null

Poczuj się u siebie – na prawym brzegu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwaj młodzi mężczyźni muzykują na ulicy Stalowej. Po lewej stronie tabliczka zachęcająca do odwiedzenia NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej.
Kolędowanie na Stalowej - inicjatywa sąsiedzka na Pradze-Północ zorganizowana dzięki minigrantowi z projektu "U nas na prawym brzegu". | Autor: Fundacja Zwalcz Nudę

Od sierpnia 2021 roku Fundacja Zwalcz Nudę realizuje projekt „U nas – na prawym brzegu” w ramach konkursu "Prowadzenie sąsiedzkich działań animacyjnych na obszarze Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka objętych Zintegrowanym Programem Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r". Projekt jest realizowany do końca roku 2022. Jego głównym działaniem jest Program Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich.

Integracja na... spacerze

W ramach projektu odbył się już szereg działań integrujących i animujących zarówno „starych”, jak i „nowych” mieszkańców i mieszkanki Pragi-Północ i Pragi-Południe.

Za nami trzy spacery z przewodnikiem – po Starej Pradze, Nowej Pradze i Kamionku, podczas których mieszkańcy nie tylko mieli okazję poznać nieznane wcześniej fakty o swoim sąsiedztwie, ale także podzielić się swoimi doświadczeniami, prywatnymi historiami i anegdotami.

W listopadzie odbyła się także gra miejska „Akcja Aktywizacja!” na Starej Pradze, w ramach której mieszkańcy wcielali się w role różnych sąsiadów i rozwiązywali wspólny sąsiedzki problem. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęliśmy także nabór do konkursu „Spacer po mojej Pradze”, w którym każdy może zgłosić swoją ulubioną trasę spacerową po Starej, Nowej Pradze lub Kamionku, a w kolejnym etapie – poprowadzić taki spacer. Nagrodą główną w konkursie jest lot awionetką nad Warszawą dla trzech osób, przewidzieliśmy także szereg nagród dodatkowych. Nabór trwa do końca lutego 2022 r.

Wspieramy inicjatywy sąsiedzkie

Głównym działaniem projektu jest „Program Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich”, na który w obu latach prowadzenia projektu przeznaczonych jest łącznie 50 000 zł.

– Na początku obawialiśmy się, czy uda nam się zachęcić mieszkańców do udziału w Programie, jednak dzięki zaangażowaniu Rady Programowej, którą powołaliśmy na cele projektowe, a także skutecznej kampanii informacyjnej, zainteresowanie Programem Wsparcia przerosło nasze oczekiwania.

– mówi Oliwia Kujawa, koordynatorka projektu.

W pierwszych dwóch naborach w 2021 roku (październikowym i listopadowym) zgłoszono czternaście inicjatyw. Komisja oceniająca, składająca się z przedstawicielki Fundacji Zwalcz Nudę oraz przedstawiciela Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, zdecydowała o wsparciu dwunastu z nich, rozdysponowując tym samym połowę puli środków, czyli 25 000 zł.

W ramach naboru więc mieszkańcy i mieszkanki mogły w międzypokoleniowym gronie przygotowywać ekologiczne kosmetyki, zazieleniali i sadzili rośliny na podwórkach przy ulicach Grochowskiej, Jagiellońskiej i Brechta, zamalowywali obraźliwe i rasistowskie hasła na budynkach przy ulicy 11 Listopada. Odbyły się także sąsiedzkie spotkania świąteczne – na bazarze Rogatka, przy ulicy Szwedzkiej, Stalowej i Dąbrowszczaków. Nie zabrakło także działań proekologicznych, takich jak przyrodnicze międzypokoleniowe spacery nad Wisłą połączone ze zbieraniem śmieci, a także sportowych – rodzinnych rozgrywek w ultimate frisbee.

Ze względu na pandemię na realizację czeka także edukacyjna inicjatywa kierowana do uczniów szkół podstawowych na Kamionku. Jej ideą jest zachęcenie młodzieży do włączania się w sprawy dotyczące ich własnej okolicy.

Łącznie w wydarzeniach wzięło udział kilkaset „starych” i „nowych” mieszkańców i mieszkanek Starej, Nowej Pragi oraz Kamionka.

To nie koniec, bo w 2022 kontynuujemy nabory w "Programie Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich". Za nami nabór styczniowy, w ramach którego realizowane będą warsztaty rękodzielnicze na Kamionku, sąsiedzkie upiększanie ulicy Groszowickiej, ćwiczenia gimnastyczne dla seniorów i seniorek z ulicy Stalowej, a także kontynuacja cieszących się niemałą popularnością zajęć z frisbee. Kolejne nabory przewidziane są do 20 marca oraz do 20 maja 2022 roku, formularz zgłoszeniowy jest prosty i intuicyjny, dostępny na stronę www.zwalcznude.pl.

Poczuj się u siebie – na prawym brzegu

Oprócz kontynuacji Programu Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich na 2022 rok planowane są kolejne dwie gry miejskie – na Nowej Pradze oraz na Kamionku, a także wspólny piknik sąsiedzki, który prawdopodobnie odbędzie się we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 73 przy ulicy Białostockiej. Na ten rok planujemy także premierę społecznego pisma mieszkańców Starej, Nowej Pragi i Kamionka pt. „Bazar” oraz finał konkursu spacerowego.

Więcej informacji o działaniach i projekcie „U nas – na prawym brzegu” znajdziecie na stronie www.zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę.