null

Szyjemy relacje I Inicjatywy Sąsiedzkie 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sąsiedzkie warsztaty krawieckie. Przy maszynie mieszkanka rozpoczynająca przygodę z szyciem, obok niej bardziej doświadczona sąsiadka.
Inicjatywy Sąsiedzkie. Kawiarenka krawiecka. | Autor: A. Sekuła

Dzięki programowi Inicjatywy Sąsiedzkie każdy może zorganizować małe lokalne wydarzenie, działanie czy projekt. Ważne są relacje, które dzięki nim się tworzą. O swojej inicjatywie opowiada Ania z Bielan.

Atmosfera dobrego sąsiedztwa

 

Co można uszyć z niewielkiego skrawka środków finansowych i osnowy z dobrych chęci? Pomysłów na wspólne spędzenie czasu jest multum, a w wśród nich Kawiarenka Krawiecka, spotkania z szyciem, które odbywają się w Miejscu Aktywności Lokalnej “Samogłoska” na warszawskich Młocinach. Pomysłodawczynią Kawiarenki jest warszawianka Ania Sekuła

 

– Na Bielanach mieszkam od dwudziestu lat. To miejsce, w którym czuje się atmosferę dobrego sąsiedztwa. - wyjaśnia Ania. – Regularnie korzystam z różnorodnej oferty bielańskich domów kultury. Kawiarenkę krawiecką zorganizowałam, bo sama wcześniej brałam udział w zajęciach z szycia w MAL “Samogłoska” i czułam, że ten pomysł ma potencjał.

 

Dobre pomysły często rodzą się spontanicznie

– Pamiętam mamę, która szyła sobie różne rzeczy, jeszcze za czasów PRL, ale mi jakoś nigdy nie starczało samozaparcia, by się nauczyć szyć. - opowiada Anna. – Właśnie zajęcia w MAL-u pokazały mi, że szycie może być fajne! Wystarczy poznać kilka zasad, oswoić się z maszyną i dosłownie zrobić coś z niczego: pokrowiec na matę, spódnicę czy fartuch do kuchni! Szycie pozwala z jednej strony na wykazanie się kreatywnością, a z drugiej skupiasz się na tym, co robisz tu i teraz. To także działanie terapeutyczne! Patrząc na popularność zajęć z szycia, nie jestem odosobnionym przypadkiem. 

 

Jak Ania dowiedziała się o Inicjatywach Sąsiedzkich? – Pewnego dnia w “Samogłosce” zorganizowano spotkanie z przedstawicielami Fundacji “Stocznia”. – wspomina Ania. – Opowiadali, czym są Inicjatywy Sąsiedzkie, jak można z nich skorzystać, a także jakie projekty mogą liczyć na wsparcie. Zachęcona, zastanawiałam się, jaki pomysł pasowałby do założeń inicjatyw, a przy okazji będzie łączyć społeczność. Tak wpadłam na pomysł “Kawiarenki”. Chodziło o to, by nazwa była prosta, kojarzyła się z czymś miłymi i integrującym. Ogłosiłyśmy rozpoczęcie zajęć z szycia w programie “Samogłoski” i z miejsca pojawili się chętni. Było to dla mnie zaskoczeniem, że ludzie tak bardzo chcieli się zaangażować. 

 

Inicjatywy Sąsiedzkie łączą pokolenia

Ania chciała, aby “Kawiarenka” była międzypokoleniowa. – Kojarzymy krawiectwo ze starszymi paniami, a to jest tylko stereotyp. - tłumaczy. – Młodzi też łapią bakcyla szycia, a to wszystko dlatego, że nasze zajęcia są bardzo kreatywne i odpowiadają na ich potrzeby. Dodatkowo łączą się z nowymi trendami: less waste, modą, poszukiwaniem własnego stylu, a więc dotyka wielu obszarów istotnych dla młodych i starszych. 

 

– Chciałam połączyć ze sobą różne grupy po to, żeby spędziły ze sobą czas. Krawiectwo wydaje mi się wciąż bardzo atrakcyjną formą aktywności dla młodych i starszych. Czułam, że połączy różne spojrzenia i doświadczenia. – wyjaśnia.  

 

W ramach Inicjatywy Sąsiedzkiej do “Kawiarenki” zakupiono dwie maszyny do szycia i materiały, żeby uczestnicy mogli skorzystać z oferty bezpłatnie. 

– Spotkania organizujemy w MAL “Samogłoska” dwa razy w miesiącu. - kontynuuje Ania. – Młodzież też bierze w nich udział. Zachęcamy ich do przyjścia całkiem skutecznie, przez “uszyte” pod nich tematy: np. zrobienie swojego oryginalnego piórnika do szkoły albo uszycie dla siebie ekstra halloweenowej poduszki, czy zrobienie fikuśnych gumek do włosów. Byli zachwyceni, że mogą zrobić dla siebie coś sami.

 

Pomysły, które się sprawdzają

W spotkaniach organizowanych w ramach Kawiarenki każdorazowo udział bierze kilkanaście osób, co jak na MAL niedysponujący dużą powierzchnią, to całkiem sporo.

– Nie poszłoby nam tak łatwo, gdyby nie otwartość koordynatorek “Samogłoski” - Ania chwali prowadzące młociński MAL. – W ogóle Bielany uważam za dzielnicę bardzo otwartą na oddolne inicjatywy. Mamy samorząd, który wspiera działania sąsiedzkie i to procentuje. Przykład idzie z góry i kiedy nasze działania są doceniane, to mieszkańcom również chce się dalej działać. Więc jeśli Inicjatywy Sąsiedzkie będą kontynuowane, to wezmę w nim udział, bo widać, że to po prostu działa!

 

I dodaje: – Nie kończymy naszego projektu, kawiarenka będzie działać w dalszym ciągu. Dlaczego? Bo szycie, choć sprawia frajdę, nie jest tu najważniejsze. Kiedy szyjemy, jesteśmy razem. Szycie to pretekst do spotkania, rozmowy i miłego spędzenia czasu. - podsumowuje.

 

 

Program “Inicjatywy Sąsiedzkie” jest realizowany ze środów m.st. Warszawy. W latach 2021-2023 mieszkanki i mieszkańcy Warszawy zrealizowali z jego wsparciem 150 lokalnych projektów. Najbliższy nabór dla mieszkańców odbędzie się na przełomie II i III kwartału 2024 roku. Masz pomysł na działanie? Chcesz go zrealizować szybciej? Złóż wniosek o inicjatywę lokalną(otwiera się w nowej karcie), skontaktuj się z najbliższym Miejscem Aktywności Lokalnej(otwiera się w nowej karcie) lub sprawdź bazę sprzętów do bezpłatnego wypożyczenia (portal Spółdzielnia(otwiera się w nowej karcie)).