null

Podsumowanie 6. Ogólnopolskiej Konferencji MIEJSCA OTWARTE

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Weronika Pawłowska-Ciągło

6. Ogólnopolska Konferencja „MIEJSCA OTWARTE. Rozmowy o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich” odbyła się w dniach 17-18 listopada 2022 roku w Ursynowskim Centrum Kultury “Alternatywy”.

Wydarzenie to było dedykowane animatorkom i animatorom miejsc otwartych oraz przedstawicielkom i przedstawicielom lokalnych instytucji i organizacji, w tym organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych czy lokalnego biznesu.

Tegoroczna konferencja, wreszcie w konwencji „na żywo”, składała się z osiemnastu sesji podejmujących najważniejsze tematy związane z obecnym funkcjonowaniem i rozwojem miejsc otwartych z całej Polski. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń przedstawicieli różnych miejsc otwartych, m.in. organizacji pozarządowych, domów kultury, bibliotek, urzędów, które otworzyły się lub planują się otworzyć na potrzeby mieszkańców. 

Tematem przewodnim konferencji było szeroko pojęte wsparcie w kryzysie. Po 2 latach pandemii COVID-19, kiedy animatorki i animatorzy myśleli, że powoli wychodzą na prostą i wracają do „normalności” miejsca z dnia na dzień stały się otwarte dla wszystkich mieszkańców w kryzysie uchodźczym, którzy zamieszkali w polskich miastach. To okazało się bardzo trudnym zadaniem. Wymagało nie tylko otwarcia przestrzeni, ale też serc po obu stronach. A przede wszystkim wymagało zapewnienia poczucia bezpieczeństwa w obcym miejscu po trudach związanych z ucieczką. To był ogromny sprawdzian z człowieczeństwa. Teraz, po eskalacji wojny w Ukrainie, przed miejscami otwartymi stają kolejne wyzwania: jak tworzyć sąsiedzką przestrzeń dla wielu kultur, jak działać, aby każdy, kto przyjdzie, czuł się dobrze.

Konferencja „Miejsca Otwarte” była okazją, żeby o nich porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Przyjrzeliśmy się zarówno aktywności w kryzysie, jak i kryzysowi aktywności. Czy ma on w ogóle miejsce? Czy zmieniła się dynamika zaangażowania mieszkanek i mieszkańców? Jaka jest rola instytucji, animatorek i animatorów miejsc otwartych? Na te pytania postaraliśmy się znaleźć odpowiedź w trakcie sesji „Kryzys aktywności?” Uczestnicy/czki, prelegenci/tki i paneliści/tki analizowali konkretne sytuacje, które mogą wywoływać nieporozumienia i konflikty w kontekście międzykulturowym. Poznali narzędzia efektywnej komunikacji przydatne w radzeniu sobie z wyzwaniami w pracy z osobami z różnych kultur.

Mieli okazję porozmawiać też o tym, jak włączać cudzoziemców w działania miejsc otwartych na bazie dobrych praktyk z warszawskiej Ochoty, Europejskiego Centrum „Solidarności” z Gdańska oraz Laboratorium Innowacji Społecznych z Gdyni.

Tegoroczna konferencja była też płaszczyzną do przyjrzenia się zjawisku wypalenia zawodowego z praktycznej strony. Po czym poznać, kiedy nasze ciało mówi „dość”, jak reaguje na nadmiar bodźców, które sygnały należy uznać za niepokojące. Naszym uczestnikom/czkom zaproponowaliśmy praktyczny warsztat dotyczący najważniejszych elementów wypalenia zawodowego i przełożenia ich na praktyczne działania zapobiegawcze.

W tym roku do współpracy przy wybranych sesjach konferencji zaprosiliśmy samorządy miast Gdańska, Gdyni i Wrocławia, a także Fundację Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych z Gdańska oraz Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa. 

Konferencja miała zasięg ogólnopolski. Już po raz szósty udowodniła, jak ważna i inspirująca innych do działania jest wymiana doświadczeń i międzysektorowa współpraca. Kuluarowe spotkania, rozmowy, wymiana doświadczeń stanowiły dodatkową wartość dla wszystkich przybyłych, którym bliskie są miejsca otwarte.

Organizatorami wydarzenia był Urząd m.st. Warszawy oraz Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. Patronat medialny objął portal ngo.pl.