікнік у саду

sobota 28 maja godz. 17.00-19.00, MAL Samogłoska, ul. Samogłoska 9A

Organizuje MAL Samogłoska

“MAL Samogłoska jest z sąsiad(k)ami już 5 lat! Ta okazja to dla nas motywacja, aby zrobić wspólnie coś wyjątkowego. Zapraszamy na piknik, podczas którego nasz nowy domek ogrodowy zadebiutuje w szczególnej roli. Jakiej? Zobaczycie - to będzie niespodzianka wieczoru. Podczas pikniku wspólnie otworzymy nową altanę, zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie, przygotujemy pyszny kociołek i wyluzujemy się przy ognisku i lemoniadzie. Na miejscu będzie również działał warsztat t-shirtowy, gdzie samodzielnie zrobicie okazjonalną koszulkę Wzorowej Sąsiadki i Wzorowego Sąsiada.
W planach m.in. Otwarcie altany i pamiątkowe zdjęcie, Ognisko, kociołek i inne pyszności, Warsztat t-shirtowy - robimy koszulki Wzorowej Sąsiadki i Wzorowego Sąsiada . Będzie nam miło, jeśli przyniesiesz coś dobrego na wspólny stół lub ognisko. Wstęp wolny. // 5-річчя Samogłoskoj!  Запрошуємо на пікнік у сад. Ми разом розпалимо вогонь, приготуємо казан з овочами і смажимо сосиски. 28 травня 17:00
 

piknik sąsiedzki

Więcej o wydarzeniu.

Śpiewanie na ławeczce – podwórkowe spotkania śpiewacze

21.06 (wtorek), godz. 18:00, 23.06 (czwartek), godz. 17:00, 28.06 (wtorek), godz. 18:00, “Spotykamy isię zawsze przy bibliotece na Tuchlińskiej 2A na ławeczce i potem idziemy w podwórka”.

Organizują MAL Akumulator i Jagna Knittel

Zapraszamy na otwarte podwórkowe spotkania śpiewacze, które poprowadzi Jagna Knittel. Spotykamy się na ławeczce na podwórku przed biblioteką i śpiewamy! Uczymy się wspólnie tzw. pieśni tradycyjnych z różnych regionów Polski. Nie trzeba ich znać ani mieć śpiewaczego doświadczenia”.

sąsiedzkie śpiewanie

Więcej informacji

 

 

Powitanie Lata na Stegnach Północ

sobota 25 czerwca w godz. 9:00-15:00, Integracyjny Plac Zabaw na Stegnach Północ, ulica Batumi

Organizuje grupa sąsiadów “Nasze Podwórko”

W programie m.in. garażówka, mini turniej szachowy, brydż, serwis rowerowy, bańki mydlane.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji

 

 

SŁUCHANIE Z GÓRY - spacer dźwiękowy po Służewcu

sobota 18 czerwca w godz. 14:00-15:30, Służewiec, start spod Domem Kultury Kadr (ul. Rzymowskiego 32)

Organizuje Dom Kultury Kadr

“Spacery dźwiękowe są okazją do wspólnego poznawania przestrzeni za pomocą ucha. Na co dzień często traktujemy po macoszemu zmysł słuchu, a szkoda! Dźwięk pozwala nam "spojrzeć" na świat w zupełnie nowy sposób. Spacery dźwiękowe są też zawsze okazją do spróbowania różnych eksperymentalnych sposobów słuchania, nauczenia się słuchowej uważności na brzmienia otaczającego nas środowiska. Tym razem porwiemy się na coś zupełnie nowego – bo czy da się słuchać okolicy z lotu ptaka? (Może jerzyka?) Czy z góry słychać inaczej? Czemu mamy punkty widokowe, a nie tworzymy punktów nasłuchowych? Może i jest po temu wiele obiektywnych przyczyn, ale i tak spróbujemy wznieść się uszami wysoko nad poziom chodnika. Może dowiemy się w ten sposób czegoś nowego. A może będzie to spektakularna porażka, o której żywo podyskutujemy!”

spacer sąsiedzki

Więcej informacji

 

Festiwal Otwarte Ogrody Sadyba 2022 - koncert inauguracyjny Zaczynamy SHOW!

piątek 10 czerwca godz. 20:00-21:00

Organizuje Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba

“Koncert w wykonaniu zespołu sąsiadek z Sadyby - Sadyba Śpiewa. Koncert jest organizowany w ramach piętnastej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody (10-12 czerwca). Będzie to znów wyjątkową okazją do wspólnego świętowania, w gronie naszej sadybiańskiej rodziny. W tym wyjątkowym okresie wydarzenia będą plenerowe, kameralne i bezpieczne. Zapraszamy bardzo serdecznie! Do zobaczenia na Festiwalu!”

koncert

Więcej o festiwalu (10-12 czerwca).

 

Piknik Sąsiedzki

sobota 11 czerwca godz. 12:00-16:00, Skwer Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Organizuje Partnerstwo Lokalne Stary Mokotów

“Będzie ekologicznie i zdrowo! ROŚLINY NA WYMIANĘ i DO WZIĘCIA, warsztaty zielarskie, KONTROLA WZROKU, porady medyczne, GIMNASTYKA i SALSA, SPOTKANIA Z EKSPERTAMI, no i tradycyjnie: WYBORY NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO PSA SĄSIEDZKIEGO! A wszystko z WYSTĘPAMI w tle. W tym dniu także nie zapominamy o POTRZEBIE WSPARCIE UCHODŹCÓW Z UKRAINY i zbieramy dary”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

 

Piknik Polsko-Ukraiński

sobota 11 czerwca w godz. 11:00-15:00, skwer między ul. Sielecką 50 a Iwicką 47b

Organizuje grupa sąsiadów

“Piknik Polsko-Ukraiński.Program:
11:00-12:00 – warsztaty z szydełkowania; 12:00-13:00 – warsztaty z kolażu
13:00-14:00 – warsztaty z neurografiki - warsztaty z robienia świec; 14:00-15:00 – warsztaty z robienia kolczyków; Dodatkowo: bańki, rysowanie kredą, animacje dla dzieci!
Zapewniamy poczęstunek!

Сквер поміж будинками на вулицях Sielecka 50 і Iwicka 47b
11:00-12:00 – майстер-клас із в’язання гачком; 12:00-13:00 – майстер-клас по створенню колажу; 13:00 – 14:00 – семінар з нейрографіки - майстер-класи з виготовлення свічок; 14: 00-15: 00 - майстер-клас з виготовлення сережок
Додатково: мильні бульбашки, малювання крейдою, анімація для дітей! Буде теж частування!

piknik sąsiedzki

Więcej informacji

 

 

Śpiewanie na ławeczce

sobota 11 czerwca w godz. 12:00-13:00, skwer przed biblioteką na ul. Tuchlińskiej

Organizuje Dom Kultury Kadr

“Zapraszamy na otwarte podwórkowe spotkania śpiewacze, które poprowadzi Jagna Knittel. Spotykamy się na ławeczce na podwórku przed biblioteką i śpiewamy! Uczymy się wspólnie tzw. pieśni tradycyjnych z różnych regionów Polski. Nie trzeba ich znać ani mieć śpiewaczego doświadczenia”.

spotkanie sąsiedzkie

Więcej informacji

 

 

Mokotówka – dzielnicowa wyprzedaż garażowa (3 lokalizacje)

sobota 11 czerwca w godz. 10:00-15:00

  • SIELECKA podwórko między blokami przy ul. Sieleckiej 50 i Iwickiej 47B
  • GRUSZA CIECHOWSKIEGO skwerek przy ul. Racławickiej/Bałuckiego
  • WORONICZA plac między Woronicza 44, Joliot Curie 3 i Pułku Baszta 1

Organizuje Teatr Baza (projekt z budżetu obywatelskiego)

"Mokotówka to świetna inicjatywa, by nabyć  po okazyjnej cenie rośliny, książki, przedmioty codziennego użytku, ubrania, zabawki oraz wiele innych rzeczy. To ekologiczne przedsięwzięcie w sposób praktyczny oddaje ukłon w stronę naszej planety. Zapraszamy do sąsiedzkiej integracji podczas zakupów i spaceru po Mokotowie!"

sąsiedzka wyprzedaż garażowa

Więcej informacji

 

 

 

LEMONIADA na Łowickiej – 4. piknik sąsiedzki

niedziela 12 czerwca godz. 11:00-18:00, ul. Łowicka 21

Organiuzje Centrum Kultury Łowicka

“Ogrodowe wytchnienie z poczęstunkiem, grami, animacjami, strefą sportu, pokazami”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji i program wydarzenia.

 

Dancing na Sadybie

sobota 21 maja godz. 18.30, Ośrodek Edukacji Kulturalnej "Sadyba" ul. Korczyńska 6

Organizuje Ośrodek Edukacji Kulturalnej "Sadyba"

“Zapraszamy seniorów do wspólnego spędzenie czasu. Będą tańce, słodki poczęstunek i dobra zabawa”.

Więcej informacji.

Dzień Sąsiada na Placu Pod Skrzydłami

wtorek 7 czerwca godz. 15.00-19.00, Plac Pod Skrzydłami (ul. Grójecka 109)

Organizuje Ośrodek Kultury Ochoty

“Dzień Sąsiada na Placu Pod Skrzydłami to doskonała okazja by wspólnie z sąsiadami wziąć udział w zaplanowanych atrakcjach: sąsiedzkim grillu, loterii książkowej, grze miejskiej, warsztatach plastycznych dla dorosłych i dzieci, pokazach artystycznych i wielu, wielu innych rodzajach aktywności. W ramach Dnia Sąsiada poznamy naszych nowych sąsiadów z Ukrainy, poznamy ich język, a także dowiemy się więcej na temat ich kultury”.

piknik sąsiedzki

 

 

“Powitanie lata”. Święto Rodziny

10 czerwca godz. 15.00-17.00, ul. Częstochowska 11/15 (Plac Baśniowy)

Organizuje Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy  oraz Urząd Dzielnicy Ochota, Młodzieżowy Dom Kultury, Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci,  Foodsharing Warszawa

Planowane wydarzenie pod nazwą „Powitanie Lata” jest drugim, po ubiegłorocznym, spotkaniem dedykowanym mieszkańcom naszej dzielnicy. Chcemy, żeby wydarzenie miało stały, coroczny charakter i służyło integracji, twórczej i aktywnej zabawie, wzajemnemu poznaniu się. Będzie to doskonały czas i miejsce na przedstawienie przez organizacje i instytucje działające na rzecz wsparcia osób i rodzin swojej oferty”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

 

Dzień Sąsiada w MAL Surma

piątek 20 maja godz. 15.00-18.00, MAL SURMA, ul. Białobrzeska 17

Organizuje MAL Surma

“Impreza cykliczna objęta patronatem Pani Burmistrz Doroty Stegienki (...) Do zabawy zapraszamy nie tylko okolicznych sąsiadów, ale wszystkich Ochocian. Chcemy pokazać mieszkańcom, że nasza dzielnica czeka na nich z wieloma atrakcjami. Swoją działalność przedstawią m.in. wolontariusze, instytucje i organizacje pozarządowe.   Poczęstunek zapewni Foodsharing Warszawa, czynimy również starania o występ instrumentalistów, być może również gości z Ukrainy”.

piknik sąsiedzki

Więcej o wydarzeniu.

Święto Dobrego Sąsiedztwa - Od przedszkola do seniora

wtorek 21 czerwca godz. 15:00-18:00, ogród Centrum Promocji Kultury ul. Podskarbińska 2

Organizuje Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA”

“Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Od przedszkola do seniora".
Nasze wspólne działania mają na celu budowanie kultury sąsiedzkiej, dobrych relacji międzypokoleniowych, okazywania sobie życzliwości, szacunku i wzajemnej pomocy. Zwracając szczególną uwagę na integrację międzypokoleniową chcemy uwrażliwić najmłodszych na potrzeby starszych i odwrotnie! Odbędą się warsztaty dla dzieci, animacje dla rodzin, inspirujące zabawy międzypokoleniowe, pokazy, występy na estradzie”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

Czerwiec 2022 miesiącem Jubileuszu 65 lecia powstania Osiedla Bezdomnych Kochanków-dziś Spółdzielni Mieszkaniowej "Szaserów”

  • 21 czerwca 2022 wtorek godz. 18:00 -19:30- w cyklu  KLATKA PO KLATCE III - lato ze Stanisławem Bareją - spotkanie z EWĄ WIŚNIEWŚKĄ
  • 22 czerwca 2022, środa,  godz.18:00 – 19:30 -  spotkanie 17  w cyklu NASI GOŚCIE, którego bohaterką będzie znana i lubiana dziennikarka radiowa i telewizyjna  - KATARZYNA STOPARCZYK
  • 23 czerwca 2022, czwartek,  godz.18:00 - 20.00 – UROCZYSTY, MIĘDZYPOKOLENIOWY KONCERT JUBILEUSZU 65 - lecia ISTNIENIA  NASZEGO OSIEDLA - SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „SZASERÓW” pt: „ DRZEWA ŻYCIA” - Pieśni i tańce cygańskie w wykonaniu naszych przyjaciół, artystów romskich - KRYSTYNY MARKOWSKIEJ i ZESPOŁU PERŁA I BRACIA . Plac pod dębami Szklanych domów 9 a
  • 26 czerwca 2022, niedziela godzina 17:00 – 18:30 - III koncert w cieniu wojny w Ukrainie pt :”Światło ciche” podczas którego  powstanie ikona „pisana” przez wybitną malarkę ukraińską, Ivankę Dymyd. Ikona która powstanie w trakcie koncertu będzie pisana dla naszej społeczności i podarowana Kredensowi pod Oknami. Koncert improwizowanej muzyki  na motywach ludowych ukraińskich. Kredens pod oknami, Szklanych Domów13.Wstęp wolny.
  • 28 czerwca 2022, wtorek , godz. 18:00-19:30 w cyklu  KLATKA PO KLATCE III - lato ze Stanisławem Bareją -  spotkanie z Krzysztofem Tomasikiem, autorem książki” POLI RAKSY TWARZ”

 

 

 

Otwarcie Dzielni Saska Kępa

czwartek 26 maja godz. 17:00-20:00, ul. Beretyńska 27, Dzielnia Saską Kępa

Organizuje Fundacja Splot Społeczny

“Od szalonego pomysłu... do realizacji! W końcu możemy Was zaprosić na otwarcie Dzielni! Czym jest Dzielnia? To miejsce, które powstało z potrzeby dzielenia się. Rzeczami, których już nie używamy, a szkoda żeby leży w szufladach i się kurzyły. Umiejętnościami - planujemy warsztaty i sąsiedzkie spotkania. Jedzieniem - w najbliższej przyszłości będzie tu też działała Jadłodzielnia! No i przede wszystkim - znajomościami. To przestrzeń od sąsiadów dla sąsiadów”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

Chodź z nami, przejmij miasto! Od Skaryszaka do Don Pedro - spacer miejski

sobota 28 maja godz. 11:00-14:00, Wejście do Parku Skaryszewskiego od Waszyngtona

Organizuje AKS ZŁY (Alternatywny Klub Sportowy ZŁY)

“ W ramach spaceru szykujemy dla uczestników szereg atrakcji. Będziemy się uczyć przez zabawę i uprawiać różne śmieszne sporty. Podczas spaceru zatrzymamy się na dłużej w 4 miejscach. Ale przede wszystkim spacer ma być miłą, spontaniczną przechadzką dla dzieci, rodziców, kibiców i gości z Ukrainy, których również zaprosiliśmy by spędzili z nami ten czas”.

spacer miejski z różnymi grami sportowymi i elementami edukacyjnymi

Więcej informacji.

Festiwal Inżynierów - Edycja nr 1 "Zajezdnia" - Stacja Praga

sobota 18 czerwca w godz. 12:00-20:00, Stacja Praga, ul. Inżynierska 6

Organizuje Stowarzyszenie Stacja Praga

“Festiwal Inżynierów to wydarzenie, które przeniesie nas w czasie w dawny klimat Pragi Północ. Podwórko przy ulicy Inżynierskiej odzyska dawny blask oraz zachwyci swoją historią. To właśnie w tym miejscu mieściła się pierwsza warszawska zajezdnia tramwajowa, z której w 1866 roku wyruszył na ulicę pierwszy warszawski tramwaj - wówczas jeszcze konny! Dzisiaj dzięki pracy społeczników, artystów i pasjonatów opustoszałe zabudowania znowu zaczynają tętnić życie. Po kilku latach pracy u podstaw, spotkań, rozmów, pism i wniosków wreszcie możemy oficjalnie ogłosić: zapraszamy na otwarcie STACJI PRAGA przy ul. Inżynierskiej 6! Będą artyści, będą stare fury, będą aleganccy Panowie, piękne Damy i przede wszystkim będzie radosna, sąsiedzka atmosfera! Bo Praga jest dla każdego i tutaj każdy może i powinien czuć się jak u siebie!”

piknik sąsiedzki; potańcówka; wystawa edukacyjno-artystyczna, zlot retro samochodów

Więcej informacji

 

 

Moc włóczki na Szmulkach

sobota 11 czerwca godz. 11:00-15:00, Ul. Kawęczyńska, na wysokości Zajezdni Praga

Organizuje grupa sąsiadów

“11 czerwca na Szmulkach włóczka pokaże swoją niebagatelną moc! Poznajcie z nami jej najbardziej niecodzienne, miękkie i przytulaśne oblicze. Po kilku miesiącach przygotowań, dziergania zespołowego i indywidualnego zapraszamy Was na inaugurację nowego sezonu włóczkowych wdzianek na ul. Kawęczyńskiej. W programie: celebrowanie lokalności i pielęgnowanie dobrych sąsiedzkich relacji; wspólne ubieranie Kawęczyńskiej - przy Zajezdni Praga - w miękkie, dzianinowe wdzianka; strefa relaksu z lemoniadą i ciastkami od Strzałkowskich, występy muzyczne - Adrianna Bednarska-Hałasa i Fundacja Twoja Pasja. Wydarzenie stanowi prezentację i podsumowanie pracy grupy sąsiadów oraz organizacji i przedsiębiorców związanych ze Szmulkami”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

 

Z wizytą u Króla - piknik sąsiedzki na prawym brzegu

sobota 4 czerwca godz. 12.00-18.00, boisko szkolne SP nr 73, ul. Białostocka 10/18

Organizuje Fundacja Zwalcz Nudę we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 73. (Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy).

“Na pikniku wystawia się około 30 organizacji, instytucji i grup działających na terenach Kamionka, Starej i Nowej Pragi. Planowane są animacje dla dzieci, dorosłych i seniorów.  Program animacji był konsultowany z uczestnikami naszego projektu. Poza tym przygotowane zostaną konsultacje z ekspertami w zakresie realizacji inicjatyw oddolnych i sąsiedzkich. Program wydarzenia znajduje się na stronie”.

piknik sąsiedzki

Więcej o wydarzeniu.

 

 

Śliwicki Dzień Sąsiada 2022

niedziela 29 maja godz. od 14:00 do zmierzchu, ul. Gersona 16

Organizuje Miejsce Aktywności Lokalnej Śliwka, Urząd Dzielnicy Praga-Północ, sąsiedzi i sąsiadki.

“Śliwice to osiedle z lat 30. XX w. Większość mieszkanek i mieszkańców to osoby, które z tym miejscem są związane przez całe swoje życie. Od niedawna wokół starszych zabudowań pojawiają się nowo budowane osiedla. Dzień Sąsiada stanowi doskonałą okazję do lepszego poznania nowych sąsiadów, ich pasji i zainteresowań, a także do rozmowy na temat możliwości współdziałania na rzecz powiększającej się społeczności. Dzień Sąsiada to wydarzenie, które ma swoją tradycję na Śliwicach. Przyjeżdżają na nie nawet z daleka osoby, które już od lat nie są mieszkańcami. Spotkanie ma formę niezobowiązującego pikniku, wspólnego odpoczynku i biesiadowania przy posiłku przygotowanym przez sąsiadów. Jest grill, są stoły w ogrodzie i leżaki na trawie w Ogrodzie Sąsiedzkim przy Miejscu Aktywności Lokalnej "Śliwka", które - jako miejsce położone w centralnej części starych Śliwic - stanowi naturalne przedłużenie zielonej enklawy wypełniającej przestrzeń między domami”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji

Wyprzedaż Garażowa przy Szopie Dobrych Pomysłów w Domu Kultury "Rembertów"

niedziela 26 czerwca w godz. 11:00-14:00, przy Szopie Dobrych Pomysłów w Domu Kultury "Rembertów", al. Komadosów 8

Organizuje Dom Kultury (z inicjatywy mieszkanki dzielnicy).

“Każdy ma w domu rzeczy, z których nie korzysta. Czas, aby rzeczy zyskaly drugie życie, a sąsiedzi poznali się bliżej”.

wyprzedaż garażowa

Więcej informacji

 

 

Potańcówka z zespołem Grzeczni Chłopcy

niedziela 26 czerwca w godz. 18:00-20:00, Dom Kultury "Rembertów", al. Komadosów 8

Organizuje Dom Kultury "Rembertów"

“Potańcówka z zespołem Grzeczni Chłopcy w ramach Dnia Sąsiada 2022. Poznajmy się i bawmy się wspólnie w Domu Kultury "Rembertów"”.

potańcówka sąsiedzka

Więcej informacji

 

 

Dzień Dziecka w Rembertowie

sobota 28 maja godz. 12:00-17:00, Strefa Sportu, ul. Strażacka 121

Organizuje Dom Kultury Wygoda

“Z okazji Dnia dziecka przygotowaliśmy dla naszych małych i całkiem dużych dzieci  super atrakcyjne wydarzenia artystyczno – edukacyjne!
W programie m.in. gry i zabawy terenowe, Mega Maty (Twister, Stopki, Klasy, Chińczyk, szachy plenerowe), turniej piłki nożnej, konkursy i quizy z nagrodami, Familijna Spartakiada (rodzinne konkurencje sportowe) i wiele, wiele, wiele innych atrakcji! Wstęp wolny. Współorganizatorzy: Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy, Strefa Sportu”.

dzień dziecka; piknik

Więcej informacji.

IX Festiwal Sąsiedzki Wespół w Zespół dla Solca

16 maja – 30 czerwca, Osiedle Solec w dzielnicy Śródmieście

Organizują sąsiedzi i lokalne instytucje

festiwal sąsiedzki

Więcej informacji.

 

 

Śródmiejski Dzień Sąsiada

piątek 27 maja w godz. 15:00-18:00, Al. Jerozolimskie 2

Organizuje Dom kultury Śródmieście

“Piknik rodzinny pod punktem pomocy dla naszych sąsiadów z Ukrainy”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

Garażówka Sąsiedzka na Kołowej

niedziela 26 czerwca w godz. 11:00-15:00, Arthouse Kołowa, ul. Kołowa 18

Organizuje ARTHOUSE Kołowa (Dom Kultury Świt)

“Garażówka Sąsiedzka ma na celu integrować lokalną społeczność oraz dawać szansę używanym rzeczom na drugie życie. Jest to okazja aby zrobić trochę więcej miejsca w mieszkaniu lub też upolować ładny drobiazg za drobny pieniążek oraz porozmawiać z sąsiadami i lepiej się poznać. Wstęp jest wolny zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Garażówka będzie towarzyszyła większej imprezie plenerowej pn. "Kołowa Superball - festiwal sportu i kultury". Już od rana zapraszamy na aktywności sportowe - turniej piłkarski dzieci oraz mecz towarzyski z udziałem rodziców, animacje dla dzieci i dorosłych i inne atrakcje. Od godziny 16.00, po zakończeniu garażówki zapraszamy na Eksplozję Kolorów Holi - zabawę kolorowymi proszkami przy dobrej muzyce!”

wyprzedaż garażowa

Więcej informacji

 

 

Śniadanie w ogrodzie | świętujemy Dzień Sąsiada

niedziela 12 czerwca godz. 11:00, Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11

Organizuje Miejsce Aktywności Lokalnej ŚWITlica w Domu Kultury Świt

“W niedzielny poranek spotkajmy się na wspólnym śniadaniu w ogrodzie. Celebracja, niespieszne spędzanie czasu razem, pyszne przekąski przygotowane z darów ogrodu. Będzie lemoniada, aromatyczna mięta, tabbouleh, hummus, pietruszkowe pesto, świeże rzodkiewki i owocowy koktajl. Co jeszcze trafi na nasz stół zależy od Was. Przygotujcie przekąskę (a najlepiej Waszą specjalność) i wpadajcie do ogrodu na śniadaniową ucztę. Będą leżaki, koce i czas na przedpołudniowy relaks. Na powietrzu wszystko smakuje wybornie! W ten sposób będziemy na Bródnie celebrować przypadający na koniec maja Europejski Dzień Sąsiada”.

śniadanie sąsiedzkie

Więcej informacji.

 

 

Obchody Dnia Sąsiada w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy:

23 maja – Podziel się – tablica interaktywna dla sąsiadów 

23 maja – Wystawka książek poświęcona naszym europejskim sąsiadom

23 maja – Sąsiad z północy – szwedzka półka z kryminałami - wystawka

23 maja – Sąsiedzkie podróże – wystawka przewodników turystycznych

24 maja – Serce na Dzień Mamy – sąsiedzkie warsztaty rękodzieła

24 maja – Pasja kolorowania

25 maja –  Gotuję nie marnuję - sąsiedzkie rozmowy

 

Dzień Sąsiada 2022

piątek 27 maja godz. 17:00-20:00, ul. Blokowa 1

Organizuje Dom Kultury Zacisze

“Sąsiadko, Sąsiedzie! Po raz kolejny świętujemy Dzień Sąsiada. W przyjaznej atmosferze, z ciekawymi działaniami, które Wy również możecie zaproponować i zrealizować wspólnie z nami. Wszystko po to, by lepiej się poznać, budować lepsze sąsiedztwo na co dzień, zamienić zdawkowe „dzień dobry” na bliższą znajomość.  

W programie: Sąsiedzki stół z ciekawymi osobami z Targówka; Artystyczne zakładki / warsztaty cyjanotypii; Zioła na parapecie / warsztaty zielarskie (PAN Ogród Botaniczny i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze); Plenerowe zabawy i wyzwania (72 WGZ Jeżowe Wrzosowisko); Działania plastyczne dla najmłodszych; Sąsiedzki koncert życzeń; Pingpong z Andrzejem; Pchli Targ; Miejsce na Twoje propozycje / działania!; ZAPRASZAMY!”.

piknik sąsiedzki;pchli targ, warsztaty zielarskie, cyjanotypii, manualne

Więcej informacji

Dzień Sąsiada 2022. Poznajmy się!

sobota 28 maja, godz. 15:00-18:00, skwer przy MAL Portiernia, ul. Traktorzystów 20

Organizuje MAL Porteirnia i Urząd Dzielnicy Ursus

Dzień Sąsiada, to święto obchodzone na całym świecie, którego celem jest wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Każde sąsiedztwo może świętować tak jak chce! Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania i prosty, nośny pomysł. Ponieważ jesteśmy dopiero na początku naszej drogi w budowaniu społeczności sąsiedzkiej - serdecznie zapraszamy długoletnich, a także nowych mieszkańców dzielnicy. Budujmy społeczność od małych gestów, zaznaczmy swoją otwartość i gościnność! Zachęcamy do przyniesienia przekąsek na wspólny stół. Ostateczny kształt tego święta zależy od Was - jeśli chcecie zaproponować zabawy/gry plenerowe czy inną atrakcję - jesteśmy otwarci! Tegoroczne świętowanie, to głównie otwarta, przyjazna przestrzeń na sąsiedzkie spotkanie, poczęstunek oraz atrakcje, które zapewni zespół turecki, który zaprezentuje się nam dzięki uprzejmości i współpracy z Urzędem Dzielnicy Ursus. All citizens and your guests are very welcome!

piknik sąsiedzki

Dzień Sąsiada, Dziecka i Rodziny

czwartek 2 czerwca od godz. 17:00, MAL Kłobucka 14, ul. Kłobucka 14

Organizuje MAL Kłobucka 14

Drodzy Sąsiedzi, Przyjaciele. Chcielibyśmy zaprosić Was bardzo serdecznie na nadchodzący DZIEŃ SĄSIADA, DZIECKA I RODZINY. W tym roku będziemy świętować 2 czerwca od godziny 17.00. Przewidziane atrakcje: DMUCHANIEC DLA DZIECI , KAWA dla dorosłych , dla wszystkich SĄSIEDZKA ZUMBA. Poza tym nasz dzień będzie uświetniony przez FOTOBUDKĘ, MALowanie buziek, zajęcia plastyczne oraz SENSOPLASTYCZNE dla najmłodszych, sąsiedzkie KARAOKE. A na umilenie czasu - słodki poczęstunek. W trakcie imprezy przyjemne dla ucha dźwięki podaruje nam zaprzyjaźniony zespół Bajdewind. CZEKAMY NA WAS”.

piknik sąsiedzki

 

 

Dzień Sąsiada oraz 4. urodziny MAL Kajakowa 12b

sobota 4 czerwca 12:00-16:00, ul. Kajakowa 12b, teren przed DOK Ursynów

Organizuje MAL Kajakowa 12b

“4 czerwca od godziny 12.00 organizujemy Dzień Sąsiada połączony z 4. urodzinami MAL-u. Chcemy, żeby to było nasze wspólne, sąsiedzkie święto. Dlatego zapraszamy wszystkich sąsiadów do przyłączenia się do organizacji tego  wydarzenia. Zapraszamy wszystkich z super pomysłami na ten dzień, ale także tych, którzy nie mają pomysłów, a chcą się przyłączyć i pomóc przy organizacji. Można ustawić krzesła, można poprowadzić warsztaty, a może można upiec ciasto na sąsiedzki stół,  lub można po prostu być  tego dnia ze swoimi sąsiadami :). Wierzymy, że wspólnie przeżyjemy super dzień 4 czerwca przed naszym MAL-em”.

Więcej informacji.

Falenicki Dzień Sąsiada

niedziela 19 czerwca godz. 14:00-17:00, skwer przy ul. Walcowniczej 2

Organizują: grupa sąsiadów i Wawerskie Centrum Kultury

“Serdecznie zapraszamy wszystkich sąsiadów, na "Falenicki Dzień Sąsiada" - V edycję <3 Impreza plenerowa odbędzie się na skwerze Nauczycieli Tajnego Nauczania obok Kulturoteki w Falenicy. Będzie wiele atrakcji zarówno dla ducha jak i ciała :-) wystawa rzeźby i malarstwa autorstwa Grzegorza Kaczmarczyka, liczne warsztaty plastyczne - kaligrafia na płóciennych torbach, warsztaty malowania buziek, tatuaży, spotkania z autorami książek: Anną Stankiewicz, Rafałem Czerwonką, wykłady na temat bezpiecznych wakacji, rozmowy ze strażakami z Radości, pokaz starych samochodów, poczęstunek dla uczestników <3 Podczas pikniku zagra koncert Trio Jazzowe Patryka Lewi. Bądźmy razem <3”

Piknik sąsiedzki

Więcej informacji

 

 

Dzień Sąsiada

piątek 27 maja godz. 16:00-19:00, Ogród WCK Filia Aleksandrów, ul. Samorządowa 10

Organizuje Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy w ramach FESTIWALU ŚWIDERMAJER w ogrodzie Filii. W Programie: Warsztaty artystyczne dla rodzin. Malowanie magnesów ceramicznych. Kolorowanki. Wernisaż prac członków Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Kolorowe prace kwiatowe będzie można podziwiać do 24 czerwca w naszej filii. Jako support wystąpi zespół Alex i Babki z Adamem Tkaczykiem (piosenki letnie i ukraińskie).
Koncert główny: wystąpi Bartosz Ługowski prezentujący swój album “Okolica”. Na album składa się dziewięć kompozycji poświęconych ważnym dla dzielnicy Wawer oraz jego mieszkańców miejscom i wydarzeniom. Wstęp wolny”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

Spacer "Kultura i nasiona"

czwartek 23 czerwca o godz. 17:00, zbiórka przed stacją kolejową Warszawa Wola Grzybowska

Organizuje Urząd Dzielnicy Wesoła

“Spacer mający na celu wspólne spędzenie czasu oraz odkrywanie ciekawych miejsc w dzielnicy. Podczas spaceru przewodniczki odpowiedzą m.in. na pytania: Czym zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa? Gdzie powstają niezwykłe świeczniki? Skąd nazwa „Moracz” dla szkoły? Czy na Lipowej rosną lipy? Co słychać w Ośrodku Kultury?” Spacer jest także częścią obchodów 20-lecia przyłączenia Wesołej do Warszawy.

spacer

Więcej informacji

Polsko-ukraiński piknik rodzinny

niedziela 26 czerwca w godz. 11:30-14:00, Dom Pracy Twórczej w Powsinie, ul. Ptysiowa 3

Organiuzuje Centrum Kultury Wilanów

“Wydarzenie animacyjne integrujące polskie i ukraińskie rodziny”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji

 

 

Święto ulicy Radosnej

piątek 3 czerwca godz. 14:30-18:00, ul. Radosna 11 i ul. Gubinowska 30  - boisko szkolne Szkoła Podstawowa Nr 300 im. Wandy Rutkiewicz

Organizuje Centrum Kultury Wilanów filia Radosna

“Po pandemii zostało wznowione" Święto ulicy Radosnej". W dniu 3 czerwca 2022r w miejscu sąsiadujących instytucji przy ulicy Radosnej i Gubinowskiej tj. Centrum Kultury Wilanów filia Radosna, Przedszkole nr. 427 "Kraina Radości", Szkoła Podstawowa nr. 300 im. Wandy Rutkiewicz, Biblioteka Publiczna Dzielnicy Wilanów odbędzie się Piknik sąsiedzki. Dodatkowo na pikniku będziemy kontynuować wydarzenia związane z "Rokiem Wandy Rutkiewicz"-Szkoła Podstawowa nr.300”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

Sąsiedzkie Spotkanie Międzykulturowe

piątek 24 czerwca o godz. 17:00, MAL we Włochach, ul. Rejonowa 6/8

Organizują sąsiedzi (w ramach dofinansowania Inicjatywy Sąsiedzkie)

“Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką podróżniczą, geografią, poznaniem ciekawych sąsiadów, chętnych do nauczenia się nowych umiejętności.
ZNOWU BĘDZIE PYSZNIE!”

spotkanie edukacyjno integracyjne

Więcej informacji

 

 

Poznaj Sąsiada - Warszawa, Katmandu, Kijów. Zdjęcia, jedzenie, zwyczaje

piątek 3 czerwca w godz. 17:00-19:00, MAL we Włochach, ul. Rejonowa 6/8 Warszawa

Organizuje grupa sąsiadów

“Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką podróżniczą, geografią, poznaniem ciekawych sąsiadów, chętnych do nauczenia się nowych umiejętności.
ZNOWU BĘDZIE PYSZNIE! Oprócz gorącego popcornu, waty cukrowej, będzie jeszcze gorąca czekolada. W końcu w Warszawie mamy fabrykę Wedla...
Chcesz dowiedzieć się, co ciekawego zobaczyć w stolicy, mimo że mieszkasz tu już długo, co zobaczyć za darmo, ile jest punktów widokowych w Warszawie. Przyjdź!”

spotkanie edukacyjno integracyjne

Więcej informacji

 

 

Międzykulturowe sąsiedzkie śniadanie przy wspólnym stole

sobota 28 maja 10.00-13.00, ul. Rejonowa 6/8, MAL we Włochach

Organizuje Zespół MAL z mieszkańcami

“Międzykulturowe śniadanie jest świetnym pomysłem na wymianę doświadczeń przy przysłowiowej jednej misce. Jednak kuchnia to nie tylko gotowanie, to też ludzie i ich historie. Międzykulturowe śniadanie przy wspólnym stole jest także doskonałym sposobem na spędzenie czasu w życzliwym towarzystwie, poznanie ciekawych ludzi, integrację międzykulturową i konwersacje”.

śniadanie sąsiedzkie

Dzień sąsiada/sąsiadki na Piaskowej 7

czwartek 23 czerwca godz. 16:00-19:30, Miejsce Akcji Piaskowa 7, ul. Piaskowa 7

Organizują sąsiedzi i sąsiadki wraz z Miejscem akcji Piaskowa 7

Piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

Letni piknik sąsiedzki PLUM

piątek 24 czerwca w godz. 16:00-19:00 przy MAL Kotłownia, ul. Olrachta 9

Organizuje Partnerstwo Lokalne Ulrychów Mieszkańców (w skład którego wchodzą mieszkańcy, Wolskie Centrum Kultury, Biblioteka przy Redutowej oraz ZGN i UM, TPD i OSL), przy wspołpracy z MAL KOTŁOWNIA (Lokalnym Domem Sąsiedzkim).

“Organizujemy letni piknik sąsiedzki. Między innymi atrakcje takie jak: gorący popcorn prosto z maszyny, grill, muzyka na żywo, warsztaty Eko, teatrzyk KAMISHIBAI, MALowanki, wymianka książek, konkurs ciast i ciasteczek”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji

 

Roztańczone Koło

poniedziałek 27 czerwca o godz. 18:00, Dom Społeczny Obozowa 85, ul. Obozowa 85

Organizuje Wolskie Centrum Kultury

“Zapraszamy na spotkanie dotyczące lokalnej historii bogatego życia tanecznego na Woli. Będziemy odtwarzać wspomnienia, snuć opowieści, pokazywać zdjęcia z rodzinnych albumów i kronik, rysować palcem po mapie i tańczyć.
Szczególnie zapraszamy seniorki i seniorów, które i którzy pamiętają taneczne wydarzenia na Woli i chciałyby się swoimi wspomnieniami podzielić z prowadzącą spotkanie - choreografką i tancerką Alicją Czyczel. Będzie nam bardzo miło gościć sąsiadów i przyjaciół Obozowej 85”.

spotkanie i wspomnienia

Więcej informacji

 

 

 

Sąsiedzki Dzień Dziecka

piątek 3 czerwca w godz. 15:30-19:00, Klubokawiarania Sąsiedzka w Wolskim Centrum Kultury, ul. Działdowska 6

Organizuje Wolskie Centrum Kultury

“Integracja lokalnej społeczności, która ostatnio poszerzyła się o gości z Ukrainy”.

piknik sąsiedzki

 

Dzień sąsiada na Miłej

sobota 4 czerwca godz. 13:00-16:30, ul. Miła 22 (podwórko między ul.Miłą a ul.Niską)

Organizuje Fundacja Jeden Muranów

“Sąsiadko, Sąsiedzie, popznajmy się! W planach m.in. lekcja tańca, wymiana ciuchów i książek, sąsiedzkie portrety”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

Wolskie Grillowanie

sobota 4 czerwca w godz. 13:00-18:00, park Moczydło (od ul. Deotymy)

Orgaizuje Urząd Dzielnicy Wola

Wolskie grillowanie rozpocznie się w sobotę 4 czerwca o 13.00 i potrwa do 18.00. Impreza promować będzie zdrowy tryb życia i integrację na świeżym powietrzu. Chętni będą mogli potańczyć na specjalnie przygotowanym parkiecie. Atrakcją będą również potrawy serwowane przez wolskich samorządowców”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

Rodzinny Dzień Dziecka na Woli

sobota 28 maja godz. 12:00-18:00, Park Sowińskiego

Organizuje Urząd Dzielnicwy Wola

“Atrakcje dla dużych, małych i ich rodziców, dobre jedzenie i sporo świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Dzielnica zaprasza do Parku Sowińskiego na „Piknik Rodzinny 2022", który będzie połączony z obchodami Dnia Dziecka”.

piknik sąsiedzki

Więcej informacji.

 

MIĘDZYPOKOLENIOWY ZAWRÓT GŁOWY - czyli Dzień Sąsiada

sobota 7 maja 16.00-21.00, ul. Olbrachta 9 – MAL Kotłownia

Organizuje MAL Kotłownia z sąsiadami

“Serdecznie zapraszamy na kolejny dzień sąsiada. Zapraszamy na huczną zabawę i grilla”.

piknik sąsiedzki, potańcówka

Więcej o wydarzeniu

Plażing MALowy 2.0.

sobota 4 czerwca w godz. 13:00-22:00, Plaża Żoliborz

Organizuje MAL Żoliborz i sąsiedzi

“Chcemy spotkać się na Pikniku na plaży. W planach mamy, poza dobrym jedzeniem, zabawy dla dzieci, wspólne ognisko i śpiewanki. :) Inicjatywa zainicjowana przez sąsiadów w Miejscu Aktywności Lokalnej. Pierwszy Piknik udał się znakomicie, chcemy go powtórzyć! :)”

piknik sąsiedzki

Więcej informacji

 

 

Dzień Sąsiada - koncert sąsiedzki i wspólne pieczenie ciast

sobota 28 maja godz. 17:00, Centrum Lokalne Żoliborz, ul. Rydygiera 6B

Organizuje Centrum Lokalne Żoliborz z sąsiad(k)ami

Zapraszamy Was na mały koncert z okazji Dnia Sąsiada, a później na wspólne pieczenie i jedzenie ciast! Anna i Antoni zapraszają Was na koncert muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej ana fort, skrzypcach i akordeonie oraz na wspólne śpiewanki z gitarą. Później razem upieczemy i zjemy wspólnie przygotowane ciasta! Do zobaczenia”.

sąsiedzki koncert; wspólne gotowanie

Więcej informacji.

 

Piknik Sąsiedzki - Malowy Plażing

sobota 7 maja godz. 16.00-20.00,

Organizuje grupa Sąsiedzka zorganizowana wokół MAL-u Żoliborz

“Spotykamy się na pikniku; planujemy gry, warsztaty dla dzieci; później ognisko :)”

piknik sąsiedzki

Więcej o wydarzeniu.