null

Wakacje po sąsiedzku I Śniadanie z sąsiadami

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jest wiele sposobów na to, żeby najważniejszy posiłek dnia był wyjątkowy. Na przykład przygotowując go wraz ze współmieszkańcami Twojego osiedla lub ulicy.

Ludzie i stoły z jedzeniem pod namiotem podczas Włochowskiego śniadania na trawie, lipiec 2023; fot. MAL we Włochach
Śniadanie sąsiedzkie, fot. MAL we Włochach


Do serc sąsiadów również można trafić przez żołądek - przekonują się o tym warszawskie wspólnoty i organizacje lokalne, coraz częściej decydując się na otwarte spotkania kulinarne, aby nie tylko posmakować potraw, ale również żeby znaleźć przepis na udane sąsiedztwo.Okazuje się przy tym, że śniadanie sąsiedzkie może być lekkie, wegańskie, pikantne, ale też: wielokulturowe, integracyjne, a właściwie jakie tylko chcecie. Najlepsze w tym jest to, że możecie je przygotować kiedykolwiek (zdarzają się nawet sąsiedzkie kolacje), bo kto potrzebuje pretekstu na dobre jedzenie? 

Najważniejszy posiłek dnia, wbrew obiegowemu porzekadłu, najlepiej spożywać wraz z innymi. Uniwersytet w Oxfordzie donosi, że wspólne spożywanie w lokalnej społeczności przedłuża życie i sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni ze swoich relacji z innymi. W Wielkiej Brytanii mają doświadczenie w tej materii: od lat w maju urządzany jest tam The Big Lunch - ogólnokrajowe sąsiedzkie spożywanie posiłków we wspólnotach lokalnych. 

Poniżej możecie podglądnąć i zainspirować się, jak śniadają ze sobą sąsiedzi w warszawskich wspólnotach lokalnych.