null

Razem zrobimy więcej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie pamiątkowe. Trójka osób pozuje ze śmiesznymi gadżetami przy twarzy (kartonowe wąsy, okulary).
Autor: Anna Płachecka

Razem można zdziałać więcej. Warto zatem rozejrzeć się i zastanowić, czy nie rozwijać wspólnie okolicy dzięki zawiązaniu partnerstwa lokalnego.

Partnerstwa lokalne w Warszawie działają od 20 lat. W ich skład wchodzą organizacje pozarządowe, instytucje, przedsiębiorstwa, a także sąsiadki i sąsiedzi. Każdy podmiot wnosi swoje doświadczenie i pomysły, które połączone, zwiększają siłę przebicia.

Jednym z prężnie działających partnerstw lokalnych jest Stacja Sadyba. Od wielu lat Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasta Ogród Sadyba, wraz z innymi NGO, działało lokalnie w swojej okolicy, przygotowując między innymi cykliczny festiwal Otwarte Ogrody Sadyba. W trakcie czerwcowego weekendu odbywa się nawet kilkadziesiąt imprez w przestrzeni otwartej oraz prywatnych domach mieszkanek i mieszkańców.

– Zapraszają oni do siebie na spotkania autorskie, wystawy malarstwa, wykłady. Dzielą się po prostu tym, co robią, a przy okazji jest szansa na to, by się lepiej poznać, porozmawiać, spędzić trochę czasu w miłej atmosferze – opowiada Aleksandra Karkowska z Partnerstwa Stacja Sadyba.

Partnerstwo zostało oficjalnie powołane do życia w październiku 2021 roku, co dało możliwość np. występowania o dodatkowe środki na działania. Już teraz trwają przygotowania do przyszłorocznych obchodów stulecia Sadyby. Wcześniej udało się zdobyć dofinansowanie na projekt Muzyka łączy, w ramach którego odbyło się łącznie osiem warsztatów wokalnych, a także występ złożonego z kilkudziesięciu sąsiadek chóru Sadyba śpiewa.

– Chodzą nam też po głowie kolejne pomysły, np. cykl spotkań literackich, bo jest sporo osób, które piszą o Sadybie. Partnerstwo lokalne otwiera sporo drzwi, a także cementuje współpracę. Są u nas stowarzyszenia, restauracje, grupy nieformalne. Jest o nas głośno. Także za sprawą zgłoszonego przez budżet obywatelski międzypokoleniowego miejsca spotkań na skwerze ormiańskim. Pawilon zostanie otwarty w styczniu i będą tam się odbywać różne niekomercyjne wydarzenia. Nasze partnerstwo rośnie więc w siłę – mówi Aleksandra Karkowska.

Innym bardzo dobrze działającym partnerstwem lokalnym jest Przepis na Muranów, powstałe w 2017 roku. Jak wspomina Marek Ślusarz, idea współpracy większej liczby podmiotów lokalnych – organizacji, przedsiębiorstw, instytucji oraz sąsiadek i sąsiadów – chodziła mu po głowie od bardzo dawna. Partnerstwo nie ma jednak wielu członków, chociaż deklaracja przystąpienia nie jest wymagająca.

– Zależy nam po prostu na jakości, by wszyscy myśleli tak samo: wchodząc do partnerstwa nie chodzi o to, by coś zyskać, tylko wspólnie robić coś dla innych, co stanowi główne źródło satysfakcji – tłumaczy Marek Ślusarz.

Tym niemniej w Przepisie na Muranów znajdują się chociażby POLIN, Dom Spotkań z Historią, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Klubokawiarnia Jaś i Małgosia, domy kultury ze Śródmieścia i Woli oraz fundacja Jeden Muranów, pomysłodawca partnerstwa. Spotkania odbywają się zwykle raz w miesiącu, za każdym razem w innym miejscu. Planowane są wtedy różnego rodzaju wydarzenia, jak święta Muranowa, pikniki (przygotowywane też np. w ramach inicjatywy lokalnej). Głośną akcją byli Malarze podwórkowi, w ramach której powstały dwa duże murale, a także poradnik, co robić, by móc je tworzyć w innych miejscach. Zainspirowało się tym zresztą Porozumienie dla Pragi oraz osoby z Targówka, które w swoich dzielnicach też zaczęły tworzyć murale.

– Oczywiście nie wszystko można zrobić od razu, ale działając wspólnie docieramy dalej. Nasze hasło to „Razem zrobimy więcej”. Kluczowe jest w tym to, że działający w partnerstwie ludzie lubią się, są otwarci na innych i dlatego wszyscy czekają na kolejne spotkania. Wszystko to ma duży wpływ na społeczność lokalną, a w przyszłym roku pojawi się wsparcie finansowe dla partnerstw lokalnych, co jeszcze bardziej pomoże rozwijać bliższą i dalszą okolicę – cieszy się Marek Ślusarz.

 

(otwiera się w nowej karcie)Zainteresował Cię temat partnerstw lokalnych? Sprawdź gdzie i jak działają. >>

 

Dla Warszawa Sąsiedzka(otwiera się w nowej karcie) tekst napisał Jędrzej Dudkiewicz.