null

Sąsiedztwo, które przywraca wiarę w ludzi I Inicjatywy Sąsiedzki 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wernisaż zdjęć. Uśmiechnięta seniorka, bohaterka zdjęcia pozuje w towarzystwie sąsiadów i swojego portretu.
Inicjatywa Sąsiedzka "Projekt "Zatrzymać czas - Aktywni Seniorzy Białołęccy" | Autor: Realizatorzy projektu "Projekt "Zatrzymać czas - Aktywni Seniorzy Białołęccy"

Dzięki programowi Inicjatywy Sąsiedzkie każdy może zorganizować małe lokalne wydarzenie, działanie czy projekt. Ważne są relacje, które dzięki nim się tworzą. O swojej inicjatywie opowiada Elwira z Białołęki.

Szukaliśmy nie zasłużonych, a aktywnych

Elwira jest z wykształcenia technolożką farmaceutką, ale jej wielką pasją jest fotografia. Wielu białołęczan kojarzy jej portrety swoich czworonożnych pupili, gdyż Elwira właśnie na nie lubi spoglądać przez obiektyw swojego aparatu. 

 

Elwira była również koordynatorką projektu „Zatrzymać Czas – Aktywni Seniorzy Białołęccy”, zrealizowanego dzięki Inicjatywom Sąsiedzkim. Pomysł na jego realizację pojawił się w gronie stowarzyszenia Seniorzy Białołęki, w którym Elwira się udziela. Stowarzyszenie działa od ponad 10 lat i działa na rzecz włączania seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu dzielnicy.

Celem projektu “Zatrzymać czas” było uhonorowanie najaktywniejszych seniorów z dzielnicy. Ambitnie tym bardziej, że zrealizowano go w ramach 500 złotowej dotacji. – Zachęcono mnie, abym podjęła się tego zadania - wspomina Elwira. – Ale nie miałam koncepcji, pomysłu, jak się do tego zabrać. 

 

Elwira natrafiłą w internecie na białołęcki klub fotograficzny, w którym opowiedziała o swoim pomyśle. Członkom klubu spodobał na tyle, że włączyli się w jego realizację. – Szybko przyłączyło się do nas jeszcze parę osób i na samym wstępie mieliśmy ośmiu fotografów, którzy chcieli zrealizować ten projekt. - wylicza. – Przy czym na tym się nie skończyło, bo po rozpoczęciu zadania doszły dwie kolejne osoby, tak więc w sumie dysponowaliśmy pokaźną armią dziesięciu obiektywów. 

 

Po tym, kiedy grupa się ukonstytuowała, postanowiła wybrać osoby do uwiecznienia.

– Szukaliśmy seniorów z całej Białołęki - opowiada Elwira. – Kryterium było sformułowane dość prosto: szukamy nie zasłużonych, ale aktywnych seniorów z całej dzielnicy.

 

W ten sposób wybrali dwudziestkę białołęckich seniorów, zaangażowanych w działania na rzecz lokalnej wspólnoty. 

 

Spotkania, które dają energię

W fotografowaniu ważne jest oko, ale też cierpliwość. Inicjatywy Sąsiedzkie to forma wsparcia być może nie wymagająca formalnie, ale również posiadająca swoje kryteria i limity czasowe. – Mieliśmy trzy miesiące na realizację zadania - mówi Elwira. – Dużo i mało - sesję trzeba zaplanować, a nie każdy miał czas wtedy, kiedy byśmy tego akurat chcieli. Kiedy chciałam sfotografować przewodniczącą naszego stowarzyszenia, długo nie mogła znaleźć dla mnie czasu.

 

Każde ze zrobionych przez nich zdjęć jest unikatowe. – W naszej grupie fotograficznej ustaliliśmy, że każdy robi takie zdjęcie - jak czuje, wg własnej koncepcji. - tłumaczy Elwira. – Dlatego każde z nich jest inne. Zapadło mi w pamięć zwłaszcza zdjęcie naszego lokalnego zegarmistrza w jego warsztacie - było niesamowite - wspomina.

– Te sesje wpędzały ludzi w dobry nastrój. Spotkania z fotografowanymi były pełne energii. Fotografowani cieszyli się, że ktoś ich zauważył - czuli się docenieni. Tak ich zapamiętałam: podniesionych na duchu, uśmiechniętych, uradowanych i szczęśliwych. 

 

Projekt zdobył uznanie władz Białołęki, które nad przedsięwzięciem objęły patronat. Jedynym warunkiem było włączenie Elwiry w poczet fotografowanych. – Zdjęcie zrobiono mi w Muzeum Farmacji w Warszawie na tle klasycznego umeblowania dawnej apteki – opowiada i zastanawia się moment. – Uważam się za bardzo skromną osobę, taką szarą mysz apteczną, a tu, kiedy się zobaczyłam... na tym zdjęciu wyszłam godnie i dostojnie. Zapytana, czy to niezgodnie z jej osobowością, Elwira chwilę się zastanawia: – Ja mam bardzo pogodne podejście do życia - tłumaczy. – Chciałabym starzeć się bez dostojeństwa. Mam prawo się mylić, śmiać, podchodzić do rzeczy z dystansem. 

 

Sąsiedztwo to wzajemna relacja

Być może autentyczność, którą prezentuje Elwira, przekonuje ją do zauważania innych, a być może inni zauważają ją dzięki jej usposobieniu.

– Pomagam sąsiadom. Staram się reagować na ich problemy - tłumaczy. – Im więcej się udzielam, tym bardziej czuję się potrzebna i spełniona. Czasem ktoś pomaga mi, sąsiedztwo to bowiem wzajemna relacja. Przywraca mi to wiarę w ludzi, kiedy czasem ona gdzieś mi ucieka. 

 

Program “Inicjatywy Sąsiedzkie” jest realizowany ze środów m.st. Warszawy. W latach 2021-2023 mieszkanki i mieszkańcy Warszawy zrealizowali z jego wsparciem 150 lokalnych projektów. Najbliższy nabór dla mieszkańców odbędzie się na przełomie II i III kwartału 2024 roku. Masz pomysł na działanie? Chcesz go zrealizować szybciej? Złóż wniosek o inicjatywę lokalną, skontaktuj się z najbliższym Miejscem Aktywności Lokalnej lub sprawdź bazę sprzętów do bezpłatnego wypożyczenia (portal Spółdzielnia).