null

Zakorzeń się w okolicy I Inicjatywy Sąsiedzkie 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Młoda mama z dwójką dzieci pozuje do zdjęcia, w tle wiosenny żoliborski park.
“Zakorzeń się w Żoliborzu” | Autor: Agata

Dzięki programowi Inicjatywy Sąsiedzkie każdy może zorganizować małe lokalne wydarzenie, działanie czy projekt. Ważne są relacje, które dzięki nim się tworzą. O swojej inicjatywie opowiada Agata z Żoliborza.

 

Zakorzeń się w Żoliborzu

– W metaforze o zakorzenieniu się na Żoliborzu, którą włączyłam do tytułu naszego projektu, chodziło mi stricte o naszą dzielnicę - opowiada Agata, pomysłodawczyni projektu “Zakorzeń się w Żoliborzu”, zrealizowanego w ramach „Inicjatyw Sąsiedzkich”. – Szukałam odpowiedniej nazwy, która by oddawała ducha tego, co chciałam zrobić dla moich sąsiadów, co pozytywnie zagra i przyciągnie na nasze wydarzenie. 

To był drugi piknik sąsiedzki na osiedlu przy Krasińskiego, pierwszy Agata zorganizowała dwa lata temu na jesieni, a pomysł najwidoczniej spodobał się, bo sąsiedzi zachęcili ją do powtórzenia wydarzenia. 

– Odkąd przeprowadziłam się tutaj, poczułam, że znalazłam swoje miejsce na ziemi - wyznała.– Od samego początku mieszkańcy tego miejsca wydawali mi się sympatyczni, ale równocześnie zauważyłam, że się zupełnie nie znają i przez to naturalnie nie darzą siebie zaufaniem. A przecież łączy nas to, że wybraliśmy to miejsce na życie.  

Potencjał sąsiedzkich wspólnot w wielkim mieście jest często utajony. Codzienne i zwyczajne funkcjonowanie mieszkańców osiedla czy kamienicy, mijających się bez słowa na korytarzu i patio, czeka na impuls by wypchnąć je z utartych kolein anonimowości. To niewielkie działanie często okazuje się niespodziewanie pozytywnie odebrane i prawie jakby oczekiwane.

Na przekór sąsiedzkiej anonimowości

– Uwierało mnie, że nie znamy się, a przecież niejednokrotnie żyjemy obok siebie bliżej niż z naszymi krewnymi, których widujemy o wiele rzadziej. Przy sporadycznych kontaktach odkrywałam, że ci anonimowi ludzie wokół mnie są niesamowicie inspirujący, mają doświadczenie i wiedzę, którą mogliby się podzielić. - kontynuuje Agata. – Żal mi było tej nieodkrytej i nie zbudowanej wspólnoty wiedzy i doświadczeń.

Kiedy chcemy coś zrobić dla innych, warto zaopatrzyć się w pomocną dłoń. Wespół w zespół można zmóc przeszkodę, raźniej jest przenosić jeżeli nie góry, to chociażby meble potrzebne na sąsiedzki piknik.– Akurat kiedy organizowałam pierwszy piknik spodziewałam się dziecka. - wspomina Agata. – Ogłosiłam na naszej sąsiedzkiej grupie facebookowej, że można dołączyć do organizacji wydarzenia. Zgłosił się m.in. sąsiad Wiktor, który bardzo mi pomógł, poświęcając swój czas i samochód, żeby przetransportować materiały i wyposażenie potrzebne do zorganizowania pikniku. Przy drugiej edycji wydarzenia, od razu wiedziałam, że na Wiktora mogę liczyć.

Czy łatwo namówić sąsiadów na udział we wspólnym wydarzeniu? – To dzięki moim sąsiadom całe spotkanie się udało. - podsumowuje Agata. – Cieszę się, że zdecydowali się przyjść, bo bardzo miło spędziliśmy razem czas i więcej osób kojarzy się teraz z imienia. Spotkanie doszło do skutku między innymi dlatego, że znalazły się osoby, którym zależy by się wspólnie lepiej poznać i pogłębić sąsiedzkie więzi. 

Organizując wydarzenie dla swoich sąsiadów w Warszawie jest szereg możliwości i sprawdzonych koncepcji, jak można to zrobić i uzyskać wsparcie. Agata skorzystała z pomocy żoliborskiego Miejsca Aktywności Lokalnej. 

– Informację o „Inicjatywach Sąsiedzkich” znalazłam na Facebooku. - wyjaśnia. – Zobaczyłam ogłoszenie o spotkaniu w żoliborskim MAL na ul. Marii Kazimiery. Kiedy tam poszłam, spotkałam zaangażowanych ludzi, którym chce się działać i robić coś dla otoczenia. - wspomina. – Pomyślałam, że nie jestem sama i że dam radę to zorganizować! Dostałam ogromne wsparcie z MAL-u i od jego koordynatorki Anuszy - mówi Agata. – Anusza jako doświadczona działaczka społeczna, bardzo pomogła nam przy organizacji pikniku, była też jego aktywną uczestniczką.

Sąsiedzka społeczność w działaniu

– Rano, w dniu pikniku, padał nieprzerwanie deszcz, co było spełnieniem moich najgorszych obaw. Niektórzy sugerowali mi, abym wydarzenie odwołała, ale na szczęście zdecydowałam się na inny pomysł – przenieśliśmy całe wydarzenie tymczasowo na korytarz przy wejściu do budynku. - wspomina. – Atmosfera była nadal świetna, a przygotowane atrakcje przyciągnęły sąsiadów. Imprezę zaczęliśmy na mini powierzchni na korytarzu (malowanie buziek dzieci, modelowanie balonów), a potem – jeszcze zanim się do końca rozpogodziło - wspólnie przenieśliśmy się na nasze patio, gdzie odbyły się zajęcia zorganizowane przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą pobliskiej Akademii Pożarniczej.

– W każdej społeczności sąsiedzkiej jest ktoś, kto ma jakieś unikatowe doświadczenie.

Na naszym pikniku udało nam się zorganizować na przykład warsztaty śpiewu, bo okazało się, że mieszka u nas Pani Julita – wieloletnia pedagog i nauczycielka muzyki - mówi Agata. – Sąsiadka Ania zorganizowała warsztaty architektoniczne, polegające na tworzeniu wspólnej makiety naszej okolicy z plasteliny, krepiny i papierowych pudełek dla dzieci. Pozostali sąsiedzi przynieśli pyszne domowe wypieki, które umiliły nam wspólnie spędzony czas. W ramach „Zakorzeń się w Żoliborzu” zaprosiliśmy też gościa – pana Roberta Lipkę, który opowiedział nam różne ciekawostki o Żoliborzu.

Jak zorganizować wydarzenie z sąsiadami? Kilka porad.

Agata ma już doświadczenie w organizacji sąsiedzkiego wydarzenia i z chęcią się nim dzieli.
– Jeśli ktoś rozważa organizację podobnego wydarzenia, to bardzo polecam. Sugeruję znalezienie zespołu do wspólnej organizacji takiego spotkania. Jedna osoba może przygotować grafikę i poprowadzić komunikację z sąsiadami, inna może zająć się koordynacją atrakcji, a kolejna logistyką oraz dokumentacją fotograficzną.

Praca w zespole ułatwia pogodzenie organizacji takiego wydarzenia z życiem prywatnym, a dodatkowo sama praca nad piknikiem to doskonała okazja do bliższego zapoznania się z sąsiadami. 

Warto rozejrzeć się za wsparciem dla pomysłów sąsiedzkich

– Dla tych, którzy wcześniej nie mieli doświadczenia w organizowaniu wydarzeń, gorąco polecam skontaktowanie się z najbliższym Miejscem Aktywności Lokalnej, gdzie bardziej doświadczone osoby mogą pomóc w organizacji naszego spotkania z sąsiadami.

Warto podzielić się swoim pomysłem w internetowej grupie sąsiedzkiej. Być może znajdzie się ktoś chętny do koordynacji takiego wydarzenia, dzięki czemu już niedługo poznacie lepiej swoich sąsiadów i miło spędzicie czas. Wszystkim życzę owocnej współpracy i udanego spotkania!

 

Program “Inicjatywy Sąsiedzkie” jest realizowany ze środów m.st. Warszawy. W latach 2021-2023 mieszkanki i mieszkańcy Warszawy zrealizowali z jego wsparciem 150 lokalnych projektów. Najbliższy nabór dla mieszkańców odbędzie się na przełomie II i III kwartału 2024 roku. Masz pomysł na działanie? Chcesz go zrealizować szybciej? Złóż wniosek o inicjatywę lokalną(otwiera się w nowej karcie), skontaktuj się z najbliższym Miejscem Aktywności Lokalnej(otwiera się w nowej karcie) lub sprawdź bazę sprzętów do bezpłatnego wypożyczenia (portal Spółdzielnia(otwiera się w nowej karcie)).