null

Twarze sąsiedztwa: Duma, że nasi sąsiedzi dokonali czegoś niesamowitego [Małgosia]

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Małgosia K.
Autor: M.K.

O nauce z sąsiedzkich działań i uczuciu spełnienia opowiada Małgosia z Pragi-Północ.

Dobre sąsiedztwo to dla Ciebie...

Ludzie szanujący siebie nawzajem, ich prywatność, przekonania i styl życia. To Sąsiedzi, którzy otwarcie ze sobą się komunikują, wspólnie pracują nad różnymi inicjatywami i których cechuje otwartość i akceptacja na nowych mieszkańców i nowe doświadczenia.

 

Jakie jest Twoje ulubione sąsiedzkie działanie, które zorganizowałaś? 

 

Moje ulubione działanie to niewątpliwie „Moc Włóczki na Szmulkach” – wielomiesięczny projekt artystyczny, który na stałe zagościł w przestrzeni publicznej Szmulowizny. Moc włóczki to nie tylko ubrana we włóczkę mała architektura przy ulicy Kawęczyńskiej - to dziesiątki godzin planowania, wiele miesięcy spotkań, warsztatów i prac domowych. To szukanie środków finansowych, materiałów oraz motywacji dla siebie i sąsiadów.

 

Co Ci dają sąsiedzkie działania?

 

Organizacja działań sąsiedzkich, wbrew pozorom zawsze jest wyzwaniem, ale zawsze przynosi mi wiele przyjemności. Widok, zaangażowanych zmobilizowanych i zmotywowanych sąsiadów do wspólnego działania powoduje, że zmęczenie czy negatywne emocje ustępują pod naporem pojawiającego się uczucia spełnienia i satysfakcji z efektów własnych działań. Pojawia się też duma, że to właśnie nasi sąsiedzi dokonali czegoś niesamowitego, że mogłam być dla nich inspiracją i co najważniejsze, że dałam radę ogarnąć tą międzypokoleniową grupę złożoną z różnych emocji, oczekiwań oraz pomysłów. Sąsiedzkie działania to również niekończąca się nauka dla mnie, to test dla mojej wytrwałości i determinacji. Te wszystkie pozytywne emocje tak silnie zostają w głowie, że nawet jak pojawia się myśl, by zrobić dłuższą przerwę, to nie wiadomo skąd pojawia się kolejny pomysł, i jak to mówią: jest „pozamiatane”. 

 

W jakiej dzielnicy i rejonie działasz/udzielasz się?

 

Szmulowizna na Pradze-Północ. Działam w “Moich Szmulkach”– nieformalnej grupie sąsiedzkiej pozostałej po zakończonym w 2021 roku projekcie Domu Sąsiedzkiego.

Dziękujemy za rozmowę!