null

Działaj lokalnie – minigranty dla mieszkańców czekają!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sąsiedzkie muzykowanie. Trzy osoby grają wspólnie na instrumentach.
Autor: UM Warszawa

Sąsiedzki piknik, ogródek społecznościowy, a może wspólne muzykowanie? Luty to dobry czas, aby zaplanować małe lokalne działania – mieszkanki i mieszkańcy mogą już składać wnioski o tzw. minigranty.

Co to są minigranty? 

Minigranty to wsparcie finansowe niedużych lokalnych projektów. Dzięki nim mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą realizować swoje sąsiedzkie działania takie jak np. lokalne pikniki, sąsiedzkie warsztaty, potańcówki czy ogródki społecznościowe.  

Minigranty to najprostsze wsparcie niewielkich projektów społecznych – formalności są ograniczone do minimum, a wsparcie finansowe (po pozytywnej ocenie wniosku) dostępne jest szybko. Wniosek złożyć mogą wszyscy chętni mieszkańcy i mieszkanki (nie trzeba prowadzić organizacji pozarządowej, instytucji czy firmy). Dofinansowanie wynosi zwykle od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a czas realizacji projektu nie przekracza kilku miesięcy. Minigranty to dobre rozwiązanie dla osób i grup, które dopiero zaczynają swoją przygodę z działaniami lokalnymi, a także dla osób, które chcą swój pomysł zrealizować z sąsiadami lub nie chcą czekać z pomysłem do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. 

Obecnie składać można wnioski o minigranty w ramach kilku miejskich projektów. Każdy projekt koncentruje się na trochę innych celach lub grupach, ale ogólne założenia są podobne. 

Eko warsztaty i wystawa o szantach 

Jakie pomysły na lokalne działania mają mieszkanki i mieszkańcy Warszawy? Najróżniejsze. Na Targówku z inicjatywy mieszkanki Marty powstał projekt Naturalni Aktywiści – cykl jesiennych międzypokoleniowych spotkań, które były okazją do wspólnego gotowania, plecenia wianków i spędzania aktywnie czasu razem. Spotkania odbywały się w Domu Działkowca na terenie ROD Pratulińska oraz w ŚWITlicy – Miejscu Aktywności Lokalnej przy Domu Kultury Świt na Targówku. Było magicznie – podsumowała projekt ŚWITlica. 

– Od dawna marzyliśmy na naszych warsztatach szantowych, żeby pokazać nasz projekt szerzej w formie wystawy. I oto jest – napisała na Facebooku inicjatorka projektu "Szanty we Włochach". Dofinansowanie w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie Fundacji Stocznia pozwoliło na wykonanie wystawy. Jej wernisażowi towarzyszył koncert w MAL-u we Włochach, gdzie wystawę można było oglądać. 

Nowy nabór do Inicjatyw Sąsiedzkich właśnie ruszył i potrwa do 14 marca 2022 roku. W dopracowaniu pomysłu pomogą koordynatorzy w dzielnicach. Wsparcie finansowe wynosi do 500 lub do 2000 złotych.   

Wielokulturowe śniadania i wystawy 

“Aktywność drogą do integracji” to hasło przewodnie tegorocznych minigrantów Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Centrum Wielokulturowe to Miejsce Aktywności Lokalnej, drugi dom dla imigrantów i lokalnej społeczności, w którym znaleźć można różnorodną ofertę edukacyjną, kulturalną, doradczo-informacyjną czy hobbystyczną. Celem Centrum jest wspieranie integracji międzykulturowej i obywatelskiej mieszkańców Warszawy.  

Minigranty wielokulturowe wspierają integrację i spójność społeczną, w tym integrację lokalnej społeczności z wielokulturową społecznością Centrum. W poprzednich edycjach minigrantów mieszkańcy organizowali m.in. spektakle, spotkania edukacyjno-integracyjne czy warsztaty. W ramach jednego z projektów wszyscy chętni mogli wziąć udział w śniadaniu indyjskim, arabskim czy wschodnioafrykańskim, a podczas finałowego śniadania multi-kulti usłyszeć o wpływie kuchni osadników, mniejszości etnicznych i najbliższych sąsiadów na kształt kuchni polskiej. Z inicjatywy mieszkańców w ramach minigrantów powstała książka „Afrykańska układanka” zawierająca eseje i gotowe scenariusze lekcji. W ubiegłym roku można było spotkać się na sąsiedzkim spotkaniu przedświątecznym „Talerz dla wędrowca”, podziwiać występ taneczny grupy dzieci ormiańskich oraz obejrzeć wystawę fotograficzną #niktniejestnielegalny. 

Termin składania wniosków w obecnie trwającym naborze to 25 lutego 2022 r. 

Młodzież na kajaku i w laboratorium 

Aktywna Warszawska Młodzież to program, który wspiera pomysły nastoletnich warszawianek i warszawiaków. Młodzi mogą wybierać spośród pięciu różnych programów, a projekty oprócz działań lokalnych mogą dotyczyć także rozwoju zainteresowań i pasji członków i członkiń zespołu projektowego. 

W ramach programu odbyły się już m.in. Nocny Rajd Rowerowy, Słowacki FilmFest XIII, spływ kajakowy „Wiosła w dłoń!”, Śródmiejska Konferencja Samorządów Uczniowskich, Konferencja TeenCrunch Demo Day II. Projekty składane do „Ochota na naukę”, jednego z programów, mogą wspierać rozwój projektów naukowych młodzieży, takich jak zrealizowane już „Wirtualny Asystent Przyszłości” czy „Badania fizysorpcji metali”. 

Nabór na młodzieżowe minigranty trwa. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych programów znaleźć można w dedykowanej zakładce.   

Inicjatywy na prawym brzegu 

– Chcemy sprawić, aby mieszkańcy poczuli się gospodarzami swojej dzielnicy (...). Chcemy, żeby poczuli nie tylko związek z miejscem, w którym żyją, ale także czuli się za nie odpowiedzialni – pisze Fundacja Zwalcz Nudę, która w ramach projektu “U nas na prawym brzegu” wspiera inicjatywy sąsiedzkie na terenie Starej i Nowej Pragi oraz Kamionka.  Najbliższe nabory do programu trwają do 20 marca oraz do 20 maja br.  

W 2021 roku z inicjatywy mieszkańców odbyło się m.in. wspólne kolędowanie, sadzenie roślin czy zamalowywanie bazgrołów. A już niedługo ruszą pierwsze tegoroczne projekty, w tym “Upiększamy naszą ulicę”, “Sąsiedzkie rękodzieło na Kamionku” czy “Ćwiczenia na Stalowej” w NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej. 

Wszystkie opisane wyżej programy są finansowane lub współfinansowane przez m.st. Warszawę. 

Jeśli nie minigranty, to co? 

Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy oprócz minigrantów mają do wyboru jeszcze inne formy realizacji swoich pomysłów: 

  • Miejsca Aktywności Lokalnej - jeśli szukają nieodpłatnego miejsca i/lub wsparcia organizacyjnego swojego lokalnego działania; 

  • Spółdzielnia Kultury - jeśli szukają sprzętów, mebli czy wystaw na swoje lokalne działania (Spółdzielnia umożliwia ich bezpłatne wypożyczenie); 

  • Inicjatywa lokalna - jeśli chcą sami włączyć się w realizację swojego pomysłu, ale potrzebują wsparcia urzędu w zakupie potrzebnych materiałów i/lub usług; 

  • Budżet obywatelski - jeśli mają pomysł na lokalny projekt, ale nie chcą lub nie mogą go sami realizować. 

 

 

 

Międzypokoleniowa grupa przy stole, na nim materiały na warsztaty ekologiczne m.in. jarzębina, gałęzie iglaków, biały sznurek.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Występ tańca ormiańskich kobiet. Na pierwszym planie kobieta w średnim wieku w niebieskiej sukience, w tle młoda dziewczyna z plecionym dzbanem na ramieniu.
Dwaj młodzi mężczyźni muzykują na ulicy Stalowej. Po lewej stronie tabliczka zachęcająca do odwiedzenia NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej.