null

Pokazać, że wzajemnie się potrzebujemy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie młode kobiety rozmawiają przy herbacie.
Autor: Wolskie Centrum Kultury

-To miejsce od początku tworzone jest wspólnie. Każdy dał coś od siebie, bardzo zaangażowali się mieszkańcy. Kawiarenka jest kolejnym krokiem w budowanie zintegrowanej społeczności – mówi Nataliia Druzhyna, koordynatorka Polsko-Ukraińskiego Centrum Wolska i powstającej w nim Kawiarenki społecznej.

Polsko-Ukraińskie Centrum Wolska mieści się przy ul. Wolskiej 46/48 niedaleko stacji metra Płocka. W dużym budynku znajduje się m.in. pracownia plastyczna domu kultury, Centrum Edukacji Historycznej, Punkt Informacyjny dla Mieszkańców i Uchodźców. Od kilku miesięcy miejsce to jest także bezpieczną przystanią dla osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

Dzięki wsparciu miasta, Wolskiego Centrum Kultury i prywatnym firmom osoby uchodźcze mogą korzystać mogą z pomocy prawnej i psychologicznej, działań animacyjnych dla dzieci i zajęć dla dorosłych.

 

Miejsce do pracy, spotkań, działań

Wolska 46/48 to miejsce otwarte na uchodźców, ale i wszystkich mieszkańców Woli niezależnie od pochodzenia czy statusu społecznego. -Chcemy, żeby każdy czuł się tutaj komfortowo – mówi Nataliia Druzhyna.

Centrum dołączyło właśnie do ogólnomiejskiej sieci Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL). Każdy może przyjść tu popracować (pokój co-work), pobawić się z dziećmi (2 pokoje zabaw dla dzieci) czy zorganizować swoje działanie (sala uniwersalna). Skorzystać z nich można w godzinach pracy Centrum, od poniedziałku do piątku 9.00-17.00. Szczegóły dotyczące tych przestrzeni znaleźć można tu.

 

Kawiarenka

W Polsko-Ukraińskim Centrum Wolska powstaje też kawiarenka społeczna - przestrzeń odpoczynku i działań animacyjnych z darmową kawą i herbatą, skierowana do mieszkańców. Mieszkańcy i uchodźcy będą mogli realizować tutaj własne pomysły czy projekty oraz wziąć udział w bezpłatnych zajęciach artystycznych.

- Mamy dużo chęci do działania i rąk do pracy. Brakuje nam tylko wyposażenia. Szukamy: foteli, puf, krzeseł, stolików kawowych, stołów, leżaków. Jeśli w Waszych domach, piwnicach, na strychach znajdą się rzeczy, które chcielibyście oddać na rzecz kawiarenki, zgłoście się do nas – apelują koordynatorzy kawiarenki. (Kontakt w sprawie kawiarenki: n.druzhyna@wck-wola.pl).

– Marzymy też o prawdziwym ekspresie do kawy, takim który przyciągnie do nas także osoby, które jeszcze u nas nie były. Kawiarenka ma pokazać, że społeczności polska i ukraińska mają sobie wiele do zaoferowania. Spotkania i rozmowy przy kawie, te zorganizowane i te zupełnie niezaplanowane, mogą zintegrować nie gorzej niż skomplikowane projekty – dodaje Leszek Nurzyński z Wolskiego Centrum Kultury.

 

Ukraińska uczta smaków i doznań

Kto się zastanawiał dlaczego jest 13 dni różnicy między świętami naszymi a ukraińskimi? Czym różnią się wielkanocne baby ukraińskie od polskich, a może nie ma żadnej różnicy? Czy ilość zjadanych blinów powoduje więcej promyków słońca na niebie?

Na te i inne pytania odpowiemy poszukamy odpowiedzi w sobotę 27 sierpnia o godz. 12:00 w pobliskiej siedzibie Wolskiego Centrum Kultury na ul. Działdowskiej 6 gdzie odbędzie się ”Ukraińska uczta smaków i doznań”. W programie spotkania m.in. mini koncert, warsztat kulinarny i oczywiście wspólne ucztowanie. Wstęp wolny.

 
Młody mężczyzna w bordowej koszuli, uśmiecha się, w dłoni trzyma i pokazuje okrągłą naklejkę z napisem "Miejsce aktywności Lokalnej".