null

Relacja z "Cyber Wawer" [inicjatywa lokalna]

Drukuj otwiera się w nowej karcie

3 i 4 lipca w Falenickiej Kulturotece odbył się piknik edukacyjny „CYBER-WAWER” zorganizowany przez aktywnych mieszkańców dzielnicy w ramach inicjatywy lokalnej.

3 i 4 lipca w Falenickiej Kulturotece odbył się piknik edukacyjny „CYBER-WAWER” zorganizowany przez aktywnych mieszkańców dzielnicy w ramach inicjatywy lokalnej.

 

Temat wydarzenia był nieprzypadkowy: w tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza
i wizjonera Stanisława Lema. Z tej okazji organizatorzy pikniku chcieli przypomnieć mieszkańcom Wawra o wspaniałej przeszłości dzielnicy, o historycznym i technologicznym dziedzictwie naszego regionu i wzbudzić w nich dumę z lokalnych zasobów. W organizacji przedsięwzięcia mieszkańców dzielnicy z wielkim entuzjazmem wsparła Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer oraz słynne na całą Polskę i mające swe siedziby w Wawrze instytuty badawcze i prekursorzy nowych technologii: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki, Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy, Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz międzynarodowy koncern ABB. Pomoc w realizacji przedsięwzięcia zapewnili również: Stowarzyszenie Pasjonatów, Semper Fidelis Res Publicae, Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa" FabLab muzyczny Pobite Gary!, Wawerskie Centrum Kultury, a także niezawodni Wawerscy Wolontariusze Biblioteczni.

Dwa dni imprezy były niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowocześniejszą stroną naszej dzielnicy oraz przypomnieniem, że w przeszłości Wawer był siedzibą instytucji przodujących
w wynalazkach i nowych, jak na tamte czasy, technologiach, które przyczyniły się do rozwoju polskiej oraz ogólnoświatowej myśli technicznej i nauki, ale też przede wszystkim świetną rozrywką dla całej rodziny.

Dla młodszych uczestników „CYBER-WAWRA” przygotowano szereg ekscytujących atrakcji. Biblioteka Publiczna zaprezentowała pierwsze warsztaty z nowo zakupionym sprzętem. Wszyscy chętni mogli wypróbować urocze Ozoboty i robota Photon, a także zaznajomić się z działaniem drukarki 3D oraz maszyny do sublimacji. Na nieustraszonych śmiałków czekał wyścig w układaniu klocków
z najnowocześniejszym robotem YuMi przygotowany przez firmę ABB. Dzięki „Małemu Inżynierowi”
i „Dziecięcej Akademii Twórczości” młodzi chemicy w ramach eksperymentów stworzyli własne gluty Slime, fani robotyki uczyli się programowania z użyciem klocków Lego, a wielbiciele mody i designu mogli za pomocą długopisów 3D stworzyć własne i niepowtarzalne okulary.  Oprócz tego, na dzieci
i młodzież czekały zagadki i konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, projektowanie biżuterii kosmicznej, a także tworzenie cyber krzyżówki.

Trochę starsi goście mogli wziąć udział w mini-rajdzie rowerowym, projekcjach filmowych (m. in.
w niezwykle entuzjastycznie przyjętym seansie filmów Grupy Filmowej Darwin), spotkaniach
ze słynnymi pisarzami: Michałem Gołkowskim, Wojciechem Orlińskim oraz Marcinem Podlewskim,
a także dowiedzieć się więcej o 5G i Reaktorze Maria, jedynym działającym polskim reaktorze.

Piknik edukacyjny „CYBER-WAWER” można śmiało uznać za nadzwyczajnie udaną imprezę. Cieszymy się, że mieszkańcy tak aktywnie uczestniczą w życiu dzielnicy, a organizacje tu działające potrafią tak profesjonalnie ze sobą współpracować.

Zobacz galerię (3 zdjęć)