null

Twarze sąsiedztwa: Dobre sąsiedztwo to obecność [Wioletta]

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wioletta Mosica
Autor: W. Mosica

O emocjach płynących z działania dla sąsiadów i z sąsiadami opowiada Wioletta.

Dobre sąsiedztwo to dla Ciebie.... 

 

Na to pytanie potrzebuję chwili refleksji... Bowiem sąsiad, taki dobry, to w pewnym sensie jednocześnie ktoś z kim można porozmawiać, zaczepić na korytarzu, aby móc wymienić się poglądami, porozmawiać o ważnych i mniej ważnych rzeczach, ale także to ktoś, kto mimo wszystko czuwa, gdy dzieje sie coś z nami, czy z naszym dobytkiem. I myślę, że dobre sąsiedztwo, to jednoczenie okazja do rozmowy, ale też reakcji, gdy dzieję się krzywda. To możliwość pomocy,  wsparcia, rozmowy oraz najistotniejsze - obecności.

 

Jakie jest Twoje ulubione sąsiedzkie działanie, które zorganizowałaś? 

 

Moich inicjatyw sąsiedzkich było bardzo dużo. Ciężko wyszczególnić, ktore z nich było ulubione, bo wspominanie ich wszytskich to niesamowite przeżycie. Jako pierwsze, przychodzi o niesieniu pomocy przrz 11 lat w ochotniczej straży pożarnej. To również zajęcia dla dzieci i młodzieży z tańca i pierwszej pomocy, wsparcia bezdomnych – w czasie zimy robiłam zupę i herbatę, które roznosiłam wraz z Policją po pustostanach, udzielając również pierwszej pomocy przedmedycznej.

W ostatnim czasie wielkim zainteresowaniem cieszyły się moje zajęcia z produkcji świec sojowych w MAL-u, w których udział brali mieszkańcy w każdym wieku, a dzięki temu rosła integracja sąsiedzka.  Wymienić jedno działanie - to jakby nie wymienić nic. 

 

 

Co Ci dają sąsiedzkie działania?

 

Satysfakcję  z obserwowania uśmiechniętych i niesamowicie wdzięcznych twarzy. Widok szczerej wdzięczności, radości, zadowolenia. To chyba najlepsze, co można dać od siebie drugiemu człowiekowi. Emocje, które towarzyszą podczas niektórych spotkań są na prawdę ogromne. Są łzy  poruszenia, radość, wdzięczność, szczęście, zadowolenie... Dostając taki emocjonalny zwrot nie trzeba oczekiwać więcej.To wystarczy by wiedzieć, że to co się robi jest dobre.

 

W jakiej dzielnicy działasz?

 

Od wielu lat wspieram dzielnicę Włochy i Ursus, a od niedawna mam zaszczyt wspierać działania w MAL-u we Włochach.