null

Warszawskie MAL-e inspirują Stalową Wolę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Uczestnicy wizyty studyjnej pozują do zdjęcia. Kilkanaście osób.
Autor: Stowarzyszenie „Strefa Spotkań”

Liderzy ze Stalowej Woli, którzy na co dzień prowadzą Miejsce Aktywności Lokalnej „Strefa Spotkań” odwiedzili warszawskie Miejsca Aktywności Lokalnej.

Wizyta studyjna

Stowarzyszenie „Strefa Spotkań” ze Stalowej Woli odwiedziło warszawskie Miejsca Aktywności Lokalnej. Wizyta studyjna miała na celu poszerzenie horyzontów, poszukiwanie inspiracji do działań oraz promocji dobrych praktyk, a także wymianę doświadczeń oraz poznanie specyfiki pracy i funkcjonowania różnych miejsc otwartych w Warszawie.

Liderzy ze Stalowej Woli na co dzień prowadzą Miejsce Aktywności Lokalnej „Strefa Spotkań”, w którym działają strefy tematyczne, np. „Strefa Rękodzielnicza”, „Kawiarenka językowa”, „Strefa Młodych” czy "Strefa Gier Planszowych i Karcianych".

Goście odwiedzili w Warszawie m.in. Centrum Wielokulturowe, MAL Samogłoska, Miejsce Akcji Paca, Współdzielnik, MAL w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, Pałacyk Konopackiego. Klubokawiarnię Jaś i Małgosia. Od animatorek i animatorów tych miejsc mieli okazję dowiedzieć się, jak w Warszawie funkcjonuje wolontariat, jak pozyskiwani są nowi wolontariusze i co robić, aby zatrzymać tych, którzy bezinteresownie pomagają od lat.

Wróciliśmy z ogromną ilością nowych doświadczeń, zawarliśmy znajomości i bardzo dużo się od siebie wzajemnie nauczyliśmy – mówią liderzy.

 

Warszawa inspiruje

To nie pierwsza wizyta studyjna w Warszawskich MAL-ach. Od 2017 roku Warszawa co najmniej kilka razy w roku przyjmuje urzędy, organizacje i grupy nieformalne, które prowadzą lub przymierzają się do prowadzenia miejsc otwartych na pomysły i działania sąsiedzkie mieszkańców i mieszkanek.

Warszawska sieć MAL liczy obecnie ponad 100 miejsc we wszystkich dzielnicach miasta. Animacją sieci i wspieraniem tworzenia i prowadzenia MAL-i zajmuje się Centrum Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy.

Co roku, od 2017 r., organizowana jest także ogólnopolska konferencja Miejsca Otwarte, której celem jest wymiana doświadczeń i podnoszenie kompetencji instytucji i osób prowadzących takie miejsca. Materiały ze wszystkich edycji konferencji można znaleźć na stronie miejscaotwarte.pl