null

Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL)

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Odkryj miejsca blisko domu tworzone przez sąsiadów pasjonatów!

Co to są MAL-e?

Brakuje Ci miejsca gdzie możesz poszerzać swoje pasje lub po prostu pobyć z innymi? A może szukasz miejsca by ciekawie spędzić rodzinny czas lub realizować swoje pomysły?

Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) to miejsca, w których mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą skorzystać z bezpłatnej oferty oraz przestrzeni na sąsiedzkie działania.

Warszawie działa obecnie ponad 100 różnych MAL-i!

W MAL-ach możesz np: wziąć udział w warsztatach, wspólnym gotowaniu, zagrać w planszówki, wspólnie z sąsiad(k)ami założyć ogródek społecznościowy. Możesz korzystać z darmowych zajęć, ale też samemu realizować tu swoje pomysły i projekty. Możesz też po prostu przyjść i pobyć, poczuć się częścią społeczności.

Kto prowadzi te miejsca?  

Do sieci MAL może dołączyć każde chętne miejsce, które jest otwarte na współpracę z mieszkańcami i mieszkankami. Do sieci MAL należą obecnie przede wszystkim miejsca prowadzone przez: instytucje publiczne (np. domy kultury, biblioteki), organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje), spółdzielnie mieszkaniowe i rady osiedli (np. kluby osiedlowe), lokalnych przedsiębiorców (np. kawiarnie i klubokawiarnie). Osobami kontaktowymi w każdym Miejscu Aktywności Lokalnej są animatorzy/animatorki MAL.

MAL-e w czasie pandemii COVID-19

W czasie pandemii, zgodnie z panującymi obostrzeniami, MAL-e oferują przede wszystkim spotkania w małym gronie, działania plenerowe oraz online.

Co o MAL-ach mówią mieszkańcy/ki?

Do Warszawy przyjechałem na studia – z malej miejscowości, chciałem poznać dzielnicę, sąsiadów i tak minąłem MAL – i wszedłem. Chodzę na różne warsztaty, rozmawiam z ludźmi o życiu dzielnicy, ostatnio np. o tym, że drzewo nam wycięli.   

Marcin

Szukałam miejsca, gdzie mogłabym mój szalony pomysł z planszówkami zrealizować, odezwałam się do MAL-u, wcześniej MAL-e były dla mnie zupełnie obce, i tak zaczęłam organizować spotkania.   

Monika

Chciałem coś robić z dzieckiem, znaleźć coś dla syna i dla mnie – sąsiad organizował warsztaty w MAL-u i nas zaprosił.   

Patryk

Chcesz wiedzieć więcej?

Wsparciem i animacją sieci warszawskich Miejsc Aktywności Lokalnej od 2013 r. zajmuje się Wydział Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Skontaktuj się z nami! Napisz mal@um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie) lub zadzwoń Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz 22 443 34 39, Izabela Musiał 22 443 34 84, Greta Droździel-Papuga 22 443 34 96.