
Pierwsze projekty z sąsiedzkich MINIGRANTÓW już zmieniają warszawskie podwórka. A swoje pomysły zgłaszać można jeszcze w kilku dzielnicach!
70 projektów sąsiedzkich to dopiero poczatek
Minigranty to wsparcie finansowe niedużych lokalnych projektów. Dzięki nim mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą prowadzić swoje sąsiedzkie działania takie jak np. Dzień Sąsiada, spotkania integracyjne, potańcówki czy ogródki społecznościowe. Urząd Miasta finansuje lub współfinansuje kilka programów minigrantowych, dzieki którym sąsiedzi mogą działać lokalnie.
Spośród ponad setki najróżniejszych projektów zgłoszonych w lutym i marcu przez mieszkańców i mieszkanki ponad 70 jest już lokalnie realizowanych lub niedługo ruszy z działaniami. Najmniejsze projekty wsparto kilkudziesięcioma złotymi, największe otrzymały wsparcie 2 tysięcy złotych.
Co ważne do 16 maja zgłaszać można jeszcze pomysły na działania na Bielanach, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Wesołej i Rembertowie (więcej informacji), a do 20 maja można jeszcze zaproponować projekt dla Starej Pragi, Nowej Pragi oraz Kamionka (więcej informacji).
Minigranty wielokulturowe
„Wielokulturowe lato”, „Lekcje pokoju” czy “Aktywna integracja migrantów z niepełnosprawnościami z Białorusi w Warszawie” to niektóre z 7 projektów wybranych przez Centrum Wielokulturowe, których celem jest integracja wielokulturowa i sąsiedzka.
W ramach projektów mieszkańców co środę odbywają się już spotkania “Muzyka dla zdrowia - relaksacje prowadzone”, a co sobotę “warsztaty DIY dla dzieci”. Pełna lista zwycięskich projektów znajduje się na stronie Centrum Wielokulturowego.
Inicjatywy Sąsiedzkie – aż 40 projektów w całej Warszawie!
Od "Song not war", integrację i wsparcie osób z Ukrainy, przez ogród społeczny, wspólne świętowanie wielkanocne, warsztaty artystyczne, aż po rembertowskie lasy, wielokulturowy Wilanów czy kręgi kobiet. Aż 40 Inicjatyw Sąsiedzkich wsparła w pierwszym tegorocznym naborze Fundacja Stocznia. Po 4 projekty będą realizować sąsiedzi z Bemowa, Mokotowa, Ochoty i Włoch. Po 3 z Pragi Południe, Pragi Północ i Woli. Po 2 z Białołęki, Śródmieścia, Ursusa, Wawra i Wilanowa. 1 projekt zrealizują sąsiedzi z Rembertowa.
Pomysły na działania są przeróżne, a ponad połowa dotyczy działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wśród zwycięskich inicjatyw znaleźć można zupełnie nowe działania, ale i kontynuację pomysłów, które sprawdziły się w 2021 roku. Więcej informacji i lista zwycięskich projektów na stronie projektu “Inicjatywy Sąsiedzkie”.
Aktywna Warszawska Młodzież – młodzi z pomysłami!
Aktywna Warszawska Młodzież to program, który wspiera pomysły nastoletnich warszawianek i warszawiaków. Młodzi mogli wybierać spośród pięciu różnych programów, a projekty oprócz działań lokalnych mogły dotyczyć także rozwoju zainteresowań i pasji członków i członkiń zespołu projektowego.
Wśród ponad 20 zwycięskich pomysłów znajdują się m.in.: “Psie warsztaty fotograficzne”, “Mobilny asystent przyszłości” (kontynuacja)”, “Szkolna Integracja Ukraińsko-Polska (SIUP) w Liceum im. Czarnieckiego”, “Ratujemy planetę maszyną do szycia”, “SEEDit’ – klimatyczne warsztaty dla młodzieży” czy “V Międzyszkolny Turniej Szachowy Szkół Specjalnych 'Różana'.
Młodzieżowe minigranty były przyznawane w ramach programów: Ochota na naukę, InQbator Q Działaniu, W Warszawie jest MOC, Inicjatywy Młodzieżowe, Pole do działania.
Inicjatywy na prawym brzegu
Jeśli nie minigranty, to co?
Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy oprócz minigrantów mają do wyboru jeszcze inne formy realizacji swoich pomysłów. Warto o nich pamiętać na przyklad w kontekście zbliżającego się Dnia Sąsiada.
Sąsiedzi mogą skorzystać z:
-
Miejsc Aktywności Lokalnej(otwiera się w nowej karcie) - jeśli szukają nieodpłatnego miejsca i/lub wsparcia organizacyjnego swojego lokalnego działania;
-
Spółdzielni Kultury(otwiera się w nowej karcie) - jeśli szukają sprzętów, mebli czy wystaw na swoje lokalne działania, np. Dzień Sąsiada (Spółdzielnia umożliwia ich bezpłatne wypożyczenie);
-
Inicjatywy lokalnej(otwiera się w nowej karcie) - jeśli chcą sami włączyć się w realizację swojego pomysłu, ale potrzebują wsparcia urzędu w zakupie potrzebnych materiałów i/lub usług;
-
Budżetu obywatelsk(otwiera się w nowej karcie)iego - jeśli mają pomysł na lokalny projekt, ale nie chcą lub nie mogą go sami realizować.
Powiązane treści
-
-
Artykuł