null

Tu jesteśmy aktywni I Inicjatywy Sąsiedzkie 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna w sile wieku na scenie z gitarą w trakcie sąsiedkziego koncertu.
Inicjatywy Sąsiedzkie. Seniorzy śpiewają w Wesołej. | Autor: E. Maciej

Dzięki programowi Inicjatywy Sąsiedzkie każdy może zorganizować małe lokalne wydarzenie, działanie czy projekt. Ważne są relacje, które dzięki nim się tworzą. O swojej inicjatywie opowiada Edward z Wesołej.

 

Dla śpiewania warto żyć

Kiedy śpiewa “Pieśń gruzińską” Okudżawy, Edward Maciej Barański czuje się spełniony. – To jest piosenka bliska mojemu sercu. - wyjawia. Jego tenor wypełnia salę Centrum Aktywności "Na Spokojnej" - Ośrodka Pomocy Społecznej w Wesołej, kiedy ze sceny intonuje ... “ bo doprawdy, czyż warto inaczej na ziemi tej żyć?”. To w zasadzie pytanie retoryczne, gdyż w wesołowskim Centrum Aktywności śpiewanie stało się tak popularne, że koncerty seniorów organizują tu co kilka miesięcy, mniej więcej raz na kwartał. Odbywają się po wielu tygodniach ćwiczeń i prób, w trakcie zajęć prowadzonych przez p. Natalię Kowalenko.

Tremy już nie mają

 

Spotykają się raz w tygodniu na dwugodzinnych zajęciach w wesołowskim Centrum Aktywności "Na Spokojnej". – Koncert to finał kilkumiesięcznych zajęć przygotowujących do śpiewu, który realizujemy pod okiem profesjonalnej nauczycielki trenerki śpiewu - mówi Edward Maciej. – Naszą grupę prowadzi pani Natalia Kowalenko, sama będąca zawodową śpiewaczką. Każdy przygotowuje swój własny repertuar, w którym czuje się dobrze. Ja, oprócz śpiewania, zajmuję się również oprawą techniczną, nagłośnieniem i przygotowuję podkłady muzyczne dla solistów - opowiada.

– Mniej więcej co trzy miesiące robimy koncert dla publiczności. - kontynuuje. – Do Centrum Aktywności na ulicę Spokojną przychodzi na niego około 50-60 osób. Tremy już nie mamy. Czasem, kiedy do grupy trafia nowa osoba, przez pewien czas odczuwa coś w rodzaju dyskomfortu. Ale Natalia pewnie prowadzi grupę - zapewnia Edward Maciej.


W Ośrodku są też inne zajęcia -  takie, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ale Edwarda Macieja i jego grupę chwyta śpiew.

– Na próby przychodzi około 10 osób - solistów. Śpiewamy piosenki z popularnego repertuaru, a moją osobistą jest “Pieśń gruzińska” Okudżawy - wyjawia i dodaje, że podczas zajęć korzystają też zdrowotnie: – Poza nauką śpiewu mamy też sporo ćwiczeń oddechowych.

 

Inicjatywy Sąsiedzkie wspierają oddolne działania w Wesołej


Edward Maciej śpiewa w grupie solistów, ale pani Natalia prowadzi również chór. Środki na zajęcia pochodzą z miejscowego OPS, ale nie zawsze starcza ich na kontynuację zajęć. – Kiedy brakuje pieniędzy na pensję dla nauczycielki - trenerki, szukamy sponsorów albo grantów. - wyjaśnia Edward. Tak odkrył Inicjatywy Sąsiedzkie. – To nie były duże pieniądze, ale udało się zrobić z nich kolejny cykl zajęć i dać koncert - wyjaśnia. 

To nie pierwszy raz, kiedy pieniądze z Inicjatyw Sąsiedzkich aktywizują mieszkańców Wesołej. Wcześniej środki poszły m.in na realizację treningów pamięci dla seniorów, na program „Melodia życia” oraz na senioralne spotkania w Centrum Aktywności przy kawce. Przy czym zdobycie pieniędzy na Inicjatywy Sąsiedzkie nie wymaga dużego wkładu.

– Formalności są po prostu błahe - twierdzi pan Edward Maciej. 

Poza wymiernymi efektami projektu są również te nie mniej ważne.

– W śpiewaniu dobre jest poczucie zadowolenia, czas wypełniony muzyką i pasją, a przede wszystkim to, że nie trzeba siedzieć samemu w domu. – tłumaczy Edward Maciej  Barański. – Tu jesteśmy aktywni, tu na nas liczą. 

 

Program “Inicjatywy Sąsiedzkie” jest realizowany ze środów m.st. Warszawy. W latach 2021-2023 mieszkanki i mieszkańcy Warszawy zrealizowali z jego wsparciem 150 lokalnych projektów. Najbliższy nabór dla mieszkańców odbędzie się na przełomie II i III kwartału 2024 roku. Masz pomysł na działanie? Chcesz go zrealizować szybciej? Złóż wniosek o inicjatywę lokalną, skontaktuj się z najbliższym Miejscem Aktywności Lokalnej lub sprawdź bazę sprzętów do bezpłatnego wypożyczenia (portal Spółdzielnia).