null

Sąsiedzkie atrakcje od ngo! [małe dotacje]

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: Fundacja Bullerbyn

Muzeum w bramie, wspólne spotkania w ogrodzie, spotkania dla psiarzy... i dużo więcej! Zobacz jak organizacje pozarządowe w ramach tzw "małych dotacji" wzmacniają integrację sąsiedzką i pomagają dostrzec lokalne potencjały.

Małe dotacje dla lokalności

Małe dotacje z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych to forma dofinansowania lub finansowania przez Miasto niedużych projektów organizacji pozarządowych. Projekty mogą trwać max. 90 dni, a kwota ich wsparcia przez Miasto to max. 10 tysięcy złotych.

W tym roku w ramach małych dotacji na rozwój wspólnot i społeczności lokalnych udało się (do)finansować 16 projektów. Zobacz efekty tych, które się już zakończyły i skorzystaj z tych, które jeszcze przed nami.

 

ZA NAMI

🐉 Smocza Parada

Tegoroczna Smocza Parada przeszła 25 maja w towarzystwie wielkiego, azjatyckiego smoka, ulicznej orkiestry dętej oraz świetnych kuglarzy! Smocza Parada to inicjatywa Partnerstwa Przepis na Muranów. We wspólnym, międzypokoleniowym przemarszu jedną z głównych ulic Muranowa wzięło udział mnóstwo mieszkańców i mieszkanek z całej Warszawy przebranych za smoki i inne zwierzęta. Zobacz relację >>

🌱 Festiwal sąsiedzki Agro-kultura

Fundacja Kraina przeprowadziła międzykulturowy i międzypokoleniowy festiwal sąsiedzki Agro-kultura wokół tematyki ogrodów społecznych, miejskiego ogrodnictwa oraz odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Sąsiedzi i sąsiadki mogli wspólnie spędzić czas i pracować w ogródku społecznym, powstałym w Parku Morskie Oko. Zobacz relację >>

🧶 Moc włóczki na Szmulkach

Szydełkowe słupki wróciły na warszawską Pragę! Dziergane sweterki powstały w ramach warsztatów sąsiedzkich prowadzonych w Punkcie dla Pragi przez Stowarzyszenie “Porozumienie dla Pragi”. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy mogą podziwiać te wyjątkowe rękodzieła przy ul. Kawęczyńskiej na Pradze Północ. Zobacz zdjęcia i dowiedz się więcej >>

🌾 Spotkajmy się w ogrodzie

Rośliny towarzyszą nam przez całe życie, a seniorzy są najbardziej doświadczonymi ogrodnikami. "Spotkajmy się w ogrodzie" to cykl zielonych spotkań, przede wszystkim dla seniorów i seniorek, w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Ceramiczna”na Białołęce. Zorganizowany przez Fundację Alter Eko projekt angażował mieszkanki i mieszkańców wokół tematyki roślin poprzez uczestnictwo w otwartych spotkaniach ogrodniczych oraz tworzeniu ogrodu sensorycznego. Zobacz relację >>

🐶 Integracja „psiarzy” Sadyby

Codzienne spotkania dla opiekunów psów “Kawa na Cztery Łapy” zorganizowane zostały przez Fundację Bullerbyn na Rzecz Wspólnoty Dzieci i Dorosłych w Międzypokoleniowym Miejscu Spotkań na Skwerze Ormiańskim. A spotkania ze specjalistami weterynarii oraz psimi behawiorystami oraz konkurs na PSAdybianina Roku uzupełniły ofertę corocznego sadybiańskiego Festiwalu - Otwarte Ogrody. Zobacz urocze pieski >>

🎨 Festiwal Inżynierów

Warsztaty twórcze i pokaz nowych technologii odbyły się podczas Festiwalu Inżynierów w Stacji Praga. W ramach wydarzenia można było zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości artystycznej ,,art VR, a także  wziąć udział m.in. w warsztatach artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych pt. “Nasza Wspólnota” oraz  “Warsztatach Lampkarstwa”, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych uczestniczek i uczestników Festiwalu. Zobacz relację >>

A PRZED NAMI JESZCZE...

Nie zdążyłeś/łaś dołączyć się do poprzednich wydarzeń? Bardzo Ci się spodobało na Smoczej Paradzie czy Integracji „psiej społeczności”? Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych spotkaniach, warsztatach i wydarzeniach, sfinansowanych przez m.st. Warszawa w ramach „małych dotacji”.

🏡 Sąsiedzkie Poniedziałki na Sadybie – do końca sierpnia

Przez cały sierpień zapraszamy Was na Sąsiedzkie Poniedziałki od 12.00 do 20.00 Międzypokoleniowego Miejsca Spotkań przy Skwerze Ormiańskim. Czego możecie się spodziewać? Spontanicznych zajęć artystycznych (plastyczne, rękodzieła), wspólnych planszówkek, klubu brydżowego i szachowego, spotkań literackich. Zobacz zdjęcia i odważ się skorzystać! >>

🎈 Domówka u Mietka Wajnberga – 8 września

Domówka u Mietka Wajnberga to muzyczne wydarzenie plenerowe organizowane od 2021 roku przez Instytut Mieczysława Wajnberga. Co roku opuszczony i zaniedbany dom zmienia się w pełną życia i energii scenę muzyczną, miejsce spotkań, dyskusji i tańca. Domówka jest wydarzeniem, podczas którego skupiamy się na pokazaniu życia żydowskich mieszkańców Żelaznej i całej tzw. Dzielnicy Północnej. Przewodnikiem po tym świecie jest cała rodzina Wajnbergów - opowiadamy o niej, ukazując ją w kontekście miasta, zwyczajów, muzyki, historii.

🎉 Pożegnanie lata na Siekierkach – 21 września

Pożeganij lato na imprezie plenerowej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Siekierki II. Pożegnanie Lata na Siekierkach będzie także okazją do świętowania 60-lecia ogrodu Siekierki II, którego jubileusz przypada w tym roku. Warszawiacy i warszawianki będą mogli wziąć udział w warsztatach ogrodniczych, wymianie roślin, imprezie na orientację, konkurs dla dzieci na najciekawszą pracę zatytułowaną ogród marzeń i quiz ogrodniczy z nagrodami. Będzie możliwość skosztowania potraw z lokalnych produktów, a na wspólnej zabawy na imprezie tanecznej przy muzyce na żywo.

🇯🇵 Japońskie inspiracje – listopad-grudzień

"Japońskie inspiracje" to cykl wydarzeń związanych z kulturą Japonii. Upowszechnianie kultury i sztuki japońskiej obejmuje warsztaty, pokazy oraz nieformalne, spotkania podczas których mieszkanki i mieszkańcy w różnym wieku i z różnych środowisk zintegrują się i wymienią doświadczeniami. Od 6-go listopada do 7-go grudnia Fundacja Pompka przeprowadzi, między innymi, spotkanie z artystką-malarką Joanną Stasiak,za prezentuje prace inspirowane sztuką japońską. Odbędą się też warsztaty butoh, ceramiki japońskiej oraz warsztaty kulinarne.

🖼️ Tworzenie muzeum kamienicy w bramie

Tworzenie kameralnego muzeum w bramie, upubliczniającego i upowszechniającego historię kamienicy przy Marszałkowskiej 81 zostanie zorganizowane przez Fundację Metamorfozy. Budynek został wzniesiony w 1906 roku w stylistyce secesyjnej na podstawie projektu uznanego architekta, Ludwika Panczakiewicza. W budynku wciąż można zobaczyć ozdobne zabytkowe drzwi, kute barierki, przedwojenne posadzki i secesyjną sztukaterię. Mieszkańcy kamienicy i jej użytkownicy chcą upamiętnić jej historię przedwojenną i powojenną. Zbierane są zdjęcia i historie. Z zebranego materiału będą zrobione plansze ze zdjęciami i opisaną historią, które będą zamontowane na ścianach budynku pomiędzy bramą, a dziedzińcem kamienicy. Powstanie Muzeum będzie pierwszym krokiem w upamiętnianiu historii kamienicy.

🐝 Rozkwitające Pszczoły

Projekt "Rozkwitające Pszczoły" to innowacyjna inicjatywa promowania świadomości ekologicznej oraz budowania więzi między mieszkańcami poprzez praktyczne działania związane z pszczelarstwem i wykorzystaniem wosku pszczelego. Fundacja Włochy 2030 od 3 lat prowadzi na terenie dzielnicy Włochy pasiekę pszczoły miodnej. Mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wziąć udział w warsztatach pszczelarskich i warsztatach tworzenia świec z wosku pszczelego.

🌳 Skwer sąsiedzkich spotkań na Osiedlu Cztery Wiatry

Sąsiedzi i sąsiadki uznali, że chcą mieć wpływ na swoją okolicę i stworzą nowy skwer- wizytówkę osiedla Czterech Wiatrów; miejsce, które integruje lokalną społeczność i wpisuje się w naturalny charakter zabudowań Zielonego Ursynowa. Podczas kilku spotkań sąsiedzkich będą prowadzone m.in. prace porządkowe skwerku oraz montaż elementów. Na koniec zostanie zorganizowany piknik sąsiedzki, zarówno dla osób mieszkających na osiedlu Czterech Wiatrów, jak i dla mieszkanek i mieszkańców Zielonego Ursynowa.

🧘 Warsztaty aktywności sąsiedzkiej na Pradze Północ

Warsztaty aktywności sąsiedzkiej to miejsce spotkań społeczności lokalnej z warszawskiej Pragi Północ. Program spotkań zorganizowanych przez Fundację Wolnego Czasu „ToTu” zakłada 11 dni warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miedzy innymi można będzie dołączyć się do zajęć sportowych, prowadzonych przez trenera tańca sportowego i trenera jogi. Odbędzie się również warsztat o zdrowiu i zdrowych nawykach, czy wymiana sąsiedzkich doświadczeń przy wspólnym stole, po wcześniejszym przygotowywaniu ciekawych przekąsek i zdrowych słodyczy. Zapraszamy na pracę ze sztuką: malarstwo oraz glina DIY.

🎲 Od Juniora do Seniora

"Od Juniora do Seniora - integracja międzypokoleniowa przy grach planszowych" to  cykl 6 spotkań przy grach planszowych dla mieszkanek mieszkańców dzielnicy Mokotów z różnych grup wiekowych w Fundacji Centrum Terapii „ Rodzina od Nowa”. Dowiedz się więcej >>

🫶 Spotkania z ekspertami ma Mokotowie

W ramachprojektu odbędzie się 10 spotkań z ekspertami dla osób w każdym wieku z dzielnicy Mokotów, zorganizowane przez Fundację „Siła Relacji”. Tematką spotkań będzie  m.in.: jak rozwiązywać konflikty tak, aby były wspierające dla relacji, jak nawiązywać relacje z sąsiadami, jak prosić o wsparcie i jak oferować pomoc, czy reagować na przemoc, jak wspierać osoby z sąsiedztwa w sytuacji przemocy, gdzie szukać pomocy, do kogo się zwrócić, Być w kontakcie z naturą - spotkanie w formie spaceru integracyjnego po okolicy.