null

Poprowadź Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) na Woli. [Konkurs dla NGO]

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Front budynku MAL Kotłownia na warszawskiej Woli. Na pierwszym planie zielony ogródek, w tle parterowy biały budynek.
Autor: Fundacja Hereditas

Do 30 lipca organizacje mogą składać oferty na prowadzenie w latach 2021-2024 dwóch miejsc dla sąsiadów - MAL Kotłownia oraz MAL Piaskowa 7. Celem zadania jest prowadzenie miejsc integrujących mieszkańców i wspierających ich lokalne działania.

Miejsca dla sąsiadów

Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) to miejsca, w których mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą skorzystać z bezpłatnej oferty oraz przestrzeni na sąsiedzkie działania. W MAL-ach można np: wziąć udział w warsztatach, wspólnym gotowaniu, zagrać w planszówki, wspólnie z sąsiad(k)ami założyć ogródek społecznościowy. Można korzystać z darmowych zajęć, ale też samemu realizować tu swoje pomysły i projekty.

O konkursie

Konkurs dotyczy prowadzenia MAL Piaskowa 7 oraz MAL Kotłownia. Oba miejsca znajdują się na warszawskiej Woli. Organizacje mogą składać oferty na prowadzenie jednego lub obu miejsc. Początek działań przewidziany jest na grudzień 2021 roku, a koniec na 30 listopada 2024 roku. Środki przeznaczone na realizację zadania (dla obu MAL-i) to 1 025 000,00 zł (45.000 zł na rok 2021, 330.000 zł na rok 2022, 330.000 zł na rok 2023, oraz 320.000 zł na rok 2024). Zadanie może być realizowane w formie powierzenia lub wsparcia.

MAL Piaskowa 7 (d. Piaskownica) działa na Woli od 2016 roku, a MAL Kotłownia (d. Dom Sąsiedzki Ulrychów) od 2017 roku. Oba miejsca od początku prowadzone są przez organizacje pozarządowe, a wszystkie odbywające się tu działania są dla mieszkańców bezpłatne. Program miejsc powstaje zarówno na podstawie propozycji organizacji prowadzącej, jak i pomysłów i inicjatyw sąsiadów. MAL-e prowadzić powinny działania integrujące społeczność lokalną, oparte na animacji i współpracy z lokalnymi mieszkańcami, liderami społeczności lokalnych, organizacjami pozarządowymi, wolontariuszami i innymi partnerami. W MAL-ach powinny być prowadzone projekty animacyjne, odpowiadające na zdiagnozowane potrzeby lokalnej społeczności. Miejsca te powinny także wspierać integrację międzypokoleniową i być otwarte dla wszystkich grup wiekowych.

Przestrzeń

Choć cel działania obu miejsc jest taki sam, różnią się one od siebie m.in. wielkością i otoczeniem.

MAL Piaskowa 7 to klimatyczny lokal na parterze w bloku komunalnym na pograniczu Woli i Żoliborza. Pomimo niedużego metrażu (46,68 m2) jest elastyczny – można tu m.in. urządzać kameralne spotkania sąsiedzkie, zajęcia dla małych dzieci, klub młodzieżowy, rozgrywki ping-ponga czy gier planszowych (stół do ping ponga i planszówki na wyposażeniu MAL). W lokalu znajduje się w pełni wyposażona kuchnia oraz łazienka. Ze względu na lokalizację MAL współpracuje głównie z najbliższą społecznością lokalną.

MAL Kotłownia działa przy ulicy Olbrachta 9, niedaleko stacji metra Księcia Janusza. W lokalu o łącznej powierzchni użytkowej 129,6 m2 znajdują się 4 sale o zróżnicowanej powierzchni oraz w pełni wyposażona kuchnia, toaleta i schowek. Sala główna o powierzchni 52,8 m2 uzyskiwana jest po złożeniu ruchomej ścianki działowej. Lokal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Układ lokalu pozwala prowadzić kilka działań równolegle.

Oba lokale są wyremontowane oraz posiadają sprzęt i umeblowanie z wcześniejszych realizacji projektów. Otoczenie obu miejsc daje możliwość prowadzenia działań plenerowych.

Wsparcie dla animatorów/ek MAL

Oba miejsca należą do warszawskiej sieci Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL), która zrzesza miejsca otwarte na działania oddolne mieszkańców i mieszkanek, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych. Animatorzy pracujący w MAL Kotłownia i MAL Piaskowa 7 będą mogli korzystać m.in. z bezpłatnego wsparcia szkoleniowego i superwizyjnego zapewnianego przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Więcej o Miejscach Aktywności Lokalnej na stronie Warszawa Sąsiedzka.

Ogłoszenie konkursowe

Pełna treść ogłoszenia konkursowego w załączniku, na stronie urzędu dzielnicy Wola oraz w systemie Witkac.pl

Kolaż 4 zdjęć prezentujących wnętrze MAL Piaskowa 7. Na zdjęciach m.in. szara kanapa, fotele i czarny stoliczek.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Wnętrze MAL Kotłownia. Na pierwszym planie wyspa kuchenna, dalej duża sala, po lewej czarna ściana, na jej tle młodzież. Białe ściany, kolorowe dodatki.

Załączniki: