null

Weź udział w otwartym szkoleniu i działaj lokalnie! [20.05]

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Po wspólnym sadzeniu roślin ustawiono tabliczkę z informacją o zrealizowaniu projektu w ramach inicjatywy lokalnej

Masz pomysł na lokalne działanie? Szukasz pomysłu, jak je zrealizować i sfinansować? Weź udział w jednym z planowanych szkoleń z inicjatywy lokalnej lub "zamów" szkolenie w Twojej okolicy.

Co to jest inicjatywa lokalna?

Inicjatywa lokalna to sposób na zrealizowanie lokalnego działania np. pikniku sąsiedzkiego, ogródka społecznościowego, czy otwartych warsztatów. Mieszkańcy (min 2 osoby) opisują swój pomysł i to, jak mogą się społecznie w niego zaangażować. Dają także znać urzędowi czego im brakuje np. sprzetu, materiałów, usług. 

Taki wniosek o inicjatywę lokalną można złożyć w dowolnym momencie roku, nie ma limitu wnioskowanych kosztów. Pozytywnie oceniony wniosek jest realizowany w partnerskiej współpracy mieszkańcy – urząd.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu z inicjatywy lokalnej?

Podczas ok. 2-godzinnego szkolenia prowadzące z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy tłumaczą ogólne zasady inicjatywy lokalnej i pomagają przekuć pomysł we wniosek.

Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy zaskakują nas swoją aktywności i pomysłowością. Praktycznie na każdych warsztatach rodzi się nowy pomysł na inicjatywę lokalną. Cieszy nas, że sami chcą działać dla swojej okolicy. Zapraszamy – zachęca Dorota Głażewska z Urzędu m.st. Warszawy. 

Szkolenia chwalą też sami mieszkańcy:

- Pomysł na integrującą i ciekawą inicjatywę lokalną narodził się już wcześniej, ale to właśnie dzisiaj [na szkoleniu z inicjatywy lokalnej] okazało się, jak należy prawidłowo napisać projekt. Prace ruszyły! Trzymajcie kciuki – zachwalają sąsiadki z Ursynowa, które spotkały się na szkoleniu w MAL Lokajskiego.

Kiedy odbędą się najbliższe szkolenia z inicjatywy lokalnej w Warszawie?

Szkolenia są otwarte, nie trzeba się na nie zapisywać. Najbliższe szkolenie odbędzie się:

w poniedziałek 20 maja o godz. 18.00 pod wiatą na Plaży Romantycznej (ul. Rychnowska).

W ostatnim czasie szkolenia odbyły się m.in. w Bielańskim Integratorze Przedsiębiorczości, MAL-u Surma na Ochocie i MAL-u Lokajskiego na Ursynowie.

Jak “zamówić” szkolenie z inicjatywy lokalnej?

Chcesz, by następne szkolenie odbyło się w Twojej okolicy? Napisz do nas: inicjatywa@um.warszawa.pl Ustalimy dogodny termin i miejsce spotkania.

Szkolenia są bezpłatne i odbywają się w ramach działań promocyjnych inicjatywy lokalnej.

Jeśli masz już pomysł i chcesz go skonsultować możesz także skontaktować się z dzielnicowym koordynatorem/dzielnciową koordynatorką inicjatywy lokalnej – ich listę znajdziesz na tej stronie.

Daj się zainspirować

Jakie inicjatywy lokalne zrealizowali już mieszkańcy i mieszkanki Warszawy? Sprawdź i zainspiruj się! Potańcówka i spacerownik na Sadybie, zajęcia biegowe w Wawrze, lokalny piknik na Muranowie.

Posłuchaj, co o inicjatywie mówią mieszkanki z Bielan i Pragi-Południe (video) >>

Czy inicjatywa lokalna to to samo, co Inicjatywy Sąsiedzkie?

Nie.

Inicjatywa lokalna to ustawowe narzędzie współpracy mieszkańców i urzędu. Wnioski można składać cały rok, nie ma limitu czasu trwania.

Inicjatywy Sąsiedzkie to projekt finansowany przez Urząd m.st. Warszawy, dzięki któremu mieszkańcy mogą otrzymać wsparcie organizacyjne i finansowe (kilkaset złotych) na wspólne lokalne działanie. Nabory odbywają się zwykle dwa razy w roku. Najbliższy planowany jest na przełom czerwca i lipca br.

Mieszkańcy zgromadzeni w ogrodzie MALu Samogłoska, rozmawiający ze sobą, jedzący i pijący, podczas wydarzenia "Dzień Ziemniaka" zrealizowanego w ramach inicjatywy lokalnej.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Jedna kobieta układa kompozycję z kwiatów. Na stole są kwiaty, bukiety. Trzy panie siedzą, dwie stoją i obserwują, jak się wykonuje bukiety.
Na ławce siedza trzy osoby trzymając tablice z napisami: bez ławki nie ma podwórka, wzorowa sąsiadka, jestem z muranowa. Nad ławką widnieje napis “Ławka na jeden dzień”