null

Wakacje po sąsiedzku I Garażówki i wymianki... wymianki i garażówki...

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Książki i drobiazgi wyłożone na chodniku podczas wyprzedaży garażowej
Garażówka | Autor: Rafał Motyl

Co to jest garażówka? Co to jest wymianka? Słownik pojęć sąsiedzkich wyjaśnia te dwa bliskie sobie, ale nie tożsame, pojęcia.

Garażówki

Jeżeli będąc w Warszawie traficie na zbiorowisko rozmawiających ze sobą ludzi w kolorowym otoczeniu bibelotów, ubrań i drobnych rzeczy domowego użytku, rozłożonych na kartonach albo prowizorycznych stołach, to najprawdopodobniej staliście się świadkami sprzedaży garażowej, popularnie zwanej “garażówką”.

Warszawskie garażówki są coraz popularniejsze. Niektóre mogą być naprawdę wielkie, inne zupełnie małe. Jedne pojawiają się i znikają, inne organizowane są nawet kilkanaście razy w roku i gromadzą setki zainteresowanych - mieszkańców Warszawy, danej dzielnicy, najbliższych sąsiadów.

Garażówka jest jak dawne targowisko, tylko odtworzone w wielkomiejskiej przestrzeni. Targowiska od wieków, oprócz funkcji handlowej, spełniały funkcje społeczne. Spotkaniom przekupniów i klientów towarzyszyły plotki, wymiana informacji oraz poznawanie się ludzi i nie inaczej jest ze współczesnymi sąsiedzkimi wyprzedażami garażowymi w Warszawie: ich głównym celem jest samo spotkanie mieszkańców, a przy okazji za małe pieniądze można upolować jakąś wyjątkową rzecz i sprawić, by zyskała nowe życie, zamiast skończyć sromotnie w koszu na śmieci.  

Na garażówce możesz bowiem nic nie sprzedać, sprzedać trochę albo sprzedać wszystko, ale na pewno nic na niej nie stracisz. To integrujące mieszkańców i przełamujące bariery społeczne wydarzenie, podczas którego możesz poznać swoich bliższych i dalszych sąsiadów.

Sprawdź warszawskie garażówki za pomocą poniższych linków:


Wymianki

Barter jest stary jak ludzkość, a na warszawskich podwórkach i skwerach wciąż przeżywa swoje wielkie chwile. Warszawiacy wymieniają się rzeczami, a przy okazji komplementami i uwagami o najbliższym otoczeniu.

Łatwo pomylić z garażówkami, ale na wymianki nie musisz zabierać gotówki, a co najwyżej jakieś “fanty” wyciągnięte z szafy, bądź zdjęte z półek i odkurzone. Tak, abyś sam czuł, że są wartościowe. Wymianka polega bowiem na przekazywaniu drogich nam niegdyś rzeczy w inne ręce, dlatego czasem wymaga także pewnego wysiłku emocjonalnego. Na wymianie możesz więc targować się i dyskutować.

Jak w wielu aktywnościach sąsiedzkich, wymianki służą spotkaniom z mieszkańcami Twojego najbliższego otoczenia. Daj więc szansę swoim sąsiadom i wymień się rzeczami, zamień z parę słów i przekonaj się, że wymianki to wyższy poziom przyjemności dawania i otrzymywania. 

Wymiana niejedno ma imię. Szukaj wymianek sąsiedzkich w linkach poniżej. Zgłaszajcie nam też wymianki planowane przez Was albo przez Waszych znajomych - z chęcią wspomnimy o nich w naszym serwisie.

Poniżej znajdziesz informacje o warszawskich wymiankach: