null

Działaj lokalnie – minigranty dla mieszkańców czekają!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sąsiedzkie muzykowanie. Trzy osoby grają wspólnie na instrumentach.
Autor: UM Warszawa

Sąsiedzki piknik, ogródek społecznościowy, a może wspólne muzykowanie? Luty to dobry czas, aby zaplanować małe lokalne działania – mieszkanki i mieszkańcy mogą już składać wnioski o tzw. minigranty.

Co to są minigranty? 

Minigranty to wsparcie finansowe niedużych lokalnych projektów. Dzięki nim mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą realizować swoje sąsiedzkie działania takie jak np. lokalne pikniki, sąsiedzkie warsztaty, potańcówki czy ogródki społecznościowe.  

Minigranty to najprostsze wsparcie niewielkich projektów społecznych – formalności są ograniczone do minimum, a wsparcie finansowe (po pozytywnej ocenie wniosku) dostępne jest szybko. Wniosek złożyć mogą wszyscy chętni mieszkańcy i mieszkanki (nie trzeba prowadzić organizacji pozarządowej, instytucji czy firmy). Dofinansowanie wynosi zwykle od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a czas realizacji projektu nie przekracza kilku miesięcy. Minigranty to dobre rozwiązanie dla osób i grup, które dopiero zaczynają swoją przygodę z działaniami lokalnymi, a także dla osób, które chcą swój pomysł zrealizować z sąsiadami lub nie chcą czekać z pomysłem do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. 

Obecnie składać można wnioski o minigranty w ramach kilku miejskich projektów. Każdy projekt koncentruje się na trochę innych celach lub grupach, ale ogólne założenia są podobne. 

Eko warsztaty i wystawa o szantach 

Jakie pomysły na lokalne działania mają mieszkanki i mieszkańcy Warszawy? Najróżniejsze. Na Targówku z inicjatywy mieszkanki Marty powstał projekt Naturalni Aktywiści – cykl jesiennych międzypokoleniowych spotkań, które były okazją do wspólnego gotowania, plecenia wianków i spędzania aktywnie czasu razem. Spotkania odbywały się w Domu Działkowca na terenie ROD Pratulińska oraz w ŚWITlicy – Miejscu Aktywności Lokalnej przy Domu Kultury Świt na Targówku. Było magicznie – podsumowała projekt ŚWITlica. 

– Od dawna marzyliśmy na naszych warsztatach szantowych, żeby pokazać nasz projekt szerzej w formie wystawy. I oto jest – napisała na Facebooku inicjatorka projektu "Szanty we Włochach". Dofinansowanie w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie Fundacji Stocznia pozwoliło na wykonanie wystawy. Jej wernisażowi towarzyszył koncert w MAL-u we Włochach, gdzie wystawę można było oglądać. 

Nowy nabór do Inicjatyw Sąsiedzkich właśnie ruszył i potrwa do 14 marca 2022 roku. W dopracowaniu pomysłu pomogą koordynatorzy w dzielnicach. Wsparcie finansowe wynosi do 500 lub do 2000 złotych.   

Wielokulturowe śniadania i wystawy 

“Aktywność drogą do integracji” to hasło przewodnie tegorocznych minigrantów Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Centrum Wielokulturowe to Miejsce Aktywności Lokalnej, drugi dom dla imigrantów i lokalnej społeczności, w którym znaleźć można różnorodną ofertę edukacyjną, kulturalną, doradczo-informacyjną czy hobbystyczną. Celem Centrum jest wspieranie integracji międzykulturowej i obywatelskiej mieszkańców Warszawy.  

Minigranty wielokulturowe wspierają integrację i spójność społeczną, w tym integrację lokalnej społeczności z wielokulturową społecznością Centrum. W poprzednich edycjach minigrantów mieszkańcy organizowali m.in. spektakle, spotkania edukacyjno-integracyjne czy warsztaty. W ramach jednego z projektów wszyscy chętni mogli wziąć udział w śniadaniu indyjskim, arabskim czy wschodnioafrykańskim, a podczas finałowego śniadania multi-kulti usłyszeć o wpływie kuchni osadników, mniejszości etnicznych i najbliższych sąsiadów na kształt kuchni polskiej. Z inicjatywy mieszkańców w ramach minigrantów powstała książka „Afrykańska układanka” zawierająca eseje i gotowe scenariusze lekcji. W ubiegłym roku można było spotkać się na sąsiedzkim spotkaniu przedświątecznym „Talerz dla wędrowca”, podziwiać występ taneczny grupy dzieci ormiańskich oraz obejrzeć wystawę fotograficzną #niktniejestnielegalny. 

Termin składania wniosków w obecnie trwającym naborze to 25 lutego 2022 r. 

Młodzież na kajaku i w laboratorium 

Aktywna Warszawska Młodzież to program, który wspiera pomysły nastoletnich warszawianek i warszawiaków. Młodzi mogą wybierać spośród pięciu różnych programów, a projekty oprócz działań lokalnych mogą dotyczyć także rozwoju zainteresowań i pasji członków i członkiń zespołu projektowego. 

W ramach programu odbyły się już m.in. Nocny Rajd Rowerowy, Słowacki FilmFest XIII, spływ kajakowy „Wiosła w dłoń!”, Śródmiejska Konferencja Samorządów Uczniowskich, Konferencja TeenCrunch Demo Day II. Projekty składane do „Ochota na naukę”, jednego z programów, mogą wspierać rozwój projektów naukowych młodzieży, takich jak zrealizowane już „Wirtualny Asystent Przyszłości” czy „Badania fizysorpcji metali”. 

Nabór na młodzieżowe minigranty trwa. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych programów znaleźć można w dedykowanej zakładce.   

Inicjatywy na prawym brzegu 

– Chcemy sprawić, aby mieszkańcy poczuli się gospodarzami swojej dzielnicy (...). Chcemy, żeby poczuli nie tylko związek z miejscem, w którym żyją, ale także czuli się za nie odpowiedzialni – pisze Fundacja Zwalcz Nudę, która w ramach projektu “U nas na prawym brzegu” wspiera inicjatywy sąsiedzkie na terenie Starej i Nowej Pragi oraz Kamionka.  Najbliższe nabory do programu trwają do 20 marca oraz do 20 maja br.  

W 2021 roku z inicjatywy mieszkańców odbyło się m.in. wspólne kolędowanie, sadzenie roślin czy zamalowywanie bazgrołów. A już niedługo ruszą pierwsze tegoroczne projekty, w tym “Upiększamy naszą ulicę”, “Sąsiedzkie rękodzieło na Kamionku” czy “Ćwiczenia na Stalowej” w NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej. 

Wszystkie opisane wyżej programy są finansowane lub współfinansowane przez m.st. Warszawę. 

Jeśli nie minigranty, to co? 

Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy oprócz minigrantów mają do wyboru jeszcze inne formy realizacji swoich pomysłów: 

  • Miejsca Aktywności Lokalnej - jeśli szukają nieodpłatnego miejsca i/lub wsparcia organizacyjnego swojego lokalnego działania; 

  • Spółdzielnia Kultury - jeśli szukają sprzętów, mebli czy wystaw na swoje lokalne działania (Spółdzielnia umożliwia ich bezpłatne wypożyczenie); 

  • Inicjatywa lokalna - jeśli chcą sami włączyć się w realizację swojego pomysłu, ale potrzebują wsparcia urzędu w zakupie potrzebnych materiałów i/lub usług; 

  • Budżet obywatelski - jeśli mają pomysł na lokalny projekt, ale nie chcą lub nie mogą go sami realizować. 

 

 

 

Zobacz galerię (3 zdjęć)