null

Spotkanie sieciujące warszawskich partnerstw tym razem na Stegnach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grupa kilkunastu osób siedzi na krzesłach w kręgu i ogląda prezentacje
Autor: Wojciech Wójtowicz

Spotkanie sieciujące warszawskich partnerstw tym razem na Stegnach

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie BORIS, które na zlecenie m.st. Warszawy sieciuje warszawskie partnerstwa lokalne. Dzięki spotkaniom przedstawiciele i przedstawicielki warszawskich partnerstw mogą się poznać, wymienić doświadczeniami i inspiracjami.

Gospodarzem październikowego spotkania było Partnerstwo Nasze Stegny, które w tym roku obchodzi  Jubileusz 10-lecie istnienia.

 

Stegny – osiedle podzielone

Osiedle Stegny terytorialnie dzieli się na trzy części:  Stegny Południe, Stegny Północ i Stegny Rożek. Cały ten obszar jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyka, ale jest jeszcze teren za ulicą Sikorskiego, gdzie powstały nowe osiedla i one są wspólnotowe.

Ulice na Stegnach dużo znaczą, bo są takimi granicami. Od zawsze była kwestia „przełomu” między ulicą Bonifacego (Północ-Południe), z jednej strony mieszkają głównie ludzie starsi, z drugiej młodzi ludzie z dziećmi. Taką ulicą, która dzieli stary teren Stegien od nowych bloków jest ulica Sikorskiego.

„Chcieliśmy przełamać myślenie o odrębności, spowodować, aby mieszkańcy w różnym wieku poznali się, zaangażowali we wspólne działania na rzecz osiedli, zintegrowali” – mówi Beata Owczarek z Partnerstwa Nasze Stegny. Kilkanaście osób – mieszkańców, przedstawicieli organizacji, instytucji i lokalnego biznesu łączy jeden cel: realizacja konkretnych działań na rzecz rozwoju społecznego osiedli. Poprzez wspólną pracę, łączenie zasobów i potencjału każdego z Partnerów od lat budujemy kulturę współpracy, tworzymy społeczną historię tego miejsca.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu,  to wtedy powstają konkretne plany działań partnerskich.

Partnerzy to: Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej, Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339 im. Raoula Wallenberga, Szkoła Podstawowa nr 400 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Warszawie, Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego, Sklep Papierniczy Zaczarowany Ołówek, Administracja Stegny Południe, Studio Pasji, GT Trans – transport medyczny, Pracownia Kaliente, Circus Maximus, Foodie shop, Fundacja Esti Bona, Akademia Młodego Sportowca 7, Stowarzyszenie Ośrodek Kultury Aktywne Stegny.

Dużym wspólnym wydarzeniem, mającym na celu integrację mieszkańców całych Stegien jest Stegniański Piknik Rodzinny STEGNALIA, który po raz pierwszy został zorganizowany w 2017 roku. Pomysłodawcą i aktywnym współorganizatorem jest ksiądz Proboszcz Parafii NMP Matki Miłosierdzia na ul. Św. Bonifacego 9.

Od 2021 roku organizowany jest Festiwal Wielu Kultur, który powstał w wyniku rozmów o obecności w codziennym życiu (w tym w szkołach) dzieci i rodzin z różnych części świata. W czasie dyskusji o zmieniającej się strukturze Stegien (w ostatnich czasach wprowadziło się na osiedla wiele rodzin ze wschodu) wyraźnie wybił się problem braku integracji już na poziomie szkolnym. Powstała z tego idea festiwalu, który da możliwość każdej narodowości pochwalenia się tym, co jest w niej cenne – tradycjami, potrawami, ludowymi zwyczajami, śpiewami, muzyką, a tym samym przełamania barier. W zeszłym roku festiwal miał formę wydarzenia online, ale nawet w takiej formie już coś „zaskoczyło”, w tym roku wydarzenie stacjonarne przerosło najśmielsze oczekiwania. Było pyszne jedzenie, wymiana zdań, śpiewy i wspólne tańce.

Krótka historia Partnerstwa Nasze Stegny

Partnerstwo powstało w 2012 roku. Jego celem było zaangażowanie do wspólnego działania na rzecz Osiedli jak najszerszej grupy mieszkańców i lokalnych podmiotów, wewnątrzpokoleniowa i międzypokoleniowa integracja mieszkańców. Przez tych 10 lat kształt partnerstwa się zmieniał. Do 2018 roku koordynatorem partnerstwa była Angelika Talarek, wtedy jeszcze ze Stowarzyszenia Aktywni dla Stegien, potem Fundacja Vocati. Spotkania partnerskie odbywały się w SP 212. Od 2018 roku wprowadziliśmy formułę spotkań u różnych partnerów, żeby się lepiej poznać, zobaczyć jak działamy. Koordynacja przeszła w ręce Ośrodka Kultury Aktywne Stegny (stowarzyszenie). Przez 10 lat zmieniali się również partnerzy, jedni odchodzili, drudzy przychodzili, choć są tacy, jak SP 212 i Zaczarowany Ołówek, którzy są w partnerstwie od jego początku.

Partnerska codzienność

Spotykamy się raz w miesiącu (pierwszy poniedziałek miesiąca) u różnych partnerów, choć ze względów lokalowych jest to najczęściej Szkoła Integracyjna 339, z niesamowicie ciepłą i przyjazną Panią Dyrektor Lidią Kumanek, lub Ośrodek Kultury Aktywne Stegny – mówi Beata Owczarek.

Bardzo ważną osobą w partnerstwie jest pani Krystyna Domalewska, aktywna mieszkanka Stegien, wrażliwa na sprawy społeczne i sprawy seniorów. To ona prowadzi w Ośrodku Kultury Aktywne Stegny Klub Seniora Optymiści i dba o dobrostan stegniańskich seniorów. Partnerskimi mediami społecznościowymi oraz stroną zajmuje się Jakub Tercz z Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Ogromne wsparcie daje Administracja Stegien Południe, która drukuje i wywiesza ogłoszenia na klatkach, aktywnie wspiera nas przy obsłudze wszelkich pikników (przewożenie sprzętów, rozstawianie namiotów, organizowanie ognisk i ich obsługa. Poza tym każdy z partnerów daje coś od siebie. Partnerstwo działa na zasadzie wzajemnego wsparcia i współpracy. Każdy zostawia tu cząstkę siebie, bo pracują dla wspólnego dobra i mamy wrażenie, że czerpią z tego radość.

Warto dodać, że bardzo cenne jest wsparcie Urzędu Dzielnicy Mokotów, bez którego nie byłoby tak szeroko zakrojonej działalności na rzecz mieszkańców.

Więcej o Partnerstwie Nasze Stegny na stronie: https://okas.pl/partnerstwo-nasze-stegny/ oraz https://www.facebook.com/NaszeStegny/.

 

Tekst przygotowany we współpracy z Beatą Owczarek z Partnerstwa Nasze Stegny, Jakubem Tercz z Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz Grażyną Gnatowską ze Stowarzyszenia  BORIS.